Prodej domu přes realitní kancelář

Moderátor: Living

Re: Prodej domu přes realitní kancelář

Odeslatod metyl v Čtv 12. Kvě 2011 22:18:59

Deje se to u vsech, u no name jak pises maji alespon vstricne jednani a kladou vetsi duraz na komunikaci, usmevy, nic neni problem atd...
Ale za tohle je neplatis.
Penize do uschovy bud do banky nebo u notare, ti jsou ze zakona pojisteni na min. tusim 4M. Narozdil od advokatu, o realitkach nemluve.
metyl

Odeslatod jazzinka v Pát 13. Kvě 2011 8:22:29

Jako bývalá makléřka a momentálně právnička si dovolím pár poznámek:
1. neexkluzivní nebo exkluzivní smlouva:
při neexkluzivní máte možnost si prodat barák sám komu chcete a lehčí ukončení spolupráce, pokud RK nepracuje jak má. Na druhou stranu realitka bude inzerovat váš dům trochu omezeně (např. bez fotky zvenku, aby ji nějaký "chytrák" neobešel a nenašel si vás v katastru sám, jak tu ostatně někdo doporučoval) a přednostně se bude snažit klientovi ukázat baráky s exkluzivitou. Druhá věc je, že na většinu klientů nepůsobí moc dobře, když barák inzeruje 10 realitek - mají pak pocit, že je s ním něco v nepořádku, když se jej nedaří prodat. A do třetice - obvykle se najde vykutálená RK, která váš dům do nabídky zařadí bez vašeho vědomí, ale za nižší cenu než ty, s nimiž jste jednali. Logicky se pak klienti ozvou jí a ona vás začne tlačit k uzavření této smlouvy. Na což vetšina lidí přistoupí, aby měli dům z krku, ale třeba tak přijdou o 100t.
2. RK nebo právník:
ideální samozřejmě je, pokud smlouvu připravuje právník (spolu)pracující se zkušenou realitkou. Nějaká makléřská rychlokvaška fakt pořádnou smlouvu nepřipraví. Na druhou stranu právník, který se právem nemovitostí nezabývá, s velkou pravděpodobností použije prostě jen standardní vzor smlouvy z nějakého právnického programu, takže taky nic moc. Zkušená realitka má v tomhle směru obvykle větší znalosti, co se na katastru nebude líbit, případně jaké komplikace mohou nastat při prokazování vlastnictví.

Takže závěrem - ať už RK nebo právník, chce to vybírat podle referencí známých
jazzinka

Odeslatod Tornado Lou v Sob 14. Kvě 2011 12:27:00

Zájmem realitky je, aby se prodej uskutečnil, a to za jakoukoli cenu. Jediným zájmem realitky je dostat svojí provizi, nikoli dosáhnout co nejlepší cenu pro prodávajícího (ten rozdíl pro realitku je nezajímavej), a taky nikdy neupozorní kupujícího na možné právní nebo jiné vady nemovitosti (to by se kvůli tomu nemusel prodej vůbec uskutečnit a realitka by svoje prachy nedostala). Takže nakonec může být transakce přes realitku nevýhodná pro obě strany a ještě třeba s neplatnou smlouvou.
Já bych realitku použila v jediným případě, a to kdybych neměla možnost ukazovat nemovitost zájemcům, protože na to třeba nemám čas, nebo je to v jiném městě apod. a dala bych realitce odměnu jen za tuhle činnost, tedy podstatně nižší než obvykle chtějí s odůvodněním, že se starají o smlouvu, složení peněz, zápis do katastru apod. To si udělám sama mnohem líp, prostě bych jim zaplatila jen něco za tu službu, že budou barák inzerovat a párkrát ho dojou někomu ukázat a když mi najdou kupce, dostanou nějakou předem pevně dohodnutou částku.
Tornado Lou

Odeslatod Koukalekjan v Ned 12. Led 2020 17:23:51

Nemáte někdo náhodou osobní zkušenost s prodejem bytu nebo domu v Brně a jeho okolí? co bych měl vše před prodejem zařídit? a jak dlouho prodej cca může trvat?
Koukalekjan

Odeslatod Koukalekjan v Pon 20. Led 2020 13:40:43

Tak to zní pak asi docela rozumně, a platil jste realitní kanceláří něco? nebo je to vše na kupujícím? a se kterou realitkou jste to řešil?
Koukalekjan

Odeslatod donlabuznik v Sob 23. Kvě 2020 23:12:33

Já jsem si nejdřív říkal, že bych zkusil prodat dům na vlastní pěst. Našel jsem si na https://www.maxima.cz/blog/jak-prodat-rychle/ pár tipů jak dům dobře prodat, ale když jsem pak zjistil kolik práce se za úspěšným prodejem skrývá, okamžitě jsem to přehodnotil a nechal jsem to právě na realitce maxima.
donlabuznik

Předchozí

Zpět na Ostatní a volná diskuze