Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod radim2tej v Úte 25. Zář 2007 8:22:27

Zahrada je naštěstí nafukovací, ale pole necháme zatím zemědělcům :-). Chci zatím k rozestavěnému domu zasadit nějaké stromky a drobnější ovoce nechám napřesrok až budeme doufám bydlet. Můžu i dotaz k pěstování? Pod stromy je podle Vás lepší udržovat trávník, nebo mulč z posekané trávy? A co se týče doby výsadby - někde jsem zaslechl, že peckoviny a ořešák je lepší sázet na jaře - je to tak? Děkuji Radim2tej
radim2tej

Odeslatod Jos.Zavřel v Úte 25. Zář 2007 9:24:27

Na to jsem zapoměl.Na jaře se vysazují broskvoně a ořešák.Ostatní,včetně meruněk se vysazuje na podzim.Profi pěstitel ořešáků pan ing.Vaněk mi však říkal,že je to jenom otom,že na podzim stromky často nebývají vyzrálé,proto že dlouho vegetují.Pak rády ve výsadbě namrzají.Pokud je hezký bezmrazý podzim,vysazuje je až po Všech svatých(po 2.11).Pak prý nemá problém s růstem a s přezimováním.Proto,že to většinou každým rokem k vůli brzkému nástupu zimy není možné,sází se na jaře.Tu broskvoň bych asi pro jistotu vysadil až na jaře.Ta vegetuje dost dlouho a vidíte ve školkách na podzim broskvoně se sedřenými listy a nevyzrálými letorosty.Stromky hlavně v prvních létech mají mulčování rády,proto že se tím udržuje u kořenů přirozená vlhkost.Kolem stromků se obryje poloměr 0,5m (pr.1m) a posype se posekanou trávou.V období sucha přes trávu zaléváme a zem tolik nevysychá.Až stromy vyrostou,můžeme udržovat pod nimi jenom trávník.Tady bych se přikláněl k těm jabloním na podnoži A2.Ve školkách však tuhle podnož neradi "dělají",proto že se hůře množí.Je to švédská mrazuvzdorná podnož.Mám s ní dobré zkušenosti a osvědčila se i v horších půdách,protože hluboce a dobře koření.Ty ostatní ovocné stromky jsou roubované na semenáčích,tak že tam by neměl s růstem být problém.Když něco,ještě se ozvěte.Hezký den.
Jos.Zavřel

Odeslatod radim2tej v Úte 25. Zář 2007 9:34:11

Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověd, ušetřil jste mi zklamání z případného pěstitelského nezdaru. Radim2tej
radim2tej

Odeslatod kamila02 v Úte 25. Zář 2007 9:45:25

Dobrý den,
neporadil by mi někdo též s ovocným stromkem? Budeme mít u novostavby bytu 40m předzahrádku. Moc ráda bych na ní měla jeden ovocný stromek, na druhu nezáleží - přesněji, ráda bych strom a když bude plodit navíc něco dobrého, budu ještě radši. Ale nevím, jestli je něco takového možné. Předzahrádka bude totiž vlastně na střeše podzemních garáží, bude na ní cca 40cm zeminy. V Praze, orientovaná na jih, ze západu i z východu chráněná bočními křídly domu. Fasáda domu jasně žlutá, odrážející hodně světla.
Pokud někdo poradíte, předem děkuju.

Kamila
kamila02

Odeslatod Jos.Zavřel v Úte 25. Zář 2007 12:28:52

Dobrý den paní Kamilo.Vaše předzahrádka na uvedené ploše a výšce zeminy se hodí pro sloupovité jabloně(balerýny).Třeba podzimní odrůda jabloně Pidi na podnoži J-TE-E a G,při pravidelné zálivce by tam mohla prosperovat.Také podobné odrůdy Bolero,Sonet nebo Rondo by tam mohly růst.Možná byste mohla skusit keřové,nebo stromkové bouloviny(angrešt,rybíz či Kamčatské borůky).I jahodám by se tam mohlo dařit.Chce to ale pravidelnou zálivku.Vhodná by tam byla skalka a květiny.
Jos.Zavřel

Odeslatod kamila02 v Úte 25. Zář 2007 12:46:33

Děkuji za odpověď. Balerina je moc dobrý nápad.
Angrešt a rybíz na můj vkus málo připomínají strom. Víte, miluju stromy (jakékoli) a je mi moc líto, že podmínky na ně mít nebudeme, zkouším najít alespoň nějakou náhradu. A je fakt, že když už stromek na pidizahrádce, budu radši, když kromě půvabu i něco urodí, byť na větší zahradě bych určitě sahala i po okrasných dřevinách.
Kamčatská "borůvka" je zajímavá rostlina, u rodičů na zahradě mi docela chutnala, manžel ji na zahrádku určitě chce.
Ještě jsem přemýšlela o aronii - myslíte, že by mohla takové podmínky zvládnout?
kamila02

Odeslatod Jos.Zavřel v Úte 25. Zář 2007 16:27:57

Aronie by to zvládla,ale jako keř.Jako stromek ne.Hluboko koření.40cm hlíny je pro stromek dost málo.Moc velký výběr mít nebudete.
Jos.Zavřel

Odeslatod danah v Úte 25. Zář 2007 18:04:15

Kamilo, nevím, jestli je to technicky možné, ale co tam zapustit nějaký velký kontejner - pěstují se v nich třeba palmy na výzdobu některých zámeckých zahrad - třeba 60 - 70 cm hluboké, pak by stromek měl víc zeminy do hloubky a ohraničený prostor jak pro zálivku, tak i pro hnojení. Směrem k okraji nádoby buď zvýšit terén nebo použít nějaké nízké plotovky na obalení vyčuhujícího okraje - prodávají se na metry např. v Baumaxech. Když bude minimálně 40cm zapuštěný v zemi, nebude hrozit ani přehřátí, ani přílišné vysoušení zeminy.

Pane Zavřel, není to pro stromek lepší řešení? než jen 40 cm, to se mi zdá opravdu málo.
"V životě nemůžeme dělat velké věci. Můžeme dělat jen malé věci s velkou láskou."
danah

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada