Co proti srnkám?

Moderátor: Living

Co proti srnkám?

Odeslatod paja v Pon 27. Dub 2009 17:16:24

Ahojte, už druhý rok "bojuji" se srnkami v naší neoplocené zahradě u lesa. Sotva se rostlinkÿ krásně rozrostou a začnou tvořit pupeny, přicházejí si na nich pochutnat srnky z lesa. Už jsem vyzkoušela loni odpudit je rozvěšenými lidskými vlasy, zdálo se, že na kypreje vrbice to zabralo, dneska sjem zplakala nad ožranými floxami, bohyškami a hořícími láskami a dokonce i denivkami - některými. Máte nějaký tip? Plotit nechceme a zatím se nechci uchylovat ani k pěstování pouze jedovatých rostlin. Díky.
paja

Re: Co proti srnkám?

Odeslatod MArty2 v Pon 27. Dub 2009 18:03:23

Už tady takováhle diskuse byla, zkuste hledat. (také http://www.zahrada.cz). Obávám se, že se ani v jedné diskusi konkrétní radu nedovíte, prostě na ty lesní potvory nic nefunguje, snad jen hajnej s nabitou flintou a 24 hodin v pohotovosti.
zdálo se, že na kypreje vrbice to zabralo,

co to je za zvíře, proti ktrému to pomohlo? Kyprej vrbica - neznám.
MArty2

Odeslatod Chozé Ždimera v Úte 28. Dub 2009 9:27:35

Postavte strašáka.
Chozé Ždimera

Odeslatod Květa.D v Úte 28. Dub 2009 9:30:21

ojovali jsme také a nakonec nám nezbylo nic jiného než udělat zatím provizorní plot z králíkářského pletiva
sice si srna poradila i s ním, ale když jsem nad něj natáhla ještě 30 cm stínící textilie (takové té zelené pevné), tak už tam neleze a poprvé mám neožrané tulipány a růže
Květa.D

Odeslatod Hana+3ks v Stř 29. Dub 2009 11:57:42

Možnosti jsou:
1. oplotit zahradu
2. oplotit oplůtky jednotlivé rostliny/záhony
3. použít nátěry lesnickými repelenty - bělavý nátěr na každém stromku, chránit kmínky plastovými ochranami
4. zkusit odpuzovat repelentem Hukinol
http://www.lesazahrada.cz/index.php?nid=6746&lid=CZ&oid=1122425

Taky bydlíme u lesa a zvolili jsme plot... V zimě stačí zapomenout zavřít branku a jsou tady.
Hana+3ks

Odeslatod dáša v Čtv 30. Dub 2009 13:39:04

Taky s nima bojuji, ale vzdala jsem to. Vždy´t ony tam jsou doma, byly tam dřív. Zjistila jsem, co jim chutná a co ne. Bohyšku milujou, tu ojedou i dvakrát, potřetí už nestačí vyrůst. Chutnají jim gazanie, ale nejdou na muškáty, smraďochy. Snažím se sadit to co jim moc nejede, co mi zůstalo loni ale neznamená, že to zůstane letos. Jeden rok jsem měla jinou nezvanou návštěvu, ta to brala i s květináčema / krásnýma /, vyrývala mi to ze zahrádky, opakovaně se vraceli. Máme chatu v horách, kradli přes týden a o víkendu jsem se nestačila divit. To bylo horší než nějaké srnky.
dáša

Odeslatod Elka v Čtv 14. Kvě 2009 15:43:30

Souhlas s Dášou! Máme taky chalupu na horách s neoploceným pozemkem a jeleni nám sežerou i květy muškátů za okny, listy zůstanou, květ je fuč. Ale myslím si, že hezčí pohled je na srnky pasoucí se na louce než na nějaké spešl kvítí. "Pěstujeme" tedy od té doby jen to, co v místě roste. Jediné navíc jsou různobarevné rododendrony a azalky, které máme prostřídané s vysokými jehličnany. Vedle sebe vypadají velice hezky (i když se do hor asi nehodí). Srny ani jeleni je nežerou.
Elka

Odeslatod MArty2 v Pát 15. Kvě 2009 11:24:12

To že pěstujete jen to, co v místě roste by mělo být samozřejmé, hlavně v CHKO by se neměly vysazovat jiné kytky než místní, nebo by se mělo alespoň zabránit jejich volnému šíření (aby to nedopadlo jako s bolševníkem). Co se azalek a rododendronů týče - ty se spíše nehodí proto, že jsou původem tuším z Asie, ale z hor (ostatně u nás jsou všude, kde je kyselá půda, velmi rozšířeným keřem, i když vneseným). Konec konců pěstujeme je taky.
Co se zahrady týče, budu se chovat stejně jako zvíře - budu bránit svoje teritorium a to dokonce tak, abych žádné zvěři neublížil, alespoň fyzicky ne. Určitě budu bránit srnkám, aby nám ožíraly růže (kousek od nás je šípková růže tu ať si ožírají do aleluja) a i jiné kytky. Pokud se budou pást a nebudou okusovat námi, v potu tváře pěstované kytky, ať si chodí kde chtějí.
MArty2

Další

Zpět na Zahrada a pokojové květiny