rajčata a papriky

Moderátor: Living

rajčata a papriky

Odeslatod zeuwicka v Sob 20. Led 2007 10:54:44

Poradí mi někdo prosím?Pěstuji rajčata a papriky ve skleníku, na podzim jsme navozily novou hlínu z kompostu, starou odvozily. Papriky vyrostly do výšky přez 1.5m a málo plodily, plody nedozrávaly a měli hnědé fleky. Rajčata jsem zaštipovala, vytáhli se ale stonek byl tenoučký. Úroda nízká. Nakonec mi venkovní rajčata-plody opadávali ještě zelené, začaly černat, listy byli kadeřavé, začaly hnědnout, flekatět a postupně odcházela celá rostlina. A tak to nakonec dopadlo ve skleníku. Poradíte mi prosím kde dělám chybu?Prosím zároveň o radu, jaké papriky a rajčata (odrůdy)jsou nejlepší(podhůří Jeseníků)nevytápěný skleník

zeuwicka

Re: rajčata a papriky

Odeslatod Otylka v Sob 20. Led 2007 11:39:26

Poradit vám nedovedu ale napíšu jak to dělám já.
Mám skleník i pařníky.Každý rok dám nový kompost který dezinfikuji
BASAMIDEM dle návodu.Sazenice pravidelně hnojím a jednou za 14dní
hnojím WUXALEM.Zalévám spodem,vydatně podle potřeby.Neokopávám pěstuji na černé folii.Lepový žlutý destičky upozorní na mšice a molice,stříkám MOSPILANEM dle návodu.Semínka paprik kupuji český
STALAGNIT,OREGON,RUBÍNOVÁ a jsme spokojeni, kupuji i jiné .
Rajčata ve skleníku m moc nejdou ani okurky, mají hned molice
ty pěstuji v pařníku osvědčilo se mi to.Na rajčata jak rostou
přidávám nástavce.Jsou pod sklem,ranějšía nemají tolik škůdců.
Zrovna vysévám salát a řekvičku do sleníku.
Snad vám to troch pomůže.
Semínka jsou od ing.TECLOVA-OSTRAVA- poradila skuste to taky.
Otylka

Odeslatod Otylka v Sob 20. Led 2007 11:43:05

www.paprikylibera.cz ing. Teclová
Otylka

Odeslatod suma v Sob 20. Led 2007 12:48:57

Sadbu rajčat i paprik si pěstuji sama, u kupovaných nemám jistotu odrůdy. Do skleníku dávám 1 rajče Stupické skleníkové a 1 polské - koupila jsem je v Polsku na trhu - takové to masité, vyndala jsem semínka a opakovaně je seju. Ostatní rajčata - odrůdy F1-pěstuji venku v nádobách a na síti. Papriky pouze v nevytápěném skleníku a také od ing.Teclové - osvědčila se odrůda Žluťásek a Stalagnit. V loňském roce se na rajčatech objevovaly hnědé skvrny - později jsem někde četla, že to byl nedostatek vápníků, letos vyhnojím dusíkatým vápnem, je to možné, protože v kompostu toho vápna není mnoho. Rovněž i průběh sezony nebyl pro papriky i rajčata moc příznivý. A ještě jedno upozornění - pokud kupujete sadbu paprik už s poupaty - mají se vyštípnout.
suma

Odeslatod Květa v Sob 20. Led 2007 13:16:30

Podle příznaků, které popisuješ ti rajčata napadla plíseň. Chtělo to postřik. ( to je zajímavé - poprvé po dlouhé době jsem ji loni neměla ).
Pěstuju rajčata, papriky a okurky ve foliovníku, takže mají přece jen trochu jiné podmínky.
Rajčat dávám jen 4 ks, protože právě zvýšená teplota + vlhkost jim dělá moc dobře. Mají velké přírůstky - vytahují se. Pěstuji stromková, nevyštipuju je moc, nechávám z nich takové houští a zaštípnu vrcholky až když mi dorostou do výšky střechy foliovníku. Mají pak hodně plodů.
Papriky pěstuji obyč. ( hodně semen za málo peněz ) - odrudy Andrea - zelená, Boneta - žlutá, feferony Samara. Měla jsem i Kvadry - v pytlíku 20 semínek. Pro poměr výkon/cena už je nekupuji. Semena paprik od ing. Teclové jsem mívala také ( 4 různé ). Asi jsem jim neuměla poskytnout potřebné podmínky, nikdy jsem z nich nic moc nesklidila.
Feferony jsem mívala také od ní ( x tvrdá slupka ), pak Beros ( x moc pálí )
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod zeuwicka v Ned 21. Led 2007 13:04:12

moc děkuji za rady, vyzkouším a doufám, že se mi povede letos lépe. Není nic horšího když lítáte, staráte se, úroda pěkně zkvétá a najednou bum a nemáte z toho skoro nic leda tak akorát :roll: :roll:Díky všem :ugeek: :ugeek: :ugeek:
zeuwicka

Odeslatod paloo v Pon 22. Led 2007 9:34:24

Pridám sa aj ja.Pestujem stále papriku PCR,s úrodou som spokojný dovtedy kým je v skleníku nová zemina.Pár rokov som pestoval od p.Šípoša dobrú papriku no tá dobre rodila vo foliovníku,tak som od nej upustil.
Rajčiny pestujem Start F1,som spokojný sú vonku no je nuntá chemická ochrana.Jeden kolega tu z fóra ma presvedčil skusiť Bejbino F1.
paloo

Odeslatod Květa v Pon 22. Led 2007 10:23:39

Paloo: PCR jsem měla taky, mnou uvedené odrůdy se mi jeví, že mají plody dřívě. Já musím vybírat ty fóliovníkové.S výtěžností jsem spokojená, jen třeba u té Bonety mne štve, že plody trčí nahoru, místo toho, aby visely - připadá mi to nepřirozené. Rajčata Start jsem měla také ( tchyně mi vždycky koupí nějaké novošlechtění a já z něj několik let žiju ). Měla jsem i Tornado, Domino, Tipo,Toro ( poslední dvě zůstávaly zelené u šťopky ).Poslední dva roky pěstuju Orfea ( to jsou ty rajské, co se prodávají v krámě "na větvičce" ). Jsem s nimi maximálně spokojená. Jednak tvoří obrovské hrozny, nezůstávají nazelenalé, dobře se s nima manipuluje ( převoz ). Loni jsem ukořištila plod takového toho příšerně masitého rajského, kde není téměř štáva a semena, budu ho letos sít. Jsem zvědavá.
Mívám i několik keříčků třešňových ( dobré na vaření ), žlutých - hruškových a angreštových. Ale musím říct, že největší tahanice je u nás o normálně velké žluté rajče. Ono méně plodí, takže se vždy minou jako první.
Chtěla jsem zkusit ty černé ruské odrůdy - ale pak jsem se na to pro letošek vykašlala. Neznáte je někdo ? Odličují se chuťově ?
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Další

Zpět na Zahrada