klanopraška a její povzbudivé účinky

Moderátor: Living

klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod Kája v Čtv 05. Kvě 2005 15:10:17

Od Káji:
Nepěstuje tady někdo plodící klanoprašku? A jestli ano, jak využíváte její plody ?
Děkuji za odpověď,Kája.
Kája
 

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod Saryk v Čtv 05. Kvě 2005 15:58:03

Já jsem někde četla, že klanopraška (schizandra) se používá na zlepšení potence, ale neznám nikoho, kdo by to zkoušel :)
Saryk
 
Příspěvky: 3427
Registrován: Stř 23. Bře 2005 9:08:24

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod bradhal v Pon 16. Kvě 2005 12:16:44

Asi to bude na potenci, ve Věžkách o ni měli chlapi zájem. ;)
bradhal
 

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod kidman v Úte 21. Čer 2005 7:45:40

Klanoprašku pěstuji již léta. Plody i se semeny podrtím a naložím do lihu, potom zfiltruju. Chuť plodů je s ničím naprosto nesrovnatelná, je to síla, opravdu rostlina pěti chutí. O účincích tady psát nebudu, protože to zatím neberu pravidelně, anžto mi zatím nic nechybí (dokonce ani ta potence). Letos bylo květů spousta, ale bohužel 20. dubna všechny pomrzly.
kidman
 

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod hejduk v Stř 13. Črc 2005 22:15:44

Jsem rád Vaší diskuzi, ale klanopraška si zaslouží trochu více.
Klanopraška je pomalu rostoucí opadavá keřová liána, dorůstající v našich podmínkách délky 6 metrů. Dobře roste všude , kde je v letních měsících dostatek vláhy. Nevhodné jsou těžké málo propustné hlinité půdy. Pro klanoprašku jsou vhodné půdy vlhké a dobře odvodňované. Před výsadbou je třeba zajistit opěrnou konstrukci, protože je to liána. Nejvhodnější období pro výsadbu je jaro, před počátkem jejího vegetačního období. Pne se po předem vytvořené konstrukci.
Snáší mrazy do –35st.C. Přesto je často poškozována jarními mrazíky. Proto se snažíme násadu výhonů oddálit a mladé rostlinky chráníme na zimu přikrytím, dokud nezesílí.
Rozmnožování lze provádět generativně po stratifikaci semen. Semena vlastně dozrávají až při stratifikaci, jejíž podstatou je 2 měsíce před výsevem uložení semen ve vlhkém hrubozrnném písku při teplotě asi 15 stC. Mladé semenáče s jemným kořenovým systémem ale velmi špatně rostou / roční přírůstek je asi 8cm / a vzhledem k obtížnosti stratifikace pro běžného pěstitele je výhodnější vegetativní množení odnožemi nebo odkopky s kořeny. Pokud byste chtěli klanoprašku nařízkovat, musíte dbát na to, aby letní řízky byly polovyzrálé se 4 nebo 5 očky. Při tomto způsobu se mi osvědčil gelový růstový stimulátor pro špatně kořenící dřeviny, který je běžně v prodeji v obchodech se semeny. Dále lze využít vlastnosti svazčitých kořenů, které se přeměňují v oddenky a v blízkosti mateřské rostliny samy vytvářejí nové rostliny.
Pokud se Vám tedy podaří klanoprašku vypěstovat, odmění se Vám po čtyřech letech krémově bílými nebo narůžovělými, vonnými květy. V prvních letech kvetení se objevují zpravidla pouze samčí květy, později se přidají i samičí a rostlina začne plodit. Bobule o průměru okolo 1cm jsou šarlatově červené a narůstají v hroznech podobně jako rybíz.
Látky obsažené v klanoprašce posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu,působí protidepresivně, zahánějí spánek a snižují únavu. Užívání nemá žádné vedlejší negativní účinky a schizandrin, který je obsažen ve všech částech rostliny, působí blahodárně na lidský organismus. Preparáty ze semen a plodů klanoprašky mají povzbudivý účinek na centrální nervovou soustavu, stimulují cévní činnost a dýchání. Na čaj používáme zelené listy. Lihová tinktura ze semen a plodů se používá jako prostředek zvyšující pracovní schopnost, posiluje organismus při silném fyzickém vypětí, fyzické a intelektuální únavě, ospalosti a depresivních stavech. Preparáty z klanoprašky jsou kontraindikovány při zvýšené nervové vzrušivosti, nespavosti, zvýšeném arteriálním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Vysoký obsah vitaminu C a ostatních látek / schizandrin, schizandrol / zařazují rostlinu mezi nejcennější druhy harmonizátorů lidského organismu. Ale u nás bohužel stále neznámou. Šťáva z plodů klanoprašky se používá v potravinářském průmyslu při výrobě likérů a konzervovaná je využívána k výrobě nealkoholických nápojů
Přílohy
kp2.jpg
image/jpeg
kp2.jpg (26.34 KB) Zobrazeno 2870 krát
kp1.jpg
image/jpeg
kp1.jpg (36.74 KB) Zobrazeno 2869 krát
hejduk
 
Příspěvky: 383
Registrován: Pon 11. Črc 2005 22:53:19

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod VašekB v Pon 11. Pro 2006 22:36:37

Přejdem sem, né?
VašekB
 
Příspěvky: 592
Registrován: Sob 25. Bře 2006 20:54:10

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod jacktenrek v Pon 11. Pro 2006 22:57:25

jo to by šlo a jak na vás působí?? když jsem dělal noční, bylo to super, lepší než káva ;)
jacktenrek
 
Příspěvky: 282
Registrován: Čtv 08. Čer 2006 14:51:16

Re: klanopraška a její povzbudivé účinky

Odeslatod karel2 v Úte 12. Pro 2006 14:49:14

Závidím panu Hejdukovi, jak mu klanopraška roste. Já ji mám čtyři roky a je to jen množství šlanounů u země a nic, protože na jaře mi vždy omrzne. Letos sice měla pár bílých květů, ale to jsou ty samčí.

Letos v televizi v Receptáři radili, že vyžaduje mít kořeny ve stínu a chladu, podobně jako klematis.
Uživatelský avatar
karel2
 
Příspěvky: 401
Registrován: Úte 05. Pro 2006 22:18:30
Bydliště: chalupa v CHKO Křivoklátsko - 450 m n. m.

Další

Zpět na Zahrada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

TOPlist