Jak na tchýni

Moderátor: Living

Jak na tchýni

Odeslatod Amanda v Pát 11. Bře 2005 9:51:11

Zdravím všechny,
moc jste mě inspirovali diskuzí Tchán-tchýně. Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti, zvláště vy - snachy nebo budoucí snachy - s tchýní a třeba mi i trochu poradily.
Sice ještě vdaná nejsem, ale moc daleko k tomu neschází a už teď vím, že vztahy s matkou mého přítele nejsou dobré. Ze začátku jsem se snažila s ní nějak navázat kontakt, ale ona o to moc nestála, tak jsem si vždycky připadala jako blbec, který vede monolog. Říkala jsem si, že se to časem spraví, třeba když uvidí, že nám to s jejím synem klape, ale je to čím dál horší. Ač jsem se snažila, ničím jsem se jí nezavděčila, prostě mě ignorovala. Hodně mě to mrzelo, však to znáte, nakonec jsem své úsilí vzdala, když nestojí o to poznat mě, taky se omezím jen na pozdrav. Obzvlášť po tom, co synovi přede mnou ztropila hysterický výstup, když si dovolil proti něčemu protestovat. Připadám si vždycky, jako bych ho nějak "naváděla", přitom to je to poslední, co bych chtěla. On se rozhodl sám a dobrovolně, že nepůjde studovat vysokou školu, ona mi to nepřímo dává za vinu. A tak to je se vším. Přitom to jsou rozhodnutí mého partnera, do kterých mu nemluvím. Nyní si uvědomuji, že je to mezi mnou a "tchýní" čím dál chladnější a zavání to nějakou "bouřkou". S ní nebydlím a ani bydlet nebudu, stěhuji se od svých rodičů do vlastního. Právě proto, že mě přítelova matka ignoruje a občas něco dvojsmyslného prohodí, mám obavy, jak se to vyvrbí, až se přítel nastěhuje ke mně. Co myslíte a jak jste na tom vy? Holky, jak na tchýně, abychom nebyly zlé, ale zachovaly si svoji úctu a necítily se pořád jako poražené??
Amanda

Re: Jak na tchýni

Odeslatod Mirka v Pát 11. Bře 2005 10:07:40

Přečti si můj příspěvek v předchozí diskuzi na téma tchy a tchá (zatím poslední). Myslím, že s některými lidmi to prostě nejde se sblížit, zvláště když o to nestojí.
Mirka

Odeslatod Alena v Pát 11. Bře 2005 10:08:22

Z vlastní zkušenosti, už jsem tu nějaké příběhy s tchýní psala, jestli se nechceš zbláznit, tak pomůže jedině ignorace!!!! Taky jsem si myslela že až příjdou děti tak se změní, a bude mi třeba s něčím pomáhat, ale ne, je to horší a horší. Když něco blbého řekne, tak se jí vysměju do obličeje, udělám takový výraz jako že mi může... , když něco mele nesmyslného (pořád) vyslechnu a zase druhým uchem vypusím, prostě nereagovat. Pouze když už to opravdu přežene tak jí třeba řeknu že mě ty její kecy nezajímají že mám dost svých starostí a taky ji tím nezatěžuju. Čauky
Alena

Odeslatod Lenka v Pát 11. Bře 2005 10:09:52

Amando, myslím, že čím víc ukážeš tchyni, jak Vám to klape, tím to bude horší. Ale to neznamená, že se máš přestat snažit. Moje tchyně bydlí dost daleko - až v Krakově, takže se vidíme málo. Přede mnou je vždycky milá, ale bohužel jsem se dozvěděla, že nám má s manželem za zlé, že nám se relativně daří a jejim dcerám podle ní ne. Ale jedna nebyla schopna se ani vdát - je jí 44 - je hezká, inteligentní, ale sobecké, protože by se nedokázala pro nikoho obětovat. Druhá dcera je chudinka - má jen třípokoják - dvě děti, které ve svých 70 vychovává její matka - moje tchyně - protože ona musí do fitka, do kavárny, na dízu - je jí 32. Vzala jsem k sobě její 9tiletou dceru na zimní prázdniny. Manžel šel k zubařce, tak jsem jí ze srandy řekla, běž taky. Ona odpověděla, že u zubařky nikdy nebyla. Myslela jsem, že kecá - ale když jsem napočítala 11 neopravených kazů, tak se mi podlomily kolena. Maminka prý nemá čas. Co bys na to řekla? Ale ona je u mojí tchýně prostě nedotknutelná.
Na závěr: Budeš to mít asi těžké, ale bojuj, nech tchýni klidně vykecat, ale na provokace, naschvály a histerie nijak nereaguj - ona na to totiž bude čekat - počítej do sta - jedním uchem tam, druhým ven. Jinak Vám to může ublížit.
Lenka

Odeslatod lea v Pát 11. Bře 2005 10:22:52

Amando,

ten vztah se nevytvoří hned. Důležité je nemít očekávání vřelého vztahu.

Já jsem poznala už tři skorotchýně a každá byla jiná. První byla intelektuálka a vědkyně, pořád ležela v knížkách, doma měli špínu, že jsem se štítila u nich vykoupat ve vaně, ale byla velmi inteligentní a dobře se s ní kecalo o knížkách. Můj přítel měl na vejšce problémy, když jsem ji viděla poprvé, tak mi otevřeně řekla, že si myslí, že ji zanedbává kvůli mě, ale pak se to srovnalo a později přiznala, že ji díky mě dostudoval. Náš vztah byl zdvořilý, chladný.
Druhá skorotchýně byla úžasná, bohužel po dvou letech našeho vztahu zemřela. Nemusela jsem vůbec přemýšlet, jak na ni, přijala mě, protože cítila, že mě její syn miluje.
Ta současná je zatím problém. Patří k těm úžasně skromným lidem, kteří se vám tak snaží pomoct a neobtěžovat, až vás tím obtěžují. Když se s ní snažím povídat, tak neustále odskakuje ke sporáku, něco poklízí, aby se nám u ní líbilo, takže mám pocit, že mě vůbec neposlouchá. Nejhorší je, že přítel chce s rodiči trávit na chalupě každý druhý víkend a to nezvládám. Narušuje to tedy náš vztah. Doufám, že se to usadí, až se s tchýní lépe poznáme (nejlépe na té chalupě, ale tam jezdím jednou za měsíc).

Neztrácej naději a dej tomu čas. Nikde není psáno, že se z tvé tchýně musí stát tvá druhá mamka, i když i to se stává.
lea

Odeslatod Minka v Pát 11. Bře 2005 10:23:53

Amanda - Ja tedy nevim... Moje skoro tchyne (asi podobne jaky ty) je celkem v pohode. Myslim si ze s ni vychazim lip nez muj pritel (jeji syn). Ma sve mouchy, ale to se neda nic delat. Ale kdyz na ni nemame naladu, tak ji proste nenavstevujem. Ja zastavam ten nazor ze proste nema cenu to lamat pres koleno. Zaplat panbuh je dost sobestacna, a nevyzaduje abychom k ni jezdili kazdou nedeli na obed. Vidame se s ni jednou za mesic, nedky i mene casto, ale zato je to v pohode. A pokud by v pohode nebyla a nechtela se mnou vychazet, tak se s ni proste vidat nebudu. Tecka.
Minka

Odeslatod Viki v Pát 11. Bře 2005 10:28:58

Ahojky,
ja bydlím s rodiči manžela v jednom domě ne v jedné domácnosti 20 let. Uf uf, zrovna dneska jsem v si v práci postěžovala, jak jsem z toho už unavená a otrávená nemám vůbec soukromí. To je ale na dlouhé vypravování. Teprve tak před 3 lety jsem nějak došla k tomu, že si nebudu tolik dělat z toho jaký oni mají názor, protože jsem zjistila, že jejich osobní prezentace poctivých, nezávistivých, přejících, spravedlivých atd. lidí má do skutečnosti daleko a že já nejsem vůbec o nic horší, jak mně bylo nenápadně předhazováno. Často mám "na talíři" jejich dceru, jaká je úžasná, co dokázala, jak cestuje , nezvyšuje hlas(nemá děti) a já si myslím své. Více si věřím, protože vím, že dělám pro rodinu maximum.
Nemá cenu se rozepisovat, ale jenom bych Ti poradila, aby jsi se ve snaze tchyni zavděčit, příliš neotevřela a nepustila si ji až do nitra duše. Já jsem řekla absolutně všechno a byla to hloupost, protože se to obrátilo v napjatějších chvílých proti mně. Prostě jsou to matky synů, kteří i kdyby dělali cokoliv, tak to jejich matka nepřipustí jako prohřešek.
Prostě slušně, přiměřeně uctivě, je to opravdu jenom její problém co si myslí, pokud Ty máš čisté svědomí.
Když jsem teď zabrouzdala do vzpomínek, tak je mi smutno.
Ahoj Viki
Viki

Odeslatod Amanda v Pát 11. Bře 2005 10:35:03

Díky moc holky za vaše názory a zkušenosti. Je to zvláštní, jsem asi naivní, já si myslela, že matky našich partnerů mají zájem na tom vycházet s námi co nejlépe. Ale koukám, že jestli někdo takový vůbec existuje, bude to asi jen ve sci-fi.
Leni: Asi máš pravdu s tím, že se mě snaží vyprovokovat. Kdyby se jí to povedlo, měla by ohromnou radost.

Jste na tom některé asi daleko hůř, držím vám palce! Ony na nás asi žárlí, asi je musí šíleně žrát, že už nejsou jedinou ženou v životě jejich syna. Jestli já jednou budu taky taková... :-) Snad ne, mám úplně skvělou mámu a ta je úplně zlatá na partnerku mého bratra. Jak jí závidím.. :-)
Amanda

Další

Zpět na Ostatní a volná diskuze