Kompost

Moderátor: Living

Re: Kompost

Odeslatod bambik v Stř 07. Bře 2007 10:30:07

Barbet:
tak hodně úspěchů a nedejte se odradit!! Kompost je pro zahradu hrozně důležitý!! :!:
Jestli Vám to ještě nekleslo, tak to s něcím promíchejte, ať se tam dostane vzduch...
a ty žížaly!! :-)) (tu) (tu) (tu)
bambik

Odeslatod jacky v Stř 07. Bře 2007 13:20:32

Asi by to chtělo ty dřevěné ohrádky, někde jsem četla, že mezi prkny by měly být mezírky, aby to dýchalo, a pak ještě kde to má být, spíš ve stínu nebo na slunci, a může do toho pršet, myslím jako hodně, třeba ze střechy, kdyby to bylo u zdi. A můžou na kompost přijít i větší věci, nebo se to musí nějak nadrtit, mám namysli třeba uschlou hrachovinu, nebo stará slunečnice, ta je přece veliká. To tam asi spíš nepatří.
jacky

Odeslatod MajdaV v Stř 07. Bře 2007 13:22:05

Máme velikou zahradu - když jsme ji převzali, byla totálně zaplevelená ... Manžel mi vytvořil komposty hned 4. Dva obrovské na skoro kvetoucí plevel, který většinou ještě "dozraje", tam se střádá odpad 6 let, postupně se vstřebává a ještě se tam něco vejde. Do klasických (tak 2,5 x 1,5 m)dvou - tam jde vše, co jste zmiňovali .... ty si hýčkám... Jeden vždy na jaře prohodíme, hrubší kusy vrátíme do "naočkovaného základu", přidáváme až do zaplnění. Na podzim prohodíme druhý a pokračujeme jako u 1. Viděla jsem ale super řešení - komposty byla postaveny cca metr od sebe, nad mezeru se dle potřeby položilo prohazovací síto, kompost se tedy "skladoval" a dozrával, byl ve stínu a bylo vyřešeno, kam s ním...... Tak snad příště při rekonstrukci stejně vyřešíme.....
MajdaV

Odeslatod bambik v Stř 07. Bře 2007 19:29:24

Jacky:
jo dřevěné prkna jsou supr, když sou mezi nima dírky, máme to tak udělané... větrá to.
uschlou hrachovinu tam normálně házím, ale slunečnice ne.. těch mívám jeden dloooouuuuhýýý záhod a jsou to stromy tak 2,5m vysoké, takže kmeny 8-10cm. to by asi žížaly nezvládly. předloni jsem tam ale naházela uschlé květy slunečnic... a pak vloni na jaře, když jsem kompostem hnojila, jsem se nestačila divit!! měla jsem víc malých slunečnic než jakéhokoliv jiného plevelu - uplně vsude. :-)
bambik

Odeslatod hespa v Čtv 08. Bře 2007 14:39:48

Vytáhla jsem vám, do hlubin zapadlou, obsáhlou diskuzi o kompostu:
http://forum.living.cz/read.php?154,1481970,page=1
;)
hespa

Odeslatod barbet v Pát 09. Bře 2007 9:57:23

Díky, Hespo, jsi šikovná! Celé jsem to pročetla, jsou tam některé zajímavé nápady, ale s tím novinovým papírem zcela určitě nesouhlasím ani v případě, že pak v té půdě onen člověk nepěstuje kedlubny. A co hmyz - ptáci - kočky? Ani náhodou! To není argument, že v té zkompostované půdě pak nepěstuje zeleninu! Přemýšlím o nahnilém ovoci a zelenině, já to do kompostu dávám, někde jsem četla, že se to v procesu tlení nějak zlikviduje - myslím ty plísně. Již pár dní běhám po zahradě s rýčem, lovím žížaly a odnáším je na zmíněný kompost! Před pár dny jsem ho chtěla obrátit a ani jsem s ním nehla! Za zimu se téměř nic nezměnilo. Prostě mám línej kompost! :cry:
barbet

Odeslatod xrejnok v Stř 10. Črc 2013 15:06:11

Dobrý den,
řešíte tu dva typy kompostů a kompostérů. Rád bych si od vás nechal poradil, jestli mám pro cca 40 x 40 m velkou zahradu na které bude cca z poloviny tráva a cca z poloviny zelenina atp. kupovat plastové kompostéry tohoto typu, nebo se spolehnout na klasické dřevěné bedýnky, tak jak je asi známe všichni od svých prarodičů. Se zahradničením jsem poměrně nezkušený, takže ocením jakékoliv doporučení.
Krno
xrejnok

Odeslatod SOFI v Čtv 11. Črc 2013 11:18:54

Když kompost, tak určitě dvoukomorový a přehazovat, jak již bylo psáno. Pro inspiraci tady je ten náš, trámky jsou zasazené do kovových zavrtávacích patek (Bauhaus) a k nim jsou přišroubovaná prkna. Původně jsme chtěli dát prkna i zepředu s tím, že je zasadíme do sádrokartonových profilů, přivrtaných k trámkům a budou tak vyndavací. Pak jsme zjistili, že by nás časem nebavilo furt vysazovat a nasazovat, tak sme se na to vy ... a slouží dobře i tak. Natírala jsem bochemitem, ale stejně některá prkna časem vyhnívají, takže jednoduše vyšroubovat a nahradit novým.
No, domeček asi pro milion žížal, tam patří ;)
Přílohy
kompost.JPG
SOFI

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada