Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Sázení ovocných stromků

Odeslatod TV v Čtv 13. Zář 2007 10:12:19

Dobrý den, prosím o radu, co a jak udělat, abychom na zahradě měli vzhledově pěkné a dobře plodící ovocné stromy. Věřím, že odpovědi od Vás pomohou i dalším návštěvníkům této diskuse.

Ve stručnosti fakta: okres Plzeň-jih, nadmořská výška 350m, klima spíš teplejší a sušší, možná trochu větrnější místo, ale nijak dramaticky, půda i přes navezení asi deseti avií ornice dost bídná, řekl bych jílovitá (rýč funguje tak do 15-20cm - jen na mix původní země s ornicí, jinak jedině krumpáč).

Už loni jsme zasadili dvě meruňky a dvě broskve (dovolím si vše označovat podle názvů příslušného ovoce), letos chceme přidat dvě (tři?) jablka, hrušku, třešeň a švestku - celkem tedy 5ks (6ks?). Zatím mám zkušenost jen se sázením (loni a pak ještě před pár lety) a s prořezáváním/prostříháváním (už několik let po sobě u rodičů) - podle výsledků se to daří dobře, otázky tedy zaměřím do oblastí, kde jasno nemám:

-1) Jsou hruška, třešeň a švestka samosprašné nebo je třeba mít některé stromy v páru? Aktuálně přece jen mnozí sousedi dávají přednost neovocným zahradám a nejbližší ovocný strom může být 100m (být včelou, tak daleko neletím).

-2) Jaké odrůdy pro dané místo volit, aby byly odolné vůči obvyklým neduhům (padlí, strupovitost, šarka, ...???) a zároveň chutné? U jablek bychom rádi jedno řekněme letní (plodící v červenci/srpnu) určené k okamžité konzumaci a jedno (dvě?) řekněme podzimní (sklizeň srpen/září) vhodné k okamžité konzumaci i uskladnění tak do vánoc. Hrušky bychom raději tvrdší, aby vydržely, aby dozrávaly postupně nebo až po utržení (spíš např. typ Boscova lahvice než máslovka). Třešeň by byla výborná s většími plody, sladkými a křupavými. Švestka taky s většími plody a opravdu švestkami, žádné poloblumy, ty si můžeme utrhnout někde u cesty.

-3) Co se týká velikosti a tvaru stromů, nechceme a vzhledem k velikosti zahrady ani nemůžeme mít žádné obří stromy, ale prcky bychom také neradi. Naše představa jsou koruny o průměru 2,5-3m vertikálně i horizontálně (samozřejmě jablko bývá nižší širší, hruška vyšší hubenější), výška kmenu snad kolem 80-100cm - prostě aby větve neležely na zemi a dalo se kolem stromů jezdit se sekačkou, ale zároveň aby člověku stačily malé štafle pro otrhání horní části úrody (to by se při celkové výšce stromu 3,5-4m mělo podařit).

Všem, kteří měli trpělivost dočíst až sem, patří můj obdiv, těm, kteří i odpoví, patří můj velký dík :ugeek:
TV

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod Jos.Zavřel v Čtv 13. Zář 2007 17:14:27

Dobrý den.Tak tedy postupně.Hrušně jsou cizosprašné a potřebují opylovače.Buď tedy jej naroubovat nahoru do koruny a nebo mít hrušně dvě.Třeba zimní Nelu a podz. Boscovu lahvici.Třešně jsou i samosprašné.Doporučuji kanadskou Lapins.Švestka je také samosprašná.Doporučuji Presentu.Tři rezistentní jabloně:letní Ametyst,na skladování Sirius(Orion) a Rozelu(Lipno).Hrušně kupte na podnoži hrušňový semenáč(na kdouli by vám to tam špatně rostlo),Třešně na ptáčnici,proto že méně vzrůstné podnože typu Colt,by vám tam asi také špatně rostly.Jabloně na A2 nebo MM106.A teď to zcela zásadní.Budete mít novou zahradu,tak tedy se super novinkami,které jsou vyzkoušené a jako jediná v republice je množí a prodává ov.školka Fytos Plzeň,p.ing.Pavel Voráček.Máte to za humny,tak si to tam pohlídejte.Začínají kolem 10.10.Do vzdálenějších míst to nedoporučuji,proto že nemají zásilkovou službu.Vozíme si odtud novinky až na Moravu.Bude to stačit?Hezký den.
Jos.Zavřel

