jaký druh švestky?

Moderátor: Living

jaký druh švestky?

Odeslatod Ivana2 v Čtv 20. Dub 2006 12:02:08

Dobrý den, chtěla bych se poradit s nákupem švestek, rádi bychom si nasadili stromky na pálení slivovice nevíte někdo jaký druh nejlíp "teče" ;) díky za odpověď.
Ivana2

Re: jaký druh švestky?

Odeslatod pejsek v Čtv 20. Dub 2006 12:06:04

To bych řekla, že bude nějaká odrůda, která má vysoký obsah cukru. U nás se pálí jedině z klasické švestky domácí, ale jestli je u vás šarka, tak jste omezeni na odrůdy k šarce rezistentní. Ty většinou ale nejsou tak dobré (tedy podle mě). Odkud zhruba jsi?
pejsek

Odeslatod Ivana2 v Čtv 20. Dub 2006 12:53:40

ja jsem od Olomouce ale stromky chceme nasadit v Opavě kde máme zahradu
Ivana2

Odeslatod pejsek v Čtv 20. Dub 2006 13:20:45

Tak to tam šarku nejspíš máte:(To ti moc neporadím, vím, že jsou odolné čačanská lepotica, stanley a další odrůdy, ale jak jsou na tom chuťově? Třeba se ozve někdo kdo má zkušenosti s těmito odrůdami...
Pak jsem našla nové odrůdy Presenta a Hanita a ty jsou odolné k šarce a jsou vhodné na pálení, ale nevím jestli se dají sehnat ve školkách, když tu jsou tak krátce:S
pejsek

Odeslatod dresla v Čtv 20. Dub 2006 15:33:53

Zabývala jsem se tím asi před rokem. Na pálení je nejlepší švestka domácí, odkopek někde z meze. V časopisech si dělá Fytos Plzeň reklamu s odolnými druhy. Koupila jsem Hanitu, Presentu a Jojo, chtěla jsem pro ně do Plzně, školkař byl strašně neochotný a nakonec je měli u nás v zahradnictví.Ještě neplodily, tak jsem zvědavá, co to bude za slávu. Nejsem si úplně jistá, ale nepatří k nim i President??
Pejsku, můj laický názor je, že šarka je v celé ČR, jen někde jsou podmínky pro švestky lepší a tak se nemoc neprojevuje tolik a stromy plodí, v oblastech míň vhodných pro pěstování švestek bývá úroda žalostná. Co si o tom myslíš??
dresla

Odeslatod pejsek v Pát 21. Dub 2006 6:35:12

Dreslo, s tou šarkou, alespoň podle mých zdrojů, je to tak, že opravdu někde není. Není třeba na Českomoravské vrchovině (alespoň na její větší části) a v horských oblastech (asi nemá ráda zimu ;)
Já právě pocházím z Vysočiny a u nás není, takže se u nás pěstuje klasická švestka domácí. Jenom teď v poslední době trpí puchrovistostí :(
Jinak o šarce panuje spousta mýtů a velmi se rozšířila kvůli mylnému názoru lidí, že když vezmou odkopek ze stromu, který šarkou trpěl, tak že strom z toho odkopku bude k šarce imunní. Tak to u roslin nefunguje. Navíc je to viróza a tu u rostlin nelze léčit. Jediná možnost je pěstovat v postižených oblastech odolné odrůdy.
pejsek

Odeslatod dresla v Pát 21. Dub 2006 8:19:29

Pejsku, mě jen přišlo divné, že když šarku šíří mšise, že může existovat nějaká ne zcela oddělená oblast ,kam se to nedostane.Otec má v Jičíně tři různé švestky a dlouho mi tvrdil , že u nich vůbec š. není, že ji měl jen soused a ten strom pokácel. Plody má výborné, ale na listech a peckách je š. poznat. To u nás je to úplně v háji, vše téměř vždy předčasně opadá. Protože švestky miluju a taťka by rád pálil, tak jsem zvědavá na ty nové odrůdy.
dresla

Odeslatod pejsek v Pát 21. Dub 2006 9:04:21

Dreslo, nejsem přes tohle odborník, ale možná to bude způsobem přenosu. Mšice šarku přenáší (a taky se šíří infikovaným školkařským materiálem-takže těmi odkopky) ale ten způsob přenosu je takový, že virus se v mšici dlouho neudrží a tak se to moc daleko nedonese. Navíc nálet mšic ve vyšších polohách je mnohem nižší, takže to s tím asi taky souvisí. Zkusím k tomu jěště něco najít, jestli se mi to podaří.
Každopádně s nízkým náletem mšic ve vyšších polohách souvisí i to, že se tam pěstují sadbové brambory. Netrpí totiž tolik virovými chorobami jako brambory v nižších polohách...
pejsek

Další

Zpět na Zahrada