Poraďte s ovocnými stromy

Moderátor: Living

Poraďte s ovocnými stromy

Odeslatod Marsen v Pát 05. Bře 2010 14:41:49

Všechny zahrádkáře zdravím, hledám radu ohledně ovocných stromů.

Máme zahradu, koupenou s domem, který jsme asi 6 let opravovali, k tomu dvě malý děcka, takže zahrada nějaký čas ležela ladem.

Pak jsem jeden rok stromy podle příručky :oops: ostříhala, další rok se z nich staly metle - hustě vyhnaly, neb jsem to s tím stříháním přehnala.tak jsem s tím nedělala nic a další rok pozvala odbornou (údajně) firmu, na doporučení , aby mi stromy ostříhali. Počítala jsem s tím, že dání do jakž takž stavu bude tak na tři roky.Oni taky říkali, že max třetinu mohou ostříhat. No, z některých stromů jsou opět husté metle. Ale jsou to zrovna dva stromy, jabloň, jakási letní a hrušeň, oboje ovoce nám vůbec nechutná. Uvažujeme o skácení. Jen mě tak napadlo, zda není lepší nechat stromy přeroubovat, než kupovat nové mladé stromky a čekat, až budou plodit. Do kdy se roubují stromy? tedy do jakého jejich stáří? A když je strom tak zahuštěný, jde to taky? A mám to teď nechat ještě ostříhat, nebo nechat být?

Jak jsou stromy staré netuším, odhaduju 30- 40 let. Máme tu ještě řadu jabloní, o těch sousedka myslí, že tu jsou tak těch 40 let, možná dýl. No, kmínky mají docela štíhlé. Jsou hodně na husto, prý to tehdy ti, co tu bydleli, vsadili jen provizorně tak do řady k plotu, že to pak rozsadí, ale už k tomu nedošlo, takže jsou od sebe tak po1,20m. Přesto, že bývají prostříhané, chytají takový ty fleky, snad strupovitost? Asi z nedostatku vzdušnosti a světla, si myslím. Máme to ob jedno prokácet?

A ještě - je nějaký pravidlo, kam na zahradě dát stromy , kam záhony na zeleninu? Máme obdélník za domem směr jih, bohužel na jihu rostou obrovské jehličnany, které nemůžeme skácet - háží spoustu stínu. Ta řada jabloní je zase na západní straně, taky je od nich dost stínu. Spíš bych to viděla tak, že by měly být stromy na severu a východě..? Tak nevím, jestli to úplně nepředělat, teda postupně nevykácet staré a nevysadit nové. Jen mám právě ráda stromy i staré, ale muž nadává, že ovoce z nich není dobré. :(
Pak uvazuju, zda je lepší sadit stromky samostatně, nebo do takové té řady-stěny u plotu.

No, omlouvám se za tapetu, budu ráda za rady, případně mě odkažte na nějakou jinou diskuzi či web s radama. Díky moc.
Marsen
Marsen

Re: Poraďte s ovocnými stromy

Odeslatod DASIK22 v Sob 10. Dub 2010 17:46:26

Ahojky vítám tě do našich řad sadovníků,je to velká práce ale pod stromkem je tak pěkně. Nevím jestli poradím ale chtěla bych ti napsat naše skušenosti.Mi máme sad o 250 stromech máme také staré stromky které se musejí stříhat čím více se stříkají tím více rostou tz.vlci je to bolest starych stromků.Jsme na to s manželem sami někdy děda a děti strší hlídají mladší do sadovnictví se moc nehrnou a tak je to dřina a dřina ale nás to baví,nejhorší je to stříhání. Proto bych radila staré vytahat a nasadit mladé rezistentní nám plodí už druhým rokem po výsadbě.Máme tu moc šikovné ovocnářství zrovna dnes si sousedi od tama dovezli stromky na naše doporučení a byli moc spokojení jak s cenou tak přístupem k zákazníkovi.Záleží také na konzumaci podle toho je třeba vybírat druhy mi máme třeba šampion a rubín do vánoc .Pak je odrůda topaz ,jonagolden,golden delicius ,rajka,glostr je jich mnoho .Mi se snažime zrenovovat sadeček a tak dokupujem každý rok nové stromy ty staré se musejí ošetrovat-stříkat na to máme firmu ale postřiky jsou dost drahé.Už mě nenapa co by tě zajímalo kdyžtak mi napiš přímo na mejlik ráda poradím sadeček máme už 9 roků takže mohu říci že skušenosti jsou.Přeji krásné jarní dny.
DASIK22

