rovnátka

Moderátor: Living

Re: rovnátka

Odeslatod Fredy v Sob 07. Led 2006 19:38:55

Nosil jsem je přes deset let. Z počátku vyjímací, později fixní. Nevím jak se to praktikuje nyní, ale tehdy to byly epoxidové destičky s drážkou lepené přímo na zuby přes které procházel rovnací drát, který byl ke každému zubu uchycen přes destičku tenkým drátem.
Šlo jen o horní čelist, předcházel tomu chirurgický zákrok, kdy byla odebrána část tkáně patra a vytrženy pětky, aby ostatní zuby měly kam ustupovat. Samotný zákrok nebyl tak hrozný, ale fixní aparát byl velmi náročný na ústní hygienu (za soustavu destiček s drátem se snadno zachytilo kdeco) a lepení destiček přímo na zuby sklovině taky zrovna neprospívalo. Navíc často docházelo k uvolnění vázacích drátků, které pak nepříjemně píchaly v ústech). A výsledek? Zuby mám pořád křivé, ne sice tak jako kdysi, určitý efekt léčba měla. Ale vada nebyla nikdy zcela odstraněna. (Ortodontické odd. při Stomatologické klinice Plzeň 1978-89)
Fredy

Odeslatod kača v Sob 07. Led 2006 21:28:28

Fixní rovnátka rozhodně ano!Dítko opravdu jednou poděkuje.Já měla jiný problém,ve 23letech mi zjistili,že trojka nahoře je stále mléčný-už mrtvý zub.Ulomil se mi a tak se na to přišlo.Trvalý zub jsem měla neprořezaný,ležel v polovině patra.Doktorce se do toho chtělo a tak já byla taky pro.Nevěřila jsem,že to dokáže.Léčba trvala 2,5 roku,celkem jsem do sebe investovala do 5tis.Kč.Měla jsem jeden horní oblouk+nějakou dobu i drát přes patro-což bylo hodně nepříjemné-šišlala jsem.Doktorka tehdy prorokovala,že mě to vyjde na 10 tis.Konečná částka byla tedy nižší,ale asi i proto,že mi přispívala pojišťovna i v mém dospěláckém věku,šlo o vrozenou vadu.Měla jsem i další dvě kamarádky,které "dráty" měly a když jsme vyrazili na disku,tak jsme byly středem pozornosti a užívaly si to!To nám bylo kolem 26let.Takže stydět se dcera fakt nemusí.Myslím,že i vzhledem k věku dítěte ta pojišťovna musí nějakou tu korunu pustit.Zeptej se doktorky,která má určitě tak narvanou ordinaci,že Tě obírat o peníze nemusí.Aspoň tady v Ostravě.Tady pacienty do péče už všude neberou!
kača

Odeslatod Vera_1 v Sob 07. Led 2006 21:49:36

Tak mě přitom napadlo,že když se uchovňují psi (aby mohli mít štěňata)tak je velký důraz kladen na chrup.Stačí opravdu malá vada a není připuštěn do chovu!

Kolik lidí by asi prošlo bonitační komisí? A mohlo mít děti?

Nezlobte se - jen mě to tak napadlo! ;)
Vera_1

Odeslatod Paula v Sob 07. Led 2006 22:04:22

PavlaP: řešily jsme tentýž problém v tom samém věku, bohužel jsem byla měkká a dala na skuhrání dcerky, takže dnes ve dvaceti letech má horní zuby křivé. Naštěstí mně to nevyčítá, ale vím, že jí to mrzí. Ještě na okraj: když ji náš ošetřující rodinný zubař poslal na ortodoncii, bylo mně sděleno, že si mám připravit 9 tisíc Kč na SUNDÁVACÍ rovnátka - vypotácela jsem se z ordinace ani nevím jak. Pak jsme se objednali do Semil, kde je vyhlášený lékař a celá rovnátka mě stála 600,- Kč. Jezdili jsme tam několik let, až když mělo dojít na trhání špičáků a na fixní rovnátka, tak jsme to bohužel vzdali. Ale i tak to byl úspěch, když jsem pak viděla fotky před a po.
Paula

Odeslatod ilonaK v Ned 08. Led 2006 10:22:01

Já nosila taky sundavací rovnátka. Kolem 13. roku mi chtěli vytrhnout 2 zuby, ale já i rodiče jsme to odmítli. Byla to velká chyba. Postupně mi vznikl solidní předkus. Teprve ve svých 30 letech jsem našla ortodoncii, kde mě neodmítli a navrhli mi celkem radikální léčbu. Nejprve 4 zuby pryč, potom 3 roky fixní rovnátko a pak 2x poměrně složitou operaci (obě čelisti mi zlomili a pomocí titanových destiček znovu sešroubovali k sobě, ovšem ve správné poloze).. Nebylo to nejhorší, ale kdybychom si ve 13 nepostavili hlavu...
ilonaK

Odeslatod pamlsek v Ned 08. Led 2006 16:13:15

super diskuse k rovnatkum (ale fixnim) je na www.doktora.cz sekce "diskuse" a heslo "fixni rovnatka". je to jedna z nejpopularnejsich diskusi tam. co jsem vycetla (a muzu potvrdit z praxe) -sundavaci rovnatka nemaji prakticky zadnou cenu. ja mam sice ted sundavaci ale proto, ze jsem skoro 2 roky mela fixni a sundavaci mam ted na noc aby se mi to nevratilo... sundavaci jsou super, mam pruhledny se trpytkama (zadnej humus jako byl za komančů)
pamlsek

Odeslatod pamlsek v Ned 08. Led 2006 16:17:54

..tak jsem se uklepla. je to pochopitelne www.doktorka.cz
pamlsek

Odeslatod kajagot66 v Sob 24. Bře 2018 23:54:17

Ahoj píšu protože vidím že tady už máte spoustu z vás zkušenosti s rovnátkama ja mám právě jít poprvý a ještě nejsem rozhodnutej, chci se zeptat v Praze je nejlepší orotodoncie
http://stom.salius.cz/ortodoncie/ nebo znáte i lepší ? Díky za odpoveď

Kaja
kajagot66

Předchozí

Zpět na Ostatní a volná diskuze