Musí mít podnikatel dva účty?

Moderátor: Living

Musí mít podnikatel dva účty?

Odeslatod RotKid v Sob 14. Bře 2009 17:17:48

Chtěl bych se zeptat zda když pracuji jako OSVČ musím mít běžný účet pro podnikatele a k tomu soukromý účet? A nebo můžu vše platit z podnikatelského nebo vše ze soukromého účtu? Už mě nebaví platit dva účty. Nejradši bych zrušil oba, ale už jsem si zvykl na internet banking a nechce se mi chodit se složenkama na poštu.
RotKid

Re: Musí mít podnikatel dva účty?

Odeslatod levandule v Sob 14. Bře 2009 18:11:42

Manžel je taky OSVČ a účet má jen jeden. Soukromé platby vykazuje jako osobní spotřebu, soukromé pojištění,.... - máte-li účetní nebo daňového poradce, poraďte se s nimi.
Mimochodem, já nemám účet žádný. Vše řešíme jen přes ten jeden účet.
levandule

Odeslatod Jožka v Sob 14. Bře 2009 18:23:58

podnikám 18 let a nikdy jsem žádný učet neměl.
[color=#BF00FF]Sranda zvítězí nad lží ,hlouposti,závisti i nenávisti.Když budou moudří ustupovat,svět bude patřit hlupákum. Před nikým se neponižuj a nad nikoho se nepovyšuj.
Jožka

Odeslatod Jirkaa v Sob 14. Bře 2009 18:59:27

a) jako OSVČ podnikatelský účet (na IČO) mít nemusíte
b) při přihlašování na finančnák, je tam kolonka (kontaktního) účtu :
- můžete vyplnit osobní nebo nemusíte vyplnit vůbec
c) pokud podnikáte a máte jen osobní účet (na RČ), který je zpravidla levnější na poplatky, pak ho můžete používat i k podnikání, protože to je váš účet a vaše věc, co na něm děláte za operace. Do účetnctví pak sáváte položky z výpisu, které jsou podnikatelského druhu a soukromé věci nijak samozřejmně neevidujete

---------------------
Smysl dvou účtů byl
a) jiné zdanění úroků srážkovou daní (u FO strhávala banka, u PO se to počítalo do příjmu a pak zdaňovalo dle DP, u OSVČ to může být evidenční problém, protože nejsou daňovým výnosem úroky z nepodnikatelských vkladů). Tuším, že posledních pár let daň odvádí přímo banka, takže to ztratilo smysl úplně
b) větší poplatky ze strany bank, za to dávali některé lepší služby (frekvence výpisů atp.)
c) DPH: FU tlačili kvůli evidenci na podnikatele, aby si kvůli vratkám otevřeli special účet. Stačí je pod slušnou výmluvou poslat slušně do prdele.

Finančákům to bývá dnes jedno, Když udělají kontrolu, tak je to nezajímá, když exekuci, pak si najdou účty podle RČ i IČO
Jirkaa

Odeslatod 2jj2 v Sob 14. Bře 2009 19:29:48

V lednu jsem to také řešila, jsem OSVČ a obnovovala jsem si činnoést po mateřské. Ptala jsem se přímo na finančáku, nemusíš mít podnikatelský účet, doporučují mít alespoň dva účty, jsou radši, když máš oddělené účetnictví podnikání a soukromé. Je to pro ně jednodušší. Ale nutit tě nemůžou.
Mně se nelíbilo, že za podnikatelský platím takové poplatky, když jej víceméně mám jen na příjem 1x měsíčně a pak 2-3 platby za měsíc. Tak jsem si ho založila u ,mBanky a jsem spokojená...na to co potřebuji mi to stačí.
2jj2

Odeslatod Anoli v Sob 14. Bře 2009 20:27:58

Není problém mít pouze jeden soukromý účet. Je třeba jen rozlišit bankovní poplatky, týkající se soukromých plateb a podnikání. Máme dva a je to o mnoho jednodušší. A s těmi poplatky to také není tak strašné.
Anoli

Odeslatod RotKid v Ned 15. Bře 2009 13:37:01

Tak to jste mě potěšili že nemusím mít vůbec podnikatelský účet.

Jožka : a se složenkma chodíte na poštu, že?
RotKid

Odeslatod Anoli v Pon 16. Bře 2009 16:22:10

Proč na poštu se složenkama? Vždyť existuje internetbanking a nemusíš vůbec vystrčit nos z domu.
Anoli

Další

Zpět na Ostatní a volná diskuze