Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod maja58 v Úte 09. Říj 2007 18:12:17

Dobrý večer, pane Zavřel děkuji Vám za odpověď. Vždy se k počítači dostanu až večer, takže na vaše odpovědi reaguji až o den později.Ještě bych Vás požádala, jestli by jste mi doporučil nějaký ořešák a popř. i lískový ořech. Děkuji
maja58

Odeslatod maja58 v Úte 09. Říj 2007 18:28:41

Měla bycj ještě jeden dotaz. Netýká se sice sázení ovocných stromků, ale třeby mi odpovíte. Mám 2 řady jabloní. prvá má asi 15 let, druhá asi 5 let. Starší stromky jsou napadeny rakovinou již delší čas, u těch mladších se nemoc letos již projevila také. Chtěla bych vědět, zda na tuto nemoc má vliv školka, v které byly stromky zakoupeny, nebo jestli je nemoc v půdě, popř. jak se jí vyvarovat. Děkuji
maja58

Odeslatod Kamila Trinkewitzová v Úte 09. Říj 2007 21:43:30

Dobrý večer, pane Zavřel, děkujeme mnohokrát za radu. Vynasnažíme se, aby u nás ty navrhované odrůdy spokojeně rostly. Vám přejeme také vše dobré a hodně chutných plodů!
Kamila Trinkewitzová

Odeslatod MarušK v Stř 10. Říj 2007 7:05:11

Dobrý den, pane Zavřele, i já Vás prosím o radu. Naši sousedi mívali strom - "špendlík" jsme mu všichni říkali. Plody byly malé žluté, sladké, tvar plodu i pecky jako malá švestka, dužnina se dobře oddělovala od pecky. Zavařený kompot ze špendlíků byl vynikající. Ráda bych toto ovoce měla na zahradě, ale zatím jsem v žádném zahradnickém centru ani ve školce nenarazila na to, že by je prodejci vůbec znali. Někteří prodejci tomu říkali mirabelky, někteří myrobalán. Myrobalán je při tom něco úplně jiného, myslím, že semenáč jako podnož pro pěstování slivoňovitých druhů. Vždycky mi vnucovali něco, co už podle visaček se "špendlíkem" nemělo nic společného. Nevím vlastně, co mám od prodejců chtít. Možnost by byla naroubovat nějaký semenáček, ale roubovat neumím, i když o stromu špendlíku bych věděla.
Moc děkuji za radu.
MarušK

Odeslatod Jos.Zavřel v Stř 10. Říj 2007 11:24:53

Dobrý den.Paní marušK,napište mi Váš e-mail a něco vymyslíme.Hezký den.
Jos.Zavřel

Josta

Odeslatod TV v Pát 12. Říj 2007 8:28:01

Dobrý den, poraďte mi prosím, kde mohu v Plzni a okolí sehnat jostu. V některých zahradnictvích ji mají v kontejnerech, ale raději bych pár (vyšších a levnějších) prostokořenných keřů. Děkuji, TV
TV

Odeslatod Jos.Zavřel v Sob 13. Říj 2007 7:21:06

Dobrý den.Plzeň neznám,ale skuste to v zahradnictví třeba u Fišerů.Ve Fytosu budou dražší.Jinak Vám mohu doporučit zasazení řízků Josty ustřižených u známých,pokud ji mají.Velmi dobře koření a roste.Hezký den.
Jos.Zavřel

Odeslatod Jos.Zavřel v Sob 13. Říj 2007 8:09:51

Dobrý den paní majo 58.Na rakovinu má vliv mnoho faktorů.Chladná a vlhká lokalia,nemocné podnože na nichž byly stromky naroubovány a odrůdová náchylnost kmenotvorných odrůd.Choroba vniká do stromku poraněnými místy,prasklinami po mrazu a nezatřenými ranami po řezu.Často prováděný brzký jarní řez(konec ledna a počátek února)není vhodný.Pokud jsou napadená místa ne moc rozšířena,vyřežou se na jaře až do "živého"a zatřou hustší latexovou barvou do které přidáte trošku Kuprikolu.Choroba se většinou takto jen pozastaví.Nejlepší je nová výsadba v nové lokalitě a pokud to jde tak na bujnějších podnožích(A2),které rakovinou tolik netrpí a nebo s ní lépe bojují.Na malých zahrádkách to však nebývá možné.Náchylné odrůdy jsou třeba Idared,Šampion a další.Půda by se měla v takovém sadu 1x za tři až čtyři roky vyvápnit aby nebyla příliž kyselá,nepřehnojovat dusíkem,ale hnojit kombinovanými hnojivy typu Cererit(v předjaří).Hezký den.
Jos.Zavřel

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada