Jak na tchýni

Moderátor: Living

Re: Jak na tchýni

Odeslatod Romanag v Pát 18. Bře 2005 9:46:02

Jano,
ano, ano presne: moje svagrova strasne nadava tchyni, ze ji leze do vychovy klucika (pozor: nadava Na tchyni, i tchyni) - ale pritom, kdyz mel maly nestovice, tak k ni tchani 2xdenne jezdili (!!), aby mohla na prochazku s druhym ditetem (svagr dela pres tyden pryc). Kdykoliv si vzpomene, tak tam strci jedno ci druhe dite - a pak se vzteka, ze babicky maleho odnaucila bat se certu (to mne docela pobavilo: svagrova ho strasi certama k poslusnosti, babicku mu vysvetlila ze jsou to prevleceni chlapi - tomu rikam "generacni stret"!)

BTW: Ja jsem odmitla se u tchanu o svagrove nekolikrat bavit (=pritakavat jejich pomluvam), protoze jsem na stejne lodi, takze uz prede mnou o ni nic nerikaji - ona to asi nedela, ale ja mam klid alespon jednostranny.

Naplno jsem si tohle uvedomila (a taky jsem dost tyhle vztahy prehodnotila, jako bych dostala ranu palici do hlavy), kdyz jsme se tyden dopredu domluvily s tchynkou, ze mi prijde odpoledne v tydnu poprat k svatku a dame si kafco. Tak jsem prerusila praci, mazala domu, neco upekla, pripravila chutovky - a 5 minut pred schuzkou mi zavolala tchyne, ze nemuze, ze prijela svagrova a nechala ji tam mimino, protoze jede prezout zimni gumy (pak jsem se dozvedela, ze ji rekla, ze nema zajem o vnuka a ze ji ho nebude davat, kdyz ji ho nepohlida - ze ma neco uz domluveny ji bylo celkem jedno). Svagrova na materske, s celymi dny volna!
No a behem 10 minut byla svagrova u nas, protoze ma na vedlejsim pozemku garaz s uskladnenyma pneumatikama - dokonce i se Zlodedkem, ktereho si vzala, aby ji ty gumy odnesl do auta!
Kdyby tchynku i s miminem nalozila a privezla k nam, tak by to pro ni nebyla zadna prace navic, stejne pak zas ty druhe gumy vezla nazpet. Jenze ona se ji to tchynka ani neodvazila namitnout, po tom co dostala sprda.

Nejdriv jsem byla pekne nastvana - na vsechny, co se toho zucastnili. A pak jsem si uvedomila, jak je vlastne svagrova vydira, jak si je otocila kolem prstu prostrednictvim "knoucat". Na druhou stranu se nemaji radi, do krve se pomlouvaji, svagrova jim nadava, ale oni se na ni usmivaji (svagrovi- FLEGMATIKOVI co haze buchty do popelnice je to samozrejme jedno, tak je pro vsechny strany "ten dobrej").

Ty vztahy jsou proste hrozne slozite, tam nehraje roli jen ta osoba tchyne/tchana, ale vytvari je cela rodina, vzdycky je nekdo zrovna "lepsi" nez jiny v rodine, na toho se chvili nehaze spina a je v milosti (treba porozenim ditete, vaznou nemoci /?!/...) a naopak. Tyto obliby/neobliby jsou promenlive a velmi rychle se, ani ne vasim pricinenim, muzou otocit - tam a zase nazpet.

A bude to fungovat jedine, kdyz si ty CIZI lidi nepripustite k telu.
Protoze tchani jsou CIZI lidi, ktere jste si sami dobrovolne nevybrali k zivotu (jako se to rika pubertalnim detem o rodicich :-))
Romanag

