jaký druh švestky?

Moderátor: Living

Re: jaký druh švestky?

Odeslatod Kohant v Pát 21. Dub 2006 11:40:39

Zkus sehnat informace o tomto stromku.
Letos ho zkouším zpravokořenit.

Durancie - stará odrůda slívy zvaná též Duranče či Kadle, hojně pěstovaná a oblíbená zejména na Moravě. Plody jsou středně velké, oválné až kulovité, modrofialové, šťavnaté a velmi chutné. Pro svůj vysoký obsah cukru a příjemné aroma je s velkou oblibou využívána k výrobě slivovice, ale také povidel. Hodí se i pro přímý konzum. Zraje v druhé polovině září až začátkem října. Odrůda je vysoce odolná (tolerantní) k onemocnění šarka, z toho důvodu na východní Moravě nahrazuje dříve využívanou domácí švestku.

http://www.gengel.webzdarma.cz
Čtenářkám přeji hezký den!
Kohant

Odeslatod pejsek v Pát 21. Dub 2006 12:01:37

Kohante, durancie rostou nás na mazách, říká se jim damazíny. Jsou sladké jako med a nejdou od pecky.
Tak tomuhle asi říká přítel kadlata. U nás jsou kadlátka všechny modré peckoviny, tak jsem nikdy nevěděla co má na mysli.
pejsek

Odeslatod danate v Pát 21. Dub 2006 13:05:51

souhlasím s "Kohantem", podle dědečka, který je odborník na slivovici, bydlí na Slovácku, je opravdu nejlepší durancie. Je hodně sladká a nejde od pecky.
danate

Odeslatod paloo v Ned 23. Dub 2006 7:35:12

Žijem na druhej strane valašska a u nás šárka je,durandzie pestujeme pálenka je dobrá,no nerodia pravidelne.Ja som skúsil vysadiť Stanley,Hanitu,Katinku.Sused má nejaké nemecké slivy asi tak 7 rokov sú dobré, tečie z nich a každý rok sú krásne zarodené.Má ich asi 40 no nevie ako sa volajú.Tento rok som ich naštepil uvidím.
paloo

Odeslatod Vera_1 v Ned 23. Dub 2006 15:54:23

My máme mladé "čačanky".Podhorská oblast.Jsou velké,sladké a prý odolné proti šárce.Tak snad jim to vydrží.A to bude potom slivovička! ;)
Vera_1

Odeslatod pejsek v Pon 24. Dub 2006 6:52:59

Jo jo, Věro, Čačanská lepotica je odolná (tu) Jinak ji ale neznám, na přednáškách nám tvrdili, že není chuťově tak dobrá jako švestka domácí :S
pejsek

Odeslatod Vera_1 v Pon 24. Dub 2006 9:30:51

pejsku švestka domácí má své specifické aroma a chuť,možná je i sladší než čačanka.
Ale čačanka má zase větší plody,slaďoučká a chuťově výborná je taky.No a nemá šárku.
Máme jich 8 stromů a mezi ně se nám přimíchala nějaká včasná odrůda.Samozřejmě neznám název,protože to měla být taky čačanka.
Je zralá už v červenci,velké plody,téměř slívy a chuťově super.
Podle plodů jsem ji poznala v tržnici,ale dotyčná taky nevěděla jakou odrůdu prodává.Jen mi řekla ať jsem prý ráda,že ji mám.Že je moc dobrá.A to tedy je! (tu)
Vera_1

Odeslatod dresla v Pon 24. Dub 2006 10:39:44

Koncem července zraje Zimmerova (Cimrovka) a ta je vynikající.(na chuť)
Věro, švestky výborné na chuť se vůbec nemusí hodit na pálení.
dresla

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada