ABradio - poslouchej online!

Nejnovější diskuse

...
15.06.2018 04:52
...
14.06.2018 08:39
...
15.06.2018 05:07
Re: Poškrábaná nerez...
14.06.2018 13:59
...
15.06.2018 05:34
...
14.06.2018 11:34
Re: zimní zahrada...
17.06.2018 12:41
...
12.06.2018 17:37
...
17.06.2018 21:26
Re: Výběr střešní kr...
16.06.2018 18:05

Zavlažování - jaké máte zkušenosti?

Moderátor: Living

Re: Zavlažování - jaké máte zkušenosti?

Odeslatod amazonka01 v Čtv 10. Kvě 2007 15:13:19

Záleží na rovnoběžce...to asi tak úplně ne,pokud je na téměž stejné Amazonie i Sahara...pokud vykácím deštný prales postupně o rozloze dejme tomu Čech,tak se to spolu s dalšími faktory na dešti jako takovém sakra podepíše....

Ano,k nám většinou neproudí větry,které ženou mraky vzniklé nad Amazonií :lol: ale bohužel prostě kácení pralesů,oteplování díky civilizačním produktům,a spoustu dalších faktorů má za vliv snižování vláhy v ovzduší...

Je to složitější,před nějakým časem jsem četla rozumně vypadající článek Greenpeace...rozhodně si díky nakládání s přírodou jako s majetkem zaděláváme na značné potíže (což bych řekla,že není novinka)...

Takže aspoň v malém...víc přírodních zahrad a zahrádek,které dávají víc,než jen potěchu pro oko a žaludek ;)
Amazonka
amazonka01

Odeslatod Bambusář v Pát 11. Kvě 2007 5:15:25

Vyzkoušel jsem od Gardeny všechny trysky a kapače z jejich Micro-Drip systému včetně regulátorů tlaku. V podstatě vše funguje. Ale je to opravdu MICRO... Nejvíc mne zklamalo malé množství trysek,které utáhne 1 regulátor tlaku. Při použití 4 a více trysek na jedné trubičce 3/16" začíná systém nestíhat. Prostě trysky vyprskají víc vody,než zvládne protéct rozdělovací trubkou 3/16". Takže musíte trysky instalovat do 1/2" trubky a s tou už se velmi špatně manipuluje. Různě se kroutí,takže namíření trysek je problém.Musíte koupit ha-fo zapichovacích držáků.A ty jsou pěkně drahé... A samozřejmě výkonější regulátor tlaku.
Co se týče kapačů,tak ty makaj spolehlivě. Měl jsem jich na jedné větvi 3/16" 12ks a kapaly spolehlivě... Jinak to celé těsní, průtokové ventily jsou citlivé a spojování jednotlivých dílů je fakt sranda. Ale co se týče použitelnosti, je to vhodné tak do skleníku nebo na balkón. A nebo na blbnutí pro děti (bohatých rodičů...) v horkých dnech. Toť má zkušenost s Micro-Drip systémem od Gardeny.
Bambusář

Odeslatod KolumbusK v Pát 11. Kvě 2007 8:55:51

To Jita:
Diky za tip, tuto firmu jsem již obeslal.... jestli to dobře chápu, tak od ní máte automatickou závlahu a zkušenost je dobrá? Opět mě fascinuje, jak jsou všechny firmy zavaleny prací a ani nemají čas do týdne udělat cenovou nabídku.....
KolumbusK

Odeslatod Viktor v Pát 11. Kvě 2007 9:02:25

Ajaj, toho jsem se bál. Na obrázku to vypadá hezky, ale reálná instalace se poněkud prodražuje.
Povězte prosím - jakou plochu lze asi pokrýt těmi 4 tryskami?