Odeslatod HelaF v Čtv 13. Zář 2007 19:48:09

Můžu se ještě zeptat? Ta samosprašná třešeň Lapins je chutná a opravdu samosprašná?
A jakou švestku, aby byla rezistentní, ale byla vhodná i na sušení na křížaly?
Mám ten samý problém zakládám zahradu, okolo samé novostavby a tůje a já chci i ovocné keře a stromy. Nakupovat pojedeme do Fytosu.
Jinak pane Zavřel, moc děkuji na vaše odpovědi ve vedlejší diskusi, i mě pomohli.
HelaF

Odeslatod Jos.Zavřel v Čtv 13. Zář 2007 20:11:25

Dobrý večer.Třešeň Lapins je úplná novinka.Jsou ještě jiné odrůdy samosprašné,ale mají menší plody.Mě již plodí a byl jsem překvapen její velikostí a chutí.Mají ji jen ve Fytosu.Ze švestek,když pojedete do Fytosu si kupte stromek úplně rezistentní samosprašnou Jojo.Je sice pološvestka,ale pro ten účel je vhodná.Pokud tam máte místo,kupte si ještě švestku Presenta a úplně novou Toptaste.Nebudete litovat.Licenci mají z Německa.
Jos.Zavřel

Odeslatod TV v Pát 14. Zář 2007 13:48:45

Dobrý den!

Děkuji p.Zavřelovi za tipy, a to tím spíš, že ve Fytosu jsme už dřív nakupovali a počítáme s ním i za měsíc.

Napadlo mě ještě pár souvisejících věcí. Budu rád, když mi svěříte své zkušenosti - na všechny anebo jen na některé podněty. Vezmu to pěkně popořadě.

A.HRUŠNĚ
-Koupíme tedy dvě, obě na podnoži hrušňový semenáč. Výška dospělého stromu je tím dána nebo máme žádat např.polokmen?
-Zmíněné B.lahvice a Nela jsou všeobecně odolné? Co soudíte o odrůdách Dicolor a Bohemica (viděli jsme je myslím loni v Litoměřicích) jako možných alternativách Nely?
-U rodičů se snažím udržovat na hrušních dvě korunky (spodní a asi o metr výš horní) - je to tak správně? Mimochodem, kdy a jak se mají hrušně prostříhávat/prořezávat? Zatím to "páchám" vždy na přelomu zimy a jara, stejně jako jabloně.

B.TŘEŠEŇ
-Koupíme zřejmě samosprašnou Lapins na podnoži ptáčnice. Tato odrůda je bližší spíš chrupce nebo srdcovce?
-Jak strom v mládí tvarovat, kolik nchat/založit pater, jak a kdy provádět u dospělého stromu prořez/stříhání?

C.SLIVOŇ-ŠVESTKA
-Ze zmíněných odrůd Presenta, Toptaste a Jojo první dvě zřejmě nejsou úplně rezistentní (což by nebylo ideální, protože sousedi v blízkém i dalekém určitě podniknou nájezd do prodejny tůjí a také šarka je nelítostná) a třetí je asi pološvestka (osobně mi to nevadí, pokud chutná jako švestka, vlastně ani nevím, co to znamená..., každopádně žádnou blumu, mirabelku, renklodu, špendlík atp. nechceme, to má jednak jinou chuť "za studena", jednak se z toho nedají udělat ŠVESTKOVÉ knedlíky ani ŠVESTKOVÉ KOLÁČE - mimochodem, dáváte pod švestky tvaroh?, ale to je téma do jiné sekce). Kterou byste nám doporučil jako nejvhodnější?
-A na jaké podnoži radíte?
-Jak a kdy stříhat/prořezávat švestku, aby nenarostla do obřích rozměrů, nezhoustla, plodila atd.?

