Zahradní jezírko

Moderátor: Living

Re: Zahradní jezírko

Odeslatod wendy007 v Pát 23. Zář 2011 20:58:22

Poly, jak jste dopadli s reklamací jezírka?
wendy007

Odeslatod POLY v Sob 24. Zář 2011 7:54:35

Jak jsme dopadli?

Nejdřív se přijel podívat jednatel zahr. firmy, všechny moje připomínky uznal a přislíbil, že jeho subdodavatel dá všechno do pořádku, i kdyby u nás měl být do noci.
Včera subdodavatel dorazil, nějakou bariérou proti vzlínání se odmítl zabývat, protože ON prostě dělá kraj jezírka bez ní a VŽDYCKY mu to funguje. Když pak řekl, že já jsem to tak prý chtěla, nebylo o čem dál diskutovat. Manželovi řekl, že se s ním o ničem bavit nebude, protože neví, kdo je a jak se jmenuje :mrgreen:
Závěr : dotyčného pána jsme vyzvali, aby plochu uvedl do původního stavu, což učinil ( poté, co mu volal jednatel zahr. firmy)

Zkusila jsem včera narychlo oslovit nějaké další firmy, zde doporučený Banat je pro nás dostupný, bohužel jsou až do jara plně vytížení. V po se přijede podívat zástupce další firmy. Po zkušenostech předpokládám, že bude lepší přesně a písemně specifikovat naše požadavky, jako je kapilární zábrana, typ a umístění filtrace, velikost, tvar, hloubka atd...

Proto budu opravdu moc vděčná za jakékoli vaše rady a připomínky, na co ještě dát pozor, aby se situace neopakovala.
Pokud někdo z vás může doporučit firmu, se kterou má dobrou zkušenost (Morava),moje vděčnost nebude znát mezí :)
POLY

Odeslatod wendy007 v Sob 24. Zář 2011 19:47:05

poly,
popíšu ti naši realizaci.Měl jsem obavy z těch nehezkých skladů folie vzniklých při pokládání.No ale přes to jsem vykopal jámu ručně a aby to nebylo fádní tak samá oblina a schody pod hladinu no vyřádil jsem se pěkně.Přes jednoho známého jsem se dozvěděl o chlapíkovi který pokládá folie, tak jsem ho kontaktoval a dohodli jsme se o realizaci.
Folii jsem použil o síle 1 mm vyplatí se !! Záleží na Vás jestli chcete kaučukovou nebo plastovou - plastová se dá svařovat horkým vzduchem ale kaučuková ( řekl bych že se používá spíš na rovinné tvary ) se dá pouze lepit.Zvolil jsem plast protože jsem okopíroval krásně celý profil budoucího jezírka a hlavně tam nejsou vidět žádné sklady a to je paráda!!! Takže nejdříve do jámy položit textilii proti prorůstání kořenů, pak si hoooooodně vyhrát s položením samotné folie - takové to hození folie do jámy a napustit rychle vodu, pustit ryby a hle mám jezírko to je něco šíleného - kousek po kousku jsme vystřihovali a svářeli až to bylo hotové.Trvalo to cca 8 - 9 hodin ale vyplatilo se to, pak jsem jednotlivá patra prachobyčejně vyzdil pískovcem který jsem podložil zase textilií a po vytvrdnutí jsem napustil vodu, po čase se zbylá část folie na dně potáhla usazeninou a není vůbec vidět protože splynula s okolním pískovcem.Jednotlivá patra jsme vysypali hrubým kačírkem který je ohraničen opět pískovcem.Další fáze nastala pro manželku s osázením vodními rostlinami přímo do kačírku ( substrát nedáváme alespoň se nedělá žádné bahno které znečisťuje vodu ) rostliny si berou výživu z vody a rostou pekně.Lekníny pochopitelně sázíme do květináčů se substrátem to opravdu jinak nejde ale ostatní ne a funguje to krásně
Filtrace na ní hodně záleží ( je buď tlaková nebo průtočná ) a je na vás co chcete realizovat s okolím jezírka, já zvolil tlakovou mám ji zapuštěnou v zemi a není vidět.A hlavně se nechá bez problému realizovat vodopád , potůček ale to už záleží na vaší fantazii!!
Hlavně správně dimenzovat na objem vody v jezírku a počet ryb, aby byla vybavena UV lampou POZOR NA TO. Já mám ještě vzduchování které jede celý rok a v zimě alespoň nezamrzne hladina.Počítejte s tím , že filtrace musí běžet celou sezonu.Pak už "jenom" uprava okolí jezírka a hotovo a Můžete se kochat !!!!!! Mnoho zdaru a úspěchů
wendy007

Odeslatod Jitty v Pon 17. Říj 2011 14:30:33

Ahoj, už jsem tu měsíce nebyla, asi proto, že všechno funguje, jak má :)

Jen jsem chtěla povzbudit ty, kteří váhají s filtrací - jde to i bez ní.
Zakládali jsme 15m3 v roce 2008, ryby dali na jaře 2009. První léto bylo jezírko v úplné pohodě. Další rok se v létě tvořila plovoucí řasa, kterou jsme vybírali síťkou. Když jsme vodu nabrali do sklenice, byla čistá, jen v ni plavaly drobné zelené tečky - řasy. Chemicky ale byla voda skvělá, takže nás ke koupi filtru nic nenutilo.
Letos bylo plovoucí řasy podstatně méně. Ve velkých horkách byla voda temně zelená a asi od půl metru neprůhledná - ryby v té hloubce postupně mizely. Nikdy jezírko nebylo jako hrachová polévka.
Teď po těch chladnech v noci je vidět zas až na dno - cca 110cm.
V jezírku je deset koi a tři jeseni. Letos jsme je krmili čtyřikrát. Mám asi dvě kila krmení, ale ryby evidentně prospívají i bez krmení, rostou a břicha se jim kulatí, a nechci, aby se chemicky dobrá voda kazila.
Na jezírko přestává svítit pozdě odpoledne, jinak je na slunci, lekníny jsou malé, takže hladinu nic nestíní.
Jitty

Odeslatod PetaP v Ned 25. Bře 2012 14:41:06

Páni, některé fotky jsou vyloženě úžasné. Děkuji za inspiraci :-)
PetaP

Odeslatod Honzina v Sob 05. Kvě 2012 7:16:35

Měla bych dotaz, tápeme ve výběru filtrace pro zahradní jezírko cca 7m3, jsou v něm kytky a KOI, není koupací. U některých se uvádí, že není pro KOI vhodná, proč? Poraďte prosím! Já tomu vůbec nerozumím, ale asi do toho budu muset proniknout, protože děda se chystá do baumaxu koupit nějakou z letáku :o
Honzina

Odeslatod DAEW v Pon 07. Kvě 2012 12:13:52

to Honzina: Protože KOI způsobují velké biologické znečištění. Filtrace se proto 2x-3x naddimenzují, tzn. zjednodušeně filtrace vhodná pro 15m3 vody bez KOI je vhodná pro jezírko 5m3 s KOI
DAEW

Odeslatod ACEMajky v Pát 19. Dub 2013 14:18:29

Lidi, zijete, nejak to tu umrelo. My vcera ostrihali kytky a uz se to zacina zelenat
ACEMajky

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada