Sedm bratrů havranů

Moderátor: Living

Re: Sedm bratrů havranů

Odeslatod adrouš v Čtv 22. Črc 2010 23:29:30

Ahoj Kláro B.,
dnes jsem hledala také informace a celý text pohádky "Sedm bratrů havranů", a tady jsem našla, že ji máš a nabízela jsi zaslání kopie.
Já bych Tě moc o ni moc, moc prosila. Pamatuji si ji z dávného dětství, kdy jsme ji našli kdesi u babičky. Pamatuji si i docela dost veršů, ale od začátku nám chyběl začátek :( :(
Znám to až od:...zakroužili černí ptáci, potom uletěli v dál,
smutně do hradu se vrací jejich táta, starý král...

Byla bys tak hodná a poslala mi kopii na e-mail
baarovaa@seznam.cz ?

Mooooc děkuji :)
adrouš

Odeslatod Tornado Lou v Pát 23. Črc 2010 12:13:12

Holky, já jsem jí nakonec sehnala, naštěstí jedna moje teta si jí pamatuje:

Na královském hradě žilo, sedm malých bratříčků, když se jednou rozednilo, měli malou sestřičku.
To je slávy v starém hradě, král tam ale chtěl mít klid, už jsou chlapci na zahradě, studna jim dá vody pít.
Když ti chlapci vodu pili, tu se stalo - bůhví jak, že se všichni proměnili, z každého je černý pták.
Král se po nich z okna dívá - kampak si šli chlapci hrát? A když na ně marně kývá, běží před královský hrad.
Běží, volá: "Děti, děti, kdepak jste tak po ránu"? Nad hlavou mu tiše letí, sedm bratrů - havranů.
Zakroužili černí ptáci, potom uletěli v dál. Smutně do hradu se vrací, jejich táta - starý král.
A jak ubíhaly časy, stárnul hrad a stárnul král, a jak šedivěly vlasy, pomalu se tišil žal.
V starém hradě vyrůstala holčička jak jarní den, a ta krále těšívala, plašila mu těžký sen.
Jednou večer, svíce plály, princezna jde k rodičům.Nějak smutní se jí zdáli, smutný byl i celý dům.
Oba sedí utrápení, z prsou se jim dere vzdech. Dcera slyší vyprávění, o svých bratrech - havranech.
Rána ani nedospala - sotva probudil se den, rychle vstala, pospíchala a už běží z hradu ven.
Od rosy se leskne tráva, mokří malé střevíčky. Princeznička k hradu mává: "Já jdu hledat bratříčky"!
Kam šla nejdřív? Do azuru vedla malá cestička. Princezna jde po ní vzhůru, jde se zeptat sluníčka.
"Sedm bratrů? Ty já neznám", říká slunce zářící. "Jdi se zeptat ještě k hvězdám, jdi se zeptat k Měsíci"!
Do mraků se měsíc halí, tiše pluje modrou tmou. Slyšte, co si povídali, s malou, smutnou princeznou.
"Ty nebeský kralevici, neznáš sedm havranů"? "Kde jsou, to ti může říci hvězda vyšlá po ránu".
Jitřenka už nebem pluje, už s princeznou hovoří: "Půjdeš do ledové sluje, je tam skřítek komoří.
Až tam tvoji bratři vletí, hoď svůj prsten mezi ně! Rázem bude po prokletí a zlé kouzlo pomine".
Blízko u ledové sluje, studí nohy chladný mech. Princezna tam přešlapluje, v prsou se jí tají dech.
Dovnitř jít se ještě bojí, jaký je tu divný klid? Malou chvíli tiše stojí, pak jde dveře otevřít.
Jeskyně je plná ticha, co je tady všude krás! Princezna tu sotva dýchá, náhle slyší něčí hlas:
"To jsme se tě načekali, pěkně vítám, jen pojď dál"! Šedivoučký skřítek malý na princeznu zavolal.
Princezna se zprvu bojí, ale potom mizí strach. "Tady sídlí bratři tvoji, z talířků tu zobou hrách.
Už se vrátí každou chvíli, jen co jídlo uchystám, aby tě hned nespatřili, schovej se jim"! Ale kam?
A už vzduchem šumí křídla, za chvíli se přiblíží. Jak je princeznička shlidla, jenom dveřmi nahlíží.
Jako malé, černé mraky havrani se vznášejí, skřítek pozoruje ptáky, jak se k zemi snášejí.
A tu náhle - co to bylo? Každý z havranů se lek". "Co se to tu zasvítilo, odkud je ten prstýnek?
A co že z nás padá peří? Máme ruce - lidský hlas"! Každý očím sotva věří - "Stali jsme se lidmi zas"!
To tam bylo povídání, to tam bylo veselí, skřítek dodnes neví ani, kudy všichni zmizeli.
Vyšli z lesa podle stromů, pustili se cestičkou, a tak přišli na hrad domů bratři se svou sestřičkou!
Tornado Lou

Odeslatod adrouš v Sob 24. Črc 2010 18:53:22

Ahoj Tornado Lou,
to je nádhera, celá pohádka :P :P
Moc díky za napsání.
Adrouš
adrouš

Odeslatod Janavo v Stř 24. Črc 2019 10:01:15

Ahoj, máš bezva tetu, Tornado Lu. Akorat jsem se to tu snatila dát dohromady a ne a ne posbírat všechny verše. Díky Ti za příspěvek.
Janavo

Odeslatod Janavo v Stř 24. Črc 2019 10:11:38

Neznáte někdo ještě další veršované pohádky jako je tato? Já znám ještě veršovanou Růženku, jinak nic. Nevím jestli vůbec existují, tak to zkouším.

Dál bych věděla, co se vyprávělo doma, Polámal se mraveneček a Erbenovy balady, Paleček a kamarádi, ale to je vše snadno dohledatelné.
Janavo

Předchozí

Zpět na Ostatní a volná diskuze