D.JABLONĚ
-Tak tady manželka navrhuje zkusit po jednom kusu sloupových jabloní Sonet a Rondo, prý to bude vypadat pěkně. Obě jsou zimní, stačily by nám pak už jen dva klasické stromy, a sice jedna letní odrůda (zmíněn je Ametyst) a jedna podzimní (uvedeno Lipno). U letních jsem v nabídce Fytosu nenašel konkurenci, u podzimních snad připadají v úvahu ještě Rubín nebo Bohemia - Lipno je celkově vhodnější?
-U podnoží to podle rad vypadá na MM106.
-Nakonec opět otázka, kolik pater stromu nechat, jak ho tvarovat a zda je správné ho v dospělosti řezat vždy na přlomu zimy a jara.? Mimochodem, jakkoli si myslím, že stromy stříhám správně, obvykle pouští "vlky" - stříhám je moc?

Na závěr si dovolím jednu prémiovou otázku, a sice zda dávat ke stromkům oporu/tyčku.?

Děkuji za Vaše názory, rady a doporučení.
TV

Odeslatod Jos.Zavřel v Pát 14. Zář 2007 21:15:54

Dobrý večer.Žádejte polokmen na semenáči.Je tím dána výška zapěstované koruny.Nela je jen střední velikosti,ale na degustacích patří mezi vůbec nejchutnější hrušně.Já nemám rád ty veliké plody.Pokud Vy ano,pak se přikloňte třeba k té Bohemice.Dicolor je kvalitní,ale u mne přece o trochu více vede Nela.Je vyšlechtěna v Těchobuzicích u Litoměřic panem ing.Boumou.Dal do ní opravdu vše.Je odolná chorobám.V suchém a teplém skladě trochu scvrkává,ale to dělají všechny.Boscova i Nela jsou odolné.Na dvě patra můžete hrušně pěstovat.Stříhají se na jaře.Nemusíte s tím spěchat.Nemá cenu při střihání u práce mrznout.V průběhu vegetace pak vylamujte vlky.Doporučuje se to proto,že při odstřižení ponecháte u patky spící(adventní)pupeny a vlky rostou znovu.Třešeň Lapins je velkoplodá a kvalitní.Je to novinka.Dnes mi říkal do telefonu ing.Voráček z Fytosu,že budou.Stříhejte hned po sklizni.Třešně to nejlépe snášejí.Presenta a Toptaste jsou novinky,které jsou vlastně švestky.Také se jim po všech stránkách podobají.Uvádí se,že mají vysoký obsah cukru,jak jsme byli zvyklí u domácí švestky.Tůje švestkám nevadí(hrušním).Obě jsou vysoce odolné Šarce a Jojo je první rezistent.Stříhejte je také až během vegetace.Rány zatřete hustější latexovou barvou,do které přidejte trošku Kuprikolu,proti houbovým chorobám,které by se tam mohly dostat,ikdyž toto riziko je větší v předjaří.Podnož je dobrá rengloda a myrobalán.Ve Fytosu mají i jiné podnože.Určitě dobré.Bujného růstu se nebojte.Jak se dostanou do plodnosti,růst se zmírní.Já u švestek občas provedu jen průklest.Nevím jestli bych si dal sloupcové jabloně.Proti gustu však žádný dišputát.Je to velká výhoda pro malé zahrádky,ale úroda je malá a také životnost stromků je podstatně kratší.Obě sloupcové odrůdy jsou rezistentní proti strupovitosti,tak jako vynikající Ametyst a Lipno(Rozela).Rubín a jeho mutace Bohemia jsou velice chutná vánoční jablka,ale trpí strupovitostí.Tvarujte stromky jako volně rostoucí zákrsek max.do tří pater.Jabloně se stříhají obvykle na jaře.Nespěchejte se sousedy.Nic vám neuteče.Lépe se to potom hojí.Vlky se v průběhu vegetace také vylamují.Růst vlků nemusí způsobit příliš hluboký řez.Jak se strom dostane do plné plodnosti,většinou vlky nerostou,nebo ojediněle.I na podnoži MM106 nebo A2 stromky zpočátku potřebují opěru(kůl).Byl jsem se ptat manželky,jestli dává pod švestky tvaroh.Prý ne,ale může se to.Nebojte se,zvládnete to.
Jos.Zavřel

