To je nádhera.

Moderátor: Living

Re: To je nádhera.

Odeslatod VašekB v Pon 31. Črc 2006 22:17:22

I já jsem ze severu ale naštěstí né z Krkonoš. Jak je vidět z příspěvků, roste i na Vysočině v 590 metrech nad mořem. Já jsem letos zkušebně vysadil 19 odrud a ještě přisadím. Nejdřív jsem navštívil subtropické zahradnictví Kruh u Jilemnice kde maji Argutu K1, je to prý jejich náhodný semenáč asi 20let starý. Zde zakoupil i Kolomiktu která zraje o mněsíc dříve. Potom jsem navštívil v Praze pana Hejduka který má v nabídce 3 odrudy. Jeho rostliny byly moc pěkné, nádherně prokořenělé a to bylo velice znát při nasazení. Bujný rychlý růst hned od počátku. Pan Hejduk má bezvadně zmáknutou technologii rormnožení a vypěstování sazenice. Z každým se podělí o své letité zkušenosti, na svých stránkách i osobně. Doporučuji!!!
Od pana Chovance jsem obědnal odrudu Mafil která má mít plody až 5cm. Myslím že odrudy s takovouto velikostí dudou brzo číslo jedna. Navštívil jsem pana Černého z Opočna který množí italskou odrudu Arguty, Ambrosie která má též plody až 5cm. Dále jsem si přivezl od Opavy několik odrud pod číslem, pana Drahokoupila a Koli.
Ještě jsem domluvený s panem Štajnochrem od Brna, to je asi první průkopník KIWI u nás.
Nasadil jsem i čínské Boskoop.
Při výsadbě ale nezapomeňte nasadit samce, k Argutě arguty a ke Kolomiktě kolomiktu. Doba květu u těchto druhů je odlišná a tak by se mezi sebou nezastihli.
Nebojte se nasadit KIWI, chci přispět k jeho rozšíření mezi lidmi.
Podívejte se též na příspěvky na www.zahrada.cz
Pište!!! VašekB
VašekB

Odeslatod stanos v Pát 04. Srp 2006 14:26:11

Taky jsem před třemi roky vysadil na naší rodinné zahradě čtyři keře kiwi arguty, podrobnou reportáž s bohatou dokumentací udržuji aktuální na [url]http://kiwi-arguta.unas.cz[/url]. Máte-li o pěstování kiwi zájem, možná vám moje stránky k něčemu budou. ;)
Standa K.
stanos

Odeslatod VašekB v Pát 04. Srp 2006 22:50:32

Samozřejmně že jsem Vaše stránky prostudoval již dříve, je vidět že jste do pěstování zapálený. Děkuj za reakci na příspěvek, je to tu provšechny. VašekB
VašekB

Odeslatod VašekB v Ned 06. Srp 2006 20:10:11

V dnešním Receptáři jsem viděl ukázku na přístě, předvedou nám KIWI. Ještě nevím čí to bude, můj tip je pan Černý z Opočna. Tak se nezapomeňte dívat. VašekB
VašekB

Odeslatod hejduk v Ned 06. Srp 2006 21:52:06

Dnes jsem narazil na tuto diskuzi a moc mě potěšilo příznivé ohodnocení mých sazenic. Ačkoliv sem nepřispěji s ničím převratným, podělím se o praxí podloženou zkušenost. Mám minikiwi na své parcele vysazené těsně u plotu se sousedem a po dohodě jsme nechali keři volný průběh, takže plot brzy zcela zarostlo. Plot je situován od severu k jihu , na jeho část svítí sluníčko do oběda, na mojí po obědě až do večera. Byl jsem mu sestříhat dlouhé výhony letním řezem a velice mě udivily plody, které jsou o polovinu větší, než ty moje, ačkoliv se jedná o jednu rostlinu. V těch vedrech nebyly jeho keře vystaveny odpolednímu žáru a ovoce je podstatně větší. Tak markantní rozdíl v kvalitě plodů jsem v předchozích letech nikdy nezaznamenal. Stejně tak rostlina na východní stěně starobylé zdi / na fotce / na mé kiwifarmě Kiwiland - jde nejlépe, ačkoliv je od oběda ve stínu. Proto bych doporučoval vysazovat rostliny tak, aby nebyly vystaveny celodennímu svitu slunce. Dlouhé výhony se v tom vedru přehřívají, špatně vedou mízu a plody jsou svraštělé. Minikiwi nemiluje vedro, vápno a jílovité, podmáčené půdy. Miluje kyselou, vlhkou, prohnojenou, propustnou a kyprou zeminu, vlhký vzduch a teploty okolo 20 stC.
Všechny diskutující a VaškaB zdraví Hejduk, http://www.kiwiland.cz
Přílohy
img_1655.jpg
image/jpeg
img_1655.jpg (65.85 KB) Zobrazeno 8715 krát
minikiwi.jpg
image/jpeg
minikiwi.jpg (76.85 KB) Zobrazeno 8718 krát
p7310028.jpg
image/jpeg
p7310028.jpg (94.14 KB) Zobrazeno 8717 krát
hejduk

Odeslatod Dita v Úte 08. Srp 2006 6:48:27

Takže ne celodenní slunce, vápenitá půda a sucho.No to je všechno co já mám a pak se divím, že mi Kiwi pořádně neplodí.Roste nádherně,ale plodů bych opravdu přivítala víc.Budu si muset vypěstovat rostlinky a zasadit někam jinam.Díky Dita.
Dita

Odeslatod hejduk v Úte 08. Srp 2006 7:09:25

Pro Ditu:
pokud budete hnojit Kristalonem na azalky, tedy hnojivem pro rostiny vyžadující kyselou reakci půdy, kiwi poroste dobře. Já mám na kiwifarmě podobný problém a aplikací tohoto hnojiva se půdní poměry změnily natolik, že rostliny s bledými lístky, které měly viditelně chlorózu z důsledku přítomnosti vápna a nedostatku železa se pozdravily, jejich listy jsou tmavozelené, srovnatelné s jejich matečnicemi v Praze. Na jaře koncem března doporučuji tuplovanou dávku Kristalonu na plod a květ, ovlivníte násadu květů na keřích. Někteří pěstitelé v tuto dobu aplikují dvojitou dávku Hydrokomplexu s podobnými účinky.
Zdraví Hejduk,http://www.kiwiland.cz

Přílohy
pa210070.jpg
image/jpeg
pa210070.jpg (20.51 KB) Zobrazeno 8700 krát
hejduk

Odeslatod VašekB v Pát 11. Srp 2006 20:56:04

Stále marně sháním kontakt na pana Drahokoupila, šlechtitele kiwi. Je někde od Plzně. Pokud jen trochu někdo víte, ozvěte se. VašekB
VašekB

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada