ABradio - poslouchej online!

Nejnovější diskuse

...
22.09.2017 11:02
Re: Receptář selskéh...
25.08.2017 11:50
...
24.09.2017 08:04
...
24.09.2017 08:03
Re: Antistatická obu...
22.09.2017 13:08
...
22.09.2017 11:07
Re: tepelné čerpadlo...
23.08.2017 17:32
Re: Hmyzí hotel...
30.07.2017 10:08
Re: Nemohu se rozhod...
23.09.2017 22:41
...
23.09.2017 07:15

Višeň má velkou budoucnost

Moderátor: Living

Višeň má velkou budoucnost

Odeslatod vrana v Čtv 07. Pro 2006 22:57:18

Co si představíte pod tímto slovem? višeň.Mnozí mají na zahradě strom nesoucí červené kyselé plody.Tím končí jejich znalosti.
Už jen málokdo má strom nesoucí plody světle růžové= višeň také nazývaná sladkovišeň amarelka královská. A už asi vůbec nikdo nemá keřovou =zakrslou višeň. Keřové višně pocházejí z divokých druhů višeň písčitá, višeň stepní, višeň plstnatá. Jsou úrodnější nežli višně stromové a jejich úroda bývá vyšší než u stromových.
Višeň amarelka má plody měkké, nesnesou transport, musí se sklízet do malých nádob.Také někdy praskají po dešti. Ale jejich chuť je nenahraditelná.Pokud dobře vyzraje, je chuť velmi dobrá. U nás je systém, který umožnil pěstování jen málokteré odrůdy, je zaměřen na velkovýrobu a podporuje jen to, co je nutné.Je to chyba, zahrádkáři si mohou vypěstovat i to, co je chutnější nežli to, co je jim vnuceno. Objednejme si takové sazenice ve svých školkách.Nebo si je můžeme dovézt z okolních zemí,kde jsou pružnější systémy. U nás se bude muset teprve začít s novými trendy, je třeba nutit a donutit ty, kteří rozhodují, aby dělali i to, co je požadováno lidmi.Zatím dělají jen to, co je nejnutnější.
Postrádám tady v diskusích témata, která jsou o jednotlivých skupinách ovoce.Myslím, že je třeba o tom mluvit více.
vrana

Re: Višeň má velkou budoucnost

Odeslatod VašekB v Čtv 07. Pro 2006 23:48:45

I višně mám velice rád, v JZD jsme pěstovali Morelu pozdní kterou jsem tedy zrovna moc nemusel. No ale měli jsme tam hodně velký sad s velkýmy ne tak kyselými plody, stromy každoročně obalenými metráky ovoce. Vedoucí vždy říkal, že se jedná o zdejší vybraný klon z obce Pěnčín. Všechno toto ovoce odebírala nedaleká fruta Sobotka. Dřív bylo toto ovoce velice dobře placené. I česání na takto obalených stromech bylo zajímavé. Za směnu jsem běžně míval 130 kg se stopkama a ještě košík domů. Před 2 lety však stromy vytahali a zustali jen asi 3 řady drobnému zemědělci na jeho pozemku.
Také vedle mé zahrady jsu nasázené Vackovi, ranější odruda a dost dobrá. Jsou to už ale staré stromy, o které se nikdo nestará a už mají dost. Po minulé dva roky je hodně týrala spála. Letos byly obalené a tak jich mám na knedlíky v mrazáku dost.
Co se týče sladkovišně, mám dvě, jsou výborné ale uhlídat je před ptáky mám problém. Také jsou asi choulostivější na mrazíky v květu a ještě ta spála mně ničí.
No a takové domácí víno, jsem velkým příznivcem. Letos jsem udělal hodně, černý rybíz, černý bez, černý jeřáb, čevený rybíz, višně, trnky a také na zkoušku trnky s rakytníkem. Vše se velice zdařilo, jen ještě nevím jaké bude to s rakytnikem, ještě nedodělané, neochutnané. Trochu jsem odbočil, téma domácích vín se mi tady neprávem neuchytila. Bohužel chyba. VašekB
VašekB

Odeslatod vrana v Pát 08. Pro 2006 9:10:05

Tématy na foru jsem zklamaný.Jakoby nikdo nedělal pořádné věci, lidé se jen baví.Asi je třeba, aby zase přišla taková bída, že lidé budou muset vyjít na pole a naučit se pracovat.Kdo jim půjde příkladem? my důchodci?V televizi jsem viděl několik rodin, které ač mají vzdělání, žijí na samotě a živí se prací.Je to těžké a náročné, jde to pokud je člověk zdráv.
Poraď nám, jak se bránit spále,Vašku.Také na višni bývá nějaký škůdce.Ty keřové ale jsou dosti vzdálené našim stromovým, mohly by být odolnější.Ty keřové k nám ještě nikdo nedotáhl z ruska? Žádám o to Brněnské sbírky.Tady je sladkovišeň ale má tak malé přírůstky, že nemohu najít roub.Bylo sucho.A už je to tak moc narašené, že bude asi pozdě brát roub.
vrana

Odeslatod jacktenrek v Pát 08. Pro 2006 11:32:34

v dnešním světě nereálný to je jako byste chtěl přesedlat z mercedesu do trabantu to se většinou nikomu nechce a ani to není vždy potřeba ;)
jacktenrek

Odeslatod Kohant v Pát 08. Pro 2006 12:21:21

A až mercedes nepůjde opravit, co pak.
Ti co přesedli včas do trabantu pojedou pomalu dál.
Ti kdo zůstali v mercedesu zůstanou bezmocně stát.
Čtenářkám přeji hezký den!
Kohant

Odeslatod VašekB v Pát 08. Pro 2006 14:00:19

Dnešni výrobky jsou hodně propracované a tak doufám že i dlouho vydrží. Jsou nové lepší technologie a také materiály. Zatím jde všechno nahoru, je možá zbytečné se obávat rychlé změny. No a potom až to pujde dolu, každý se bude muset přizpůsobyt. Teď ale záleží na nás, co tu necháme našim potomkům. Zda to budou jenom dluhy a to co jsme vlastnili zda bube prodané.
Nejdůležitější je ale zdraví a aby svítilo sluce. Bez slunce nic nevypěstujeme. VašekB
VašekB

Odeslatod Diro v Pát 08. Pro 2006 14:30:40

Vrana: děkuji za Váš přípěvěk o višních . Se zájmem jsem si ho přečetla. V dnešní době kdy lidé mají malé zahrady a málokdo vlastní větší sad, se informace o keřové višni opravdu hodí.
Moc mě mrzí, že tématy na foru jste zklamaný. Nevím jaké jste měl očekávání, ale forum na livingu je podle mého názoru oddechové počteníčko a místo kde člověk sežene rychlou a praktickou radu. Nečekejte proto, že tady lidé budou zakládat odborné diskuze z oborů, v kterých pracují nebo se jim dlouho věnují. Pokuste se založit své vlastní stránky a tam vést odborné nebo vážnější diskuze. Ale na living nezapomeňte :ugeek:, takových rad jako vaše rada o višních jsou potřeba šířit i mezi zahradníky amatéry.
Diro

Odeslatod jacktenrek v Pát 08. Pro 2006 15:19:29

Já to nemyslel nějak špatně, ale v dnešní době kdy je fůra šlechtěnců a hybridů a kvantita předčí kvalitu to asi nebude možné seč ne vyloučené ;) Jinak přeji všem zahradníkům mnoho zdaru :ugeek:
jacktenrek

Další

Zpět na Zahrada