Odeslatod vera.kr v Sob 15. Zář 2007 9:33:47

Dobrý den,také budeme příští rok zakládat zahradu a plánujeme i ovocné stromky a keře. Bydlíme v nadm. výšce 550m, půda těžší jílovitá. Mohu použít Vámi doporučované odrůdy i k nám na vrchovinu nebo bych měla zvolit něco jiného?
vera.kr

Re:Odrůdy do vysokých poloh a horších půd.

Odeslatod Jos.Zavřel v Sob 15. Zář 2007 12:15:16

Dobrý den.Paní Věro,k Vám bude výběr trochu jiný.Pro vyšší polohu i tu jílovitou zem.Z jabloní je dobrý Rubín a jeho mutace Bohemia.Obě však trpí strupovitostí,jejíž tlak u Vás v některých létech bude vysoký a bez postřiku by to k ničemu nebylo.Tak tedy rezistenty:letní Hana nebo Nela,podzimní až raně zimní Lotos,Vanda,Rajka a již zmíněný Rubín.Ze zimních rezistentů pak Rubinola(méně padá),Melodie(navinule kyselá),Topaz,Aneta a úplně nové Rozela a Lipno.Hrušně:raná Alfa,podzimní Boscova lahvice,Konference(na tu zapomínám)která tvoří menší koruny.Zimní:Nela(středně velké ale vynikající plody),Erika(veliké plody),Bohemica(střední plody),Jana(plody velké).Švestky:Hanita,Wangenheimova,Gabrovská,Čačanská lepotica(poloraná pološvestka),Čačanská rodná(domácí švesta),z nových pak Těchobuzická (má střední plody)a Jojo(rezistent).Bude se tam dařit i velkoplodému mirobalánu Zurna a Obilnaja. Obě jsou velmi ranné. Třešeň:nejranější Rivan a po ní zrající velkoplodý Burlat.Obě nečervaví,ale vyžadují ochranu proti ptákům.Na zavařování Těchlovan a Regina,nebo samosprašný Lapins.Všechny mají veliké plody.Meruňka Leskora,Broskvoň Red Hawen(jižní strana budovy).Ostružina beztrnná Thornfree a maliník Tulamen.Rybíz červený Tatran,bílý Blanka a černý Titania.Dal bych si tam k vůli dětem i Zimoléz Kamčatský(kamčatskou borůvku).Zraje koncem května a je to první,na pěstování nenáročné ovoce(jako rybíz).Dále keř Muchovníku.Je také nenáročný.Angrešt odolný(rezistentní)na hnědé(americké) padlí.Žlutý Prima,Pax a Rixanta,červený Rocula,Rolonda nebo Remarka.Zapoměl jsem na samospašnou a velkoplodou višeň Favorit.Podnože:jabloně A2,semenáč nebo MM106,Hrušeň na semenáči,meruňka na mirobalánu,Broskvoň na semenáči,Třešeň a višeň na ptáčnici(semenáč),švestky na semenáči Wangenhaimovi,zelené renglody nebo myrobalánu.Tohle platí všude do vysokých poloh.Pokud bych na něco zapoměl,tak se ozvěte.Hezký den.
Jos.Zavřel

Další

Zpět na Zahrada