Odeslatod Petronela v Pát 18. Bře 2005 9:52:18

bydlíme s rodiči mého muže,máme samo vchod,patra jsou oddělená tak ,že se vůbec neslyšíme,vidím se s nimi asi tak často jako s rodiči,na návštěvu jen tak nechodíme ani my ani oni,pouze když něco slavíme-když jsem byla na mateřské,bylo mi to i docela líto,že by se na nás klidně nepřišli podívat celý týden.Oni to s námi taky nemají jednoduché,my jim totiž příliš nepomáháme.Manžel sedí u TV,počítače nebo chodí do práce a pokud si tchán neřekne ,tak mu sám od sebe nic nepomůže-a ten se zas nechce ponížit aby ho poprosil,potom si občas po okolí stěžuje.Vše drží tchyně,která ho dost usměrňuje,neomezuje nás a do ničeho nenutí.Ale pořád si připadám,tak nějak nedospěle,nevím jak to bude fungovat,až my budeme muset převzít jejich roli.Asi budu na všechno sama,mrzí mě to,ale s manželem se o tom nedá mluvit,ten bude dítě navždy a tohle ho vůbec netrápí.Naposledy jsem měla rozmluvu s tchánem(jinak je moc hodný),a shodli jsme se na tom,že když to nepůjde a nebudeme to zvládat,tak to budeme muset prodat a jít do bytu,manžel je opravdu panelák.typ.Bohužel když byl manžel dítě,tak ho tchán od všeho odháněl a teď se asi diví,že k chlapské práci nemá vztah-a já ho už nepředělám.
Petronela

Odeslatod Mika v Pát 18. Bře 2005 10:37:51

Romanog,
tak jsem v šoku, jak jsi popsala ty rodinné stavy, když je někdo v milosti/nemilosti. Přesně to samé je i u nás v rodině. Není to sice vyloženě milost/nemilost, ale je to takové to protěžování/upřednostňování a na druhé straně částečná ignorace. "Problém" je v tom, že my jsme většinou v té druhé pozici :) :) :)
Mika

Odeslatod Martina v Pát 18. Bře 2005 11:07:15

Miko to je asi všude. Kdybych já napsala pár perliček ze švagrovské sféry...
Já jsem jedináček,takže z mé strany je všechno v pohodě, ale manžel je ze 3 dětí, je ten nejmladší. Vztahy tchýně a jejích 3 dětí s rodinama...na dlouhé vyprávění. Vykládání zážitků za poslední 3 roky by vystačilo na knihu, ale mlčeti zlato. Jeden nikdy neví koho tu "potká".
Martina

Odeslatod Mika v Pát 18. Bře 2005 11:27:23

Známá mi vykládala takový psychologický pind o tom, že rodiče by prý měli mít tři děti. Nechápala jsem... takže mi vysvětlila, že dvě děti z psychologického hlediska nejsou dobré, jelikož je vždy jedno protěžováno!!! Jak vidno, Martino, ani tři děti nejsou zárukou bezproblémových rodinných vztahů :) :) :)
Já sama jsem ze dvou dětí, jsem "ta mladší", mám dvě děti a snažím se fakt důsledně ani jedno neupřednostňovat... no ale kdoví, co mi bude za pár let předhozeno :)
Mika

Odeslatod Martina v Pát 18. Bře 2005 11:40:49

No, slovo upřednostňovat je snad i slabé u nejstaršího z manželových sourozenců...ten má -nevím proč- u "maminky" nějaké výsadní právo na cokoliv a kdykoliv a "skvěle" se za to odvděčuje (to je to co mi na tom nejvíc vadí).
Martina

Odeslatod Helena v Sob 26. Bře 2005 19:50:27

Já nemohu proti své tchýni říci nic zlého.Je milá,hodná a mám si s ní vždy o čem povídat.Respektuje mě.To mi stačí ke štěstí.Když jsem měla děti malé,tak mi s nimi hodně pomohla.Svojí maminku mám pochopitelně také ráda,ale s tchýní si více rozumím.Kdyby někdy došlo na lámání chleba,jestli bydlet se svojí matkou nebo tchýní,tak bych si asi vybrala tchýni.Je prostě úžasná a to celých 28let co je mojí tchýní.
Helena

Odeslatod marta v Stř 30. Bře 2005 22:31:48

Heleno,Tvé tchýni Tě závidím.Mělo by se zde založit nové téma jak na snachu.
marta

Předchozí

Zpět na Ostatní a volná diskuze