Nádobí - smalt nebo nerez

Moderátor: Living

Nádobí - smalt nebo nerez

Odeslatod jája10 v Čtv 27. Dub 2006 17:36:27

Ahojky,
chci obměnit nádobí v kuchyni. Poraďte! Mám si pořídit SMALT, NEREZ nebo LITINU? Vařím na plynu.
Dík.
jája10

Re: Nádobí - smalt nebo nerez

Odeslatod Kamila S v Čtv 27. Dub 2006 18:41:55

Každé nádobí má svoje pro a proti. Na plyn se hodí v podstatě všechny, ale rozhodující by mohlo být hledisko i mimo vaření . Tím chci říct, že litina je docela těžká při zvedání, umývání, těžko se s těmi hrnci manipuluje a zabere vcelku dost místa. Ikdyž dobře drží teplo.Dalším aspektem by mohlo být používání myčky nádobí. Mám zkušenost takovou, že litina v myčce reziví /mám jen jednu pánev a umývám ji proto ručně a používám minimálně /, smaltované nádobí zase bývá lemované takovým asi hliníkovým ? rantlem,kolem kterého taky vznikají časem trhlinky a v po čase se tam objevuje rez i bez používání myčky /to je zkušenosti mé mamky/, takže jednoznačně doporučuji z tohoto hlediska nádobí nerezové. To jsem používala na plynu taky a teď i na sklokeramice. Na plynu to mělo jen tu nevýhodu, že bylo kolem dna trošku zašlé od těch plamenů, ale v myčce to všechno i po několika letech používání pustilo. Tak mi vychází jako nejlepší řešení kvalitní nerez. A kdybych kupovala nádobí znova, což nemusím, tak bych si vybrala znova nerez, ale variantu "Ingenio" od Teskomy, kvůli maximální skladnosti ve skříňkách i myčce. Velké úchytky na hrncích i pánvích zaberou zbytečně moc místa kolem sebe.
Ale je to všechno věc názoru:-)
Tak přeju šťastnou volbu.
Kamila S

Odeslatod Ela v Čtv 27. Dub 2006 18:43:56

Já vařila nejdříve ve smaltu s tlustostěnným dnem a když dosloužil, pořídila jsem nerez (zase s tt dnem). Nerez má tyto zádrhele oproti smaltu:
- solí se až do vařícího pokrmu (zvykla jsem si),
- nemám myčku a nádobí neutírám - nechávám jen oschnout, takže zaschlé kapky jsou vidět (nestresuje mě to).
Jinak nepozoruju žádný podstatný rozdíl. Jo a taky vařím na plynu.
Ela

Odeslatod Geta v Čtv 27. Dub 2006 20:37:35

Doma nerez, ale je to dřina ho udržet! Jinak litinu. Mám ještě za totáče koupenou soupravu SFINX, je vzhledově nadčasová, vylévaná modrým smaltem a má dřevěné soustružené rukojeti. Smalt je dokonalý, pořád se leskne a nikde není oprýskaný. A to ho používám denně od dubna do října. Ani se nepřipaluje. Je ale váhově trošku těžší. Dá se koupit i dnes, jen je třeba pohledat v obchodech. Kdybych dnes zařizovala znovu kuchyň, neváhala bych
a koupila litinu. Je to na celý život.
Geta

Odeslatod Jana2 v Čtv 27. Dub 2006 20:43:16

Z tohohle výběru bych koupila nerez, přesně z těch důvodů, co píše Kamila. Jinak moje máti vaří na plynu ve skleněných hrncích, koupila si je ke svatbě, je to nějaký speciální neprůhledný sklo, přežily všechny ostatní hrnce, co doma má, akorát se pár kousků rozbilo, ale nezničilo při vaření.
Ty hrnce Ingenio jsou od Tefalu, podobnou sadu s odendavacíma ručkama má i Fagor, jmenuje se In.
Jana2

Odeslatod jája10 v Pát 28. Dub 2006 7:10:20

Holky,
dík za názory, mám o čem přemýšlet.
jája10

Odeslatod pejsek v Pát 28. Dub 2006 7:15:52

Já mám smaltovanou sadu Gold od firmy Bellis České Budějovice a jsem moc spokojená. Smalt je kvalitní, neničí se, dna jsou silná, takže dobře drží teplo, nejsou nijak těžké (srovnatelné s nerezovými) a ta údržba je velmi snadná, jelikož jsou zvenčí černé (zevnitř jsou modré), nemusí se leštit.
pejsek

Odeslatod Návštěvník v Pát 28. Dub 2006 7:29:16

Hlasuju pro nerez. Připadá mi, že když něco smažím, nepřichytává se to tolik jako u smaltovaných hrnců. A když mi hrnec spadne na zem :), tak se tam nic neodštípne...
Návštěvník

Další

Zpět na Ostatní a volná diskuze