HORTENZIE

Moderátor: Living

Re: HORTENZIE

Odeslatod Vanina v Pon 19. Dub 2010 13:05:24

Zdravím pěstitelky, jdu si k Vám pro radu. Hortenzie se mi moc líbí, mám na zahradě dvě. Ty velkokvěté (macrophylly?) modré. Kupované v OBI. Ale... vůbec nerostou. Už tři roky jsou zasázené ve speciální zemině na polostinném místě a jsou pořád stejně velké (malé). Jedna jednou kvetla, ta druhá jen když jsem ji koupila. Přikrývám je, zalévám, nic. Kamarádka má sousedku, starou paní, ta má hortenzii na úpalu, nehnojí, nezalévá a ten keř má snad 2m na výšku i šířku, velké modré květy. Půda písčitá, rozhodně ne kyselá. Teď trochu překopávám zahradu a tak jsem byla rozhodnutá je vyrýt a vyhodit, ale je mi jich přece jen líto. Je možné, že ty koupené v květináčích v OBI, Baumaxu atd. prostě venku nerostou?
Vanina

Odeslatod Květa v Pon 19. Dub 2010 14:42:04

Vanino - jak nerostou ?
může mít několik příčin :
- koupilas náchylné k namrznutí ( ty k. mívají vevnitř, nakvetlé )
a jakžtakž je udržuješ při životě
- mohly být nastříkané retardérem ( nepředpokládám )
- omrznou ti květní pupeny ( mráz v zimě, jarní přímrazek ), opět můžeš mít choulostivější kultivary.
- jaké ti dosáhnou výšky / roce ?

Sousedka může mít nějaký starší ( nepřešlechtěný ) kultivar, na místě bůhvíkolik let.. tomu se pak roste samo :mrgreen: .
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod Vanina v Pon 19. Dub 2010 17:38:38

No to si právě myslím, že je mám nějaké moc vyšlechtěné. Koupila jsem je v běžné velikosti - nevím, asi 25 cm vysoké výhony a teď jsou větve asi 30 cm vysoké, některé těch 25 cm. Tu co kvetla, jsem ostříhala na jaře po roce. kdy kvetla, tu druhou nikdy. Minulou zimu asi 4 větvičky celkem nepřežily, ale těm zbývajícím nic nebylo (byly přikryté). Prostě jim vyraší listy, na podzim opadají, nekvetou, nijak nerostou, nerozrůstají se. Asi si vyprosím větvičku té obyčejné nešlechtěné, tu totiž kamarádka píchla do země a během 2 let měla už hezký keřík.
Vanina

Odeslatod kadla v Pon 19. Dub 2010 19:56:32

Květo, určitě se ráda pochlubím .... teda jestli bude čím, snad bude Pinky Winky za padika opravdu Pinky Winky ;) Ale vloni jsem si tam koupila jednu noname paniculatu a jsem moc spokojená ... je to asi Limelight.
Přílohy
P1880155.JPG
kadla

Odeslatod Hedvika v Pon 19. Dub 2010 22:55:02

Moje hortenzie nedopadly nejlépe, ty kupované, co jsem dostala v létě k narozeninám asi hodně pomrzly, jedna má u země nějaké pupeny, druhá nic, ostříhaná k živému, ještě jí dám čas. Překvapila mě darovaná bílá, špatně jsme ji zasadili, vprostřed keře jí chyběla hlína a přesto přežila a je samý pupen.
Hedvika

Odeslatod RomanaK v Pon 19. Dub 2010 23:27:04

Vanino, já mám z Obi hortenzie dvě, taky třetí rok a obě jsou :palec_up: :palec_up: :palec_up: - letos teda trochu pomrzly, ale budou v pohodě.
Dvoumetrovej keř ale za tři roky nečekej, paní sousedka jí tam má určitě X let....
Zkusila bych je někam přesunout a uvidíš...
Přílohy
h4.jpg
2007 - těsně po výsadbě...
h3.jpg
...v roce 2009 - nakvétající...
h2.jpg
...a v plným květu...
h1.JPG
..a tahle tolik neroste-je v květináči..ale kupovaná byla s jedním květem a vloni kvetla takhle. Lepší fotku jsem nenašla.
RomanaK

Odeslatod Květa v Pon 19. Dub 2010 23:48:29

Kadlo, budu na tebe a P.Winky číhat.
nejlevnější PWinky jsem viděla loni lehce nad 100 .. tak té své krasotince domlouvej, ať se řádně vyprsí, jo ?
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod Vanina v Úte 20. Dub 2010 10:09:19

Romanok, u těch Tvých je vidět, že rostou, nečekám zázraky, ani 2m keř, ale za 3 roky nic, to je nepovzbuzující. Zkusím je dle rady přesadit, uvidíme.
Vanina

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada