Kompost

Moderátor: Living

Kompost

Odeslatod barbet v Stř 07. Bře 2007 8:24:42

Prosím o radu, jak na kompost, či spíše, kam s biobordelem ze zahrady, koupila jsem předloni v Hornbachu takovou dřevěnou ohrádku, házím tam odpad z kuchyně i zahrady, občas přihodím i zem, kompost už je vrchovatý, ale mám pocit, že ještě není hotový (přesně rok a půl od založení) Takže teď nemám ani kompost ani místo, kam s odpadem. Mám koupit další ohrádku? :ugeek:
barbet

Re: Kompost

Odeslatod bambik v Stř 07. Bře 2007 8:45:42

ahoj barbet,
z vlastní zkušenosti doporučuju 2 komposty hned vedle sebe.
Děláme to doma takto:
do jednoho kompostu házíme úúúplně všecko, aby tam byly různé věci - tzn. posečenou trávu, vypletý plevel (bez semínek!), slupky, sáčky od čajů, listí, drobné větve.... no a to tam házíme celý rok.
na podzim to mužská část baráku přehází do druhého kompostu.
na jaře házíme zase do prázdného a bereme z toho přeházeného na záhony krásný hotový kompost. Ta hromada se tím přehází, obrátí a provětrá.

Velice doporučuju, kompost mi ani trochu nesmrdí, je to krásná tmavá hlína, občas je tam něco silnějšího, větvička nebo tak, ale to už se rozloží na záhoně.

jo a důležitá věc... v té horní vrstvě, v té napůl rozložené, mi žijou žížaly, jsou jich tam tisíce. když se odhrne to čerstvé zvrchu, tak mám pocit že se celý ten spodek hýbe. Jestli je tam nemáš, tak je někde nasbírej, ty to zpracovávají krásně. žijou těsně pod tím nejčerstvějším, mají tam teplíčko a moc se jim tam líbí. a jsou moc užitečné.
bambik

Odeslatod barbet v Stř 07. Bře 2007 9:00:14

Děkuji za obsáhlou radu, asi to tak udělám, nic jiného mi nezbude, ale ty ohrady se mi teda moc nelíbí. Budu muset vymyslet, jak je schovat, tj. nechat v popředí něčím zarůst. A na žížaly někdy po dešti určitě vyrazím, jsou to úžasní pomocníci, vím. :)
barbet

Odeslatod jacky v Stř 07. Bře 2007 9:01:05

bambik - a pro ten kompost máte nějakou ohrádku z prken, nebo něco kupovaného, nebo to leží jen tak na zemi? Potřebuju taky něco založit a nevím jak. Zatím jsem to dávala jen na hromadu, a to se do toho nemusí přidat žádná hlína, myslím jako na proložení, když tam dám trávu ze sekačky, tak je toho vrstva a když do toho naprší, tak to jakoby nahnívá a je to divně blátivé. dík
jacky

Odeslatod barbet v Stř 07. Bře 2007 9:20:37

Jo, kompost, to je věda! Ta zemina se tam musí přidávat - občas trochu přihodit. Já osobně posečenou trávu napřed trochu suším a pak teprve hodím do kompostu, jinak je z toho plesnivé bléto! Ohrádku z prken jsem koupila v Hornbachu, připadala mi ze všech nabízených kompostérů nejvzhlednější a je to taková stavebnice z prken, která je hned složená a při práci s kompostem se jen odstraní jedna stěna z prken www.hnutiduha.cz/kompostovani/komposter
barbet

Odeslatod bambik v Stř 07. Bře 2007 9:21:24

Jacky:
no můj otec je šikovnej, tak svařil z několika profilů konstrukci, kterou jsme vyplnili prknama a uprostred máme příčku. to sou ty 2 oddělení.
Myslím že nejlepší je ohrádka z prken, ale aby ty prkna byla aspon na jednom místě vytahovací - kvůli vybírání.

NENE trávu samotnou nekompostujte! to pak zahnívá... to chce něčím prokládat, já tam hážu hodně různého plevelu. a kuchyňského odpadu je taky dost.

a myslím že ty žížaly sou strašně důležité. ony to provzdušňujou a chutná jim to, hlavně ty větší listy z plevelů.
stačí někde na hnoji je nasbírat..

jsem velký zastánce kompostování, když vidím lidi co kupujou hlínu, tak se fakt divím.
Myslím že to co zahrada vyprodukuje, se musí do ní všecko vrátit - plevele, větve, listy, zbytky zeleniny a ovoce, všecko.
bambik

Odeslatod bambulka v Stř 07. Bře 2007 9:28:53

Barbet, zkus to, co tam máš, teď na jaře prohodit sítem. Co propadne, to použij, zbytek vrať zpátky do ohrádky.
Jinak se dají v zahrádkářských potřebách koupit i různé připravky na urychlení kompostu, dá se tak doba kompostování zkrátit až na 3 měsíce. Obsahuje to nějaké bakterie, které rozkládají, je to účinné, ale poměrně drahé (asi 70 kč za sáček).

Mám sice kompost rozdělený na 2 části a 2x ročně ho přehazuji, ale i tak se mi na podzim stalo, že to bylo plné a že prosátou hlínu nebylo kam dát. Dala jsem ji do pevných černých pytlů, nedávno jsem se na to byla podívat a hlína v pytlích krásně dozrála. Takže i to je řešení.

Jo - a nezapomeň kompost občas zalít, pokud tedy neprší.
bambulka

Odeslatod barbet v Stř 07. Bře 2007 10:23:56

Velmi děkuji za všechny rady, teď zvažuji, zda koupit další ohrádku, anebo mi ta jedna postačí (přes zimu vůbec neklesla). Zkusím odebrat jednu stranu a podívat se dovnitř do hromádky, zda se spodek bude dát použít a horní část tam vrátím, nebo tak nějak to teoreticky plánuju. Jsem zahradnice začátečnice a toto je můj první kompost! :lol:
barbet

Další

Zpět na Zahrada