Odeslatod CZEchito v Ned 11. Dub 2010 21:02:05

Nejlepší by bylo kdyby jste sem dala fotky stromů. Pokud Vám nechutnají tak je dejte pryč a kupte nové, roubování bych moc nedoporučoval, protože 30-40 let staré stromy mohou být zevnitř vyhnilé ikdyž na pohle vypadají dobře.

Ty stromy co máte v řadě rodí jak?

Na záhony musí jít světlo, takže stromy vysázekte tak aby nebránily přístupu světla na záhony.
CZEchito

Odeslatod Marsen v Úte 13. Dub 2010 22:15:42

Děkuji za reakce, nebyla jsem tu dlouho, neb se tu nic nedělo a taky mě skolila nějaká choroba.
Nakonec jsme se rozhodli ty "nedobré" stromy vykácet ,řadě jabloní dám ještě šanci, prostříhala jsem je sama, pak udělám případně i letní řez. Záhonky trochu posunu, případně pak jabloně prokácíme, až se rozhodněm, který nechat. Nové už teď nevysadím, musím vyčkat za rok. Tak mám co rozmýšlet.
jen nevím, zase abych nevysadila stromy husto. tady jeden soused má řadu jabloní, jsou to asi polokmeny tak po 3metrech, četla jsem, že se mají dát i po 6m. Taky bych chtěla dát nějaký hrušky,švestky a meruňku. Jak to zkombinovat?
Marsen

Odeslatod CZEchito v Úte 13. Dub 2010 22:38:33

A co třeba sloupové jabloně, ty se dávají ani ne metr vedle sebe, a ještě jabloně na dráty, ty se dávají stejně a o hodně líp se zbírají, protože to máte vše v jedné rovině, akorát to musíte pro ně připravit. Ostatní stromy dejte jak chcete, ale spíš vedle sebe, švestky bych poradil jugoslávské. A hrušky a meruňky jsou jedno, možná bych přidal ještě broskve.
CZEchito

Odeslatod ZdenekCernoch v Čtv 15. Dub 2010 7:04:41

trochu k odrůdám :

Hrušeň zásadně na podnoži Cydonia oblonga ( Kdoule) je to zakrsle rostouci podnož pro hrušně a stromky jsou nízké a hodně plodí. Nejlepší česká odrůda je Dicolor pak je dobrá letní Milada a podle podminek i jiné odrůdy.
Třešeň taky v rámci dostupných možnosti volit zakrsle rostouci podnož. Stromky dobře plodí a celá úroda se dá obrat ze země nebo stoličky.
Odrůdy podle toho co komu chutná výběr je veliký i když v současné době je na nákup stromků pozdě.
Jabloně bych volil osvědčené rezistentní odrůdy s velmi dobrými plody např: Sirius, Admiral, Vanda, Lipno, Mio, Rajka, Rubinola, Topaz na podnoži M9 ( virus free) nebo M26, případně sloupovité jabloně od pana Chovance z Lipníku nad Bečvou. Jiné odrůdy balerin nebrat nejsou dobré.
Švestky asi bych volil nějakou pravou švestku či pološvestku na myrobalánu ( Valor, Tophit, Toptaste a další velmi dobré odrůdy jen odrůdě Jo jo bych se vyhnul velkým obloukem chuťově nestojí za zmínku)
Meruňky nemám zkušenosti bo u mě nerostou a to samé broskve takže v tomto směru neporadím ;)
ZdenekCernoch

Odeslatod Living v Úte 20. Dub 2010 14:55:36

Vážení čtenáři a návštěvníci portálu Living.cz, dovolujeme si Vás upozornit na nový magazín věnovaný zahradě http://www.magazinzahrada.cz/
Living

Zpět na Zahrada a pokojové květiny