Viktor

Odeslatod Bambusář v Pát 11. Kvě 2007 10:25:35

Pro Viktora.
To závisí na tom,jaký typ trysky použijete.
Určitě nevycházejte z údajů,které jsou na reklamních letácích. Ona ta tryska opravdu dostříkne do tří metrů... Ale kruh 1,5m od trysky je na suchu. A ten kruh okolo do tří metrů je přelitý. Pod svícnem je přeci tma... Takže pokud si někdo myslí,že na pruh záhonu o délce 10m použije 2 trysky co udělají pruh 0,6m*5,5m,tak se šeredně mýlí. Pro pokrytí bude určitě potřebovat 3 trysky 0,6*5,5m a k tomu 2 koncové 0,6*5,5m na každý konec záhonu...

No a když potlačíte svícnový syndrom,tak zjistíte,že...
rozprašovací tryska 360 - ideální pro zavlažení plochy o průměru max 3m.

pruhová tryska 0,6*5,5m - musí být bezvětří a pak pokryje trojúhelník o základně 0,5m a výšce max. 2,5m na každou stranu, aby u trysky nebylo sucho.
To samé platí pro koncovou pruhovou trysku - ta stříká jen na jednu stranu. Víc jak 2,5m bych jí nepouštěl...

rotační rozprašovací zavlažovač 360 - docela srandovní záležitost. Točí se to a rozprašuje a prská na všechny strany... Je to můj favorit. Když se tomu předřadí regulační ventil,tak se s tím dá docela vyblbnout... Maká to stejně jako 360 rozprašovací tryska a ještě se to točí a bzučí...
V létě super sprcha...
Ale zase jen do dvou metrů na každou stranu. Pak je tu svícen...

No a pak je tu ještě tryska 90 a 180 stupňů. Ta 90 se mi líbí víc. 180 dělá moc velké kapky...

Postupným hraním jsem došel k názoru,že pro rovnoměrné pokrytí plochy je ideální síť trysek max. po 4m... Jinak máte místa přelitá a suchá.A určitě doporučuji ke každé trysce regulační ventil. Aby se dala pěkně vytunit...

Jo a nejsem agentem firmy Gardena... :D
Bambusář

Odeslatod Viktor v Pát 11. Kvě 2007 11:16:38

Děkuji, mám dojem že jsem (jste mi) ušetřil pár tisíc - půjdu akorát koupit další konev za pade :idea:
Viktor

Odeslatod remet v Pát 11. Kvě 2007 11:25:01

Viktor: do Gardeny bych nesel, jejich vyrobky mi prijdou hodne amaterske, na jedno pouziti a v budoucnu neopravovatelne... a rozhodne nejsem agentem firmy Gardena.
remet

Odeslatod exn v Pát 11. Kvě 2007 12:17:36

2 Bambusář: Tvé tvrzení "Ona ta tryska opravdu dostříkne do tří metrů... Ale kruh 1,5m od trysky je na suchu. A ten kruh okolo do tří metrů je přelitý." je zcela nepravdivé tvrzení (nechce se mě napsat lež). Mám zahradu cca 4000m2, zavlažovanou systémem Rain Bird (část mám dělanou podobným systémem, ale nepamatuji si teď jméno, když tak večer, až budu doma, ale jedná se o technicky podobný systém) a můžu zcela zodpovědně prohlásit, že jak malé pevné kruhové postřikovače, tak velké otáčivé vždy zavlaží v celém svém rozsahu bez suchých míst! Kdyby jsi ten systém někdy viděl v činnosti, tak nemůžeš takový nesmysl napsat.
Co se týká praktických zkušeností se zavlažováním, jsou jednoznačně jen pozitivní. Pokud máte větší okrasnou zahradu (nestihnete to večer s konví :-)), myslíte to s ní vážně a máte dobrý zdroj vody, pak doporučení je jednoznačné.
Co se týká zpracování cenové nabídky, seriozní firma to zřejmě opravdu nestihne "za den". Vím to z vlastní zkušenosti, protože těch parametrů, které ovlivní celkový návrh je poměrně dost (měl by jste dodat výsadbový plán, parametry a kvalita zdroje vody...)
Pokud budete mít dotazy, klidně přes mail.
Jo a nejsem agent žádné závlahářské firmy, pouze spokojený uživatel zavlažované zahrady. Navíc svá tvrzení můžu lehce dokázat :lol:
exn

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada