Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod Jos.Zavřel v Čtv 27. Zář 2007 19:35:31

Dobrý večer.V jílovité půdě Vám takovou korunu neudělá.To co někde píší je pro optimální podmínky.Pro Colt stačší 0,5x0,5 m.Já znám Colt jako velice málo vzrůstný.Mám problém jej dostat do růstu.Některý rok vůbec nepřirůstá.
Jos.Zavřel

Odeslatod radim2tej v Čtv 27. Zář 2007 20:06:37

Děkuji za informace, použiji tedy podnož Colt a podle růstu časem vyhradím prostor pro další, v budoucnu sázené, stromky.
radim2tej

Odeslatod Jos.Zavřel v Pát 28. Zář 2007 7:21:53

Dobrý den.Pane Radime,v dnešní době jde dopředu i ovocnářství:Odrůdy se pěstují na různých podnožích,které Vám předurčují velikost koruny.Právě vzrůstnost podnoží(tedy i odrůd)je v zásadě dána velikostí kořenové soustavy a její hloubkou,kterou podnož vytváří.Proto takovéto(malé)stromy mělce koření a vyžadují tedy větší celoroční péči,která hlavně spočívá v pravidelné zálivce a přihnojování.Pokud to máte za domem,asi to nebude problém.Horší pak(a o tom bych přemýšlel)někde na chalupě,kam přijedete třeba na výkend a venku jsou třicítky.Tam ta zálivka kterou tyhle stromy potřebují bude chybět.Doporučuji je do malých zahrad kde lidé(zahrádkáři)na malém prostoru potřebují více ovocných druhů pro svou rodinu.Jako amatér Vám mohu říct,že tam kde to jde je samozřejmě nejlepší třešeň(i ostatní druhy)na semenáčích tak jak je to v přírodě normální.Později začnou plodit,ale pro vodu a živiny si umí dosáhnout.Hezký den.
Jos.Zavřel

Odeslatod radim2tej v Pát 28. Zář 2007 8:51:17

V tom problém nevidím, je to v zahradě u domu a zálivku stromku dopřeji. Děkuji a také přeji hezký den.
radim2tej

Odeslatod aldinka v Ned 30. Zář 2007 19:59:06

Dobry vecer,
letos se nam povedlo zalozit travnik a radi bychom jeste zasazeli nejake ovocne stromky. Byla bych moc rada, kdyby jste mi poradili nejake dobre odrudy. Jsme z okoli Pardubice-Holice. Nase predstava je 2jablone (mozna by to mohli byt i jablka na uskladneni) a 1stromek letnich jablek - to jsem mela predstavu James Grave. Pak 1xhrusen , 1xblumy takovy ty zeleno-zluty a tresen. Mame na pozemeku navezeno cca 15cm lepsi zeminy a pak je to jil.
Predem moc dekuji za pomoc a rady. Jsme zacatecnici..:-(
aldinka

Odeslatod Jos.Zavřel v Ned 30. Zář 2007 20:33:54

Dobrý večer.V okolí Pardubic se bude dařit všem odrůdám.Zimní jablka jsou dobrá:Topaz a Goldstar,letní Hana.J.G. se moc neosvědčil.Hnije a padá.Hrušeň podzimní Boscova lahvice.Z těch blum je dobrá rengloda Ontario a nebo klasická Zelená rengloda.Dobrá třešeň je Těchlovan a nebo starší Kordia.Pro pardubicko by to měl být vhodný výběr.Při výsadbě dejte ke kořenům tu horní kvalitní zeminu a tu jílovitou dejte nahoru.Na dno dejte trochu Celeritu,potom 15cm zeminy a na to stromek,aby kořeny přišly do styku s hnojivem až budou trochu vyvinuté.Výšku koruny si musíte zvolit sami.
Jos.Zavřel

Odeslatod aldinka v Pon 01. Říj 2007 12:01:38

Jos.Zavřel:
moc dekuji za pomoc a rady. preji krasny den
aldinka

Odeslatod TV v Úte 02. Říj 2007 14:08:23

Dobrý den!

Dovolte mi prosím pár otázek na Vás, pane Zavřele (anebo na toho, kdo má také sadařské zkušenosti). Rád bych si ověřil, že jsem si vše správně poznamenal před nákupem stromků ve Fytosu tak, abychom měli stromky přiměřené velikosti, rychlosti růstu a "údržby" (viz dřívější příspěvky).

Třešeň 1ks - odrůda Lapins, podnož ptáčnice, polokmen

Hrušeň 2ks - Boscova lahvice a Nela (nebo Bohemica), podnož hruškový semenáč, polokmen

Švestka 2ks - Toptaste a Presenta (nebo Jojo), podnož renkloda nebo myrobalán, polokmen

Jabloň 2ks - Ametyst a Lipno, podnož MM106, polokmen.

Děkuji, TV
TV

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada