Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod maja58 v Pon 15. Říj 2007 18:50:57

p. Zavřel - děkuji za obsáhlou a pro mě velmi poučnou odpověď.
maja58

Odeslatod kočička v Úte 16. Říj 2007 13:15:13

Dobrý den pane Zavřel, mám v truhlících zakořeněné větvičky josty. Jsou i s truhlíky píchlé v záhoně. Co s nimi teď na zimu a co pak na jaře? Sestřihnout a zasadit na konečné místo nebo ještě nechat v těch květináčích? Chtěla bych z nich vypěstovat keříky. Jak píšete opravdu lehce koření, ujali se mi hned všechy řízky. Děkuji za odpověď Mila.
kočička

Odeslatod Jos.Zavřel v Úte 16. Říj 2007 17:27:59

Dobrý večer paní Milo.Josta je odolná a mrazuvzdorná.Vyjměte ji z truhlíku s co největším kořenovým valem a ještě nyní vysaďte na svoje místo.Nezakracujte ji,ale nyní raději na zimu přikrýjte chvojkou.V dalších létech ochranu nepotřebuje.Jako kříženec černého rybízu a angreštu má ovoce obsah minerálů a vitamínů z obou druhů ovoce.Na jaře sejměte chvojku a nechte volně růst.Později zastřihněte dle potřeby.Hezký večer.
Jos.Zavřel

Odeslatod palooo v Ned 21. Říj 2007 14:24:59

Ako som sa dočítal p.Zavřel radí na každú záhradu vysadiť zemolez kamčatský.Je to naozaj v našich podmienkách prvé ovocie,treba sadit aspoň 2 odrody aby došlo k dobrému opeleniu a následne aj večšej úrode.Rasliny nie sú náročné na pôdu no radi majú slnečné miesto.
Přílohy
p1010599.jpg
image/jpeg
p1010599.jpg (73.52 KB) Zobrazeno 3588 krát
p1010587.jpg
image/jpeg
p1010587.jpg (50.76 KB) Zobrazeno 3599 krát
palooo

Odeslatod HelaF v Pon 05. Lis 2007 18:24:32

Do Fytosu jsme zajeli, stromky nakoupili a zasázeli.
Koupili jsme švestku Jojo, třešeň lapins, jabloně Topas red a Lipno. Oproti plánům jsme přikoupili i zelenou renktodu, ale teď nevím jak to bude s opylováním. Okolo nás bohužel nikdo ovocné stromy nesází.
A ještě rybízy a angrešty, josty už byli vyprodané.
Přidám fotky, ale ty klacíky vidět skoro nejsou.
Pane Zavřel děkuji za vaše rady a teším se na budoucí úrodu. :)
Přílohy
stromy1.jpg
image/jpeg
stromy1.jpg (32.36 KB) Zobrazeno 3595 krát
stromy2.jpg
image/jpeg
stromy2.jpg (70.51 KB) Zobrazeno 3602 krát
HelaF

Odeslatod Jos.Zavřel v Pon 05. Lis 2007 19:58:06

Dobrý večer.Paní Helo,nakoupili jste dobře a jednou budete mít radost z úrody.První plody na stromcích by se mohly ukázat již třetím rokem.Zelená rengloda i Jojo kvetou téměř ve stejnou dobu,tak že by se mohly i opylovat.Uvidíte.Když by byl problém,museli by jste do koruny naroubovat Althanovu renglodu a nebo ji vysadit někde poblíž.Je červená,tak by se vám mohla i hodit.Zatím nepředbíhejme a nechme ukázat čas.Hezký večer.
Jos.Zavřel

Odeslatod Naďa v Ned 09. Bře 2008 15:27:18

Dobrý den, mám také prosbu, zda by mi mohl pan Zavřel poradit.
Máme velký pozemek v Liberci (382m n.m.), pod Ještědem, dost tam fouká. Chtěli bychom tam postavit RD, ale než se vyřídí všechny formality, ráda bych začala plánovat zahradu. Nyní máme zahrádku asi 400 m2, ze které bych si ráda vzala co nejvíce rostlin s sebou, protože byla prodána a koupena nejspíš se záměrem získání levných stavebních parcel. Zahrádky tam byly přes 35 let!

Jelikož stromy rodí po několika letech, napadlo mě, zda bych nemohla získat čas, postupně je koupit a pěstovat je tak 1-2 roky jako kontejnerované. Zasadit je třeba do větší nádoby, provrtané a tu zapustit do země a až bude možnost, nasázet je na určené místo. Manžel mě tvrdí, že je to blbost? Je?

A jelikož se v ovocných stromech nevyznám, chtěla jsem poprosit i já o radu, co koupit.

Budeme na vesnici, ale o okolních stromech (opylení) nic nevím. Půda předpokládám bude asi jako ve většině libereckých lokalitách jílovitá, je tam nyní dost vody.

Vím, že nechci zákrsky a chemii moc neholduju. Raději něco odolnějšího.

Z plánované stromy: jabloň, která rodí v létě a 1-2 jabloně, které rodí v září, říjnu a plody se dají dětem ihned dávat, nechci jabloně typu koženáč, i když pokud to statik dovolí, tak nám zůstane na pozemku velice starý, velký kamenný sklep.

Dále višeň, rannou třešeň, broskev, hrušku, švestku. Na meruňku by u nás byla zima. Klidně i něco dalšího. Ořešáky nechci. Ze zahrádky si vezmu beztrnné ostružiny, žluté a červené maliny. 2 kanadské borůvky a jelikož ostatní drobné ovoce je staré 30 let, uvažuji o dokoupení stromkového angreštu (2 ks), 1 bílý+1 červený + 1 černý stromk. rybíz, kamčatskou borůvku a další 2 kanadské borůvky.

Děkuji za názory i ostatních Naďa
Naďa

Odeslatod skalnicka v Stř 21. Kvě 2008 15:03:42

Vytahuji tuhle zajímavou diskusi ohledně ovocných stromků. Mám takový možná hloupý dotaz, dokázal by mi někdo vysvětlit, jak se liší švestka x rengloda, švestka x pološvestka? Myslím si správně, že švestka = slivoň? :roll:

Děkuji mnohokrát předem.
skalnicka

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada