Líska obecná - kořeny

Moderátor: Living

Líska obecná - kořeny

Odeslatod Aleš v Pát 29. Dub 2005 9:37:26

Zdravím všechny,
potřebuji na zahradě vykácet pár lísek (přes 20 let staré). Abych věděl co mne čeká, tak jsem hledal na internetu nějaké informace o kořenech lísky (jak můžou být hluboko, atd.) ale nic jsem nenašel. Nenajde se zde někdo, kdo má zkušenosti s likvidací lísky?

Děkuji.
Aleš

Re: Líska obecná - kořeny

Odeslatod EvaF v Pát 29. Dub 2005 11:34:12

Aleši,
měli jsme na zahradě dvě vzrostlé lísky, jednu, která byla hodně rozvětvená, jsme se snažili vykopat, ale kořeny má tlusté a hluboko. Naštestí jsme ji před kopáním uřízli v asi 2metrové výšce, takže se ji podařilo místnímu lesníkovi vyrval traktorem, tu druhou taky. Takže kopat ručně je velmi úmorné, hodně štěstí :)
EvaF

Odeslatod HelaF v Pát 29. Dub 2005 14:12:26

a dá se líska odkopnout a zasatit jinde? Máme také na zahradě velikou starou lísku a mě by se líbila na jiném místě. Něž vyroste z oříšku tak to trvá moc dlouho.
HelaF

Odeslatod Jirka_registrovany v Pát 29. Dub 2005 18:14:06

Já jsem likvidoval lísky na zahradě takto: odkopat zem kolem dokola, pod úrovní terénu odřezat všechny větve, zaházet opět zemí. Po 2-3 měsících vyraší spousta výhonů z ponechaných kořenů, tyto postříkat roundupem nebo podobným prostředkem na ničení zeleně v koncetraci doporučené pro likvidaci keřů a celá líska včetně kořenů odumře. Pokud kořeny jen vykopete, budou vám z jejich zbytků vyrůstat nové lísky celé roky v širokém obvodu kolem původního keře.
Jirka_registrovany

Odeslatod HankaS v Úte 03. Kvě 2005 11:21:01

My jsme teda likvidovali dvě lísky a obě úspěšně. Obkopali jsme je kolem dokola, co nešlo vykopat uřezali a nevyrašilo už nic. Akorát se nedaří zlikvidovat ten pařez, po redukci má dobře metr v průměru.
HankaS

Odeslatod uzivatel v Stř 30. Lis 2016 12:49:25

Líska se dá množit z odkopku nebo my jsme na podzim zakopali vytržený pařez z kořeny. Na jaře vyrazily větve, a z těch jsme všechno stříhali kromě čtyř nejvyšších, a z těch jsou teď pěkně vysoké kmeny s pěknou korunou.
uzivatel

Zpět na Zahrada