Čistírna nebo septik

Moderátor: Living

Čistírna nebo septik

Odeslatod Michal v Pát 18. Úno 2005 15:05:29

U našeho budoucího rodinného domku musíme vyřešit problém s chybějící kanalizací. Nabízejí se dvě varianty septik nebo čistírna. Septik mi vychází provozně poměrně draho, když vezmu vyvážení každý měsíc. U čistírny bude trochu problém, kam s vyčištěnou vodou. (V blízkosti není vodoteč.) Co je potřeba pro zřízení čistírny (myslím z úředního hlediska). V prospektech k jedné čistírně jsem našel 98% účinnost čištění a možnost využít vodu k zalévání. Napadlo mě zda je možno vyřešit odtok vyčištěné vody vsakováním?
Řešil jste někdo podobný problém?
Michal

Re: Čistírna nebo septik

Odeslatod Radek v Pát 18. Úno 2005 17:26:17

Ahoj,

resil. Vysledek= vodonepropustná jimka (staci povoleni stavebniho uradu) a v ni je nahodou v casti osazena cisticka a vycistena voda se uklada do zasobni nadrze. Soucasti je i piskova filtrace, a voda by mela byt opravdu cista. V miste neni vodotec, pouze splaskovy potok, ktery vodohospodari samorzejme nemeli v mape (tam meli snad akorat vltavu a labe,.. grazlove). 2 hodiny jsme se tam hadali, az nas presvedcili (mozna chteli, abychom je presvedcili jinak), abychom meli zumpu=vodonepropustna jimka. Pritom v obci neni kanalizace a nekteri slusnejsi cisticku maji, ostatni maji prepady do strouhy, ktera tece cca 30 m od pozemku. Diky akumulacni nadrzi byla cisticka drazsi, ale mame pokoj a vzhledem k velikosti pozemku nebude problém vodu spotrebovat. A nejhur primo na pozemku nam vede privod od zbytku obce do toho splaskoveho potoka (sousedi to nemohli cuchat, tak to pred cca 15 lety zatrubnili. Radek
Radek

Odeslatod Radek2 v Pát 18. Úno 2005 18:46:47

Michal : Taky jsem resil stejnej problem. Urcite bych doporucoval cisticku a vodou z cisticky urcite nezalevat!!! ( i kdyz vyrobce muze tvrdit opak). Vodu vsaknout do trativodu na pozemku.
Radek2

Odeslatod lojza v Ned 20. Úno 2005 15:36:04

Taky řešim podobný problém. Myslel jsem na klasickou ČOV pro 4 lidi, ale ten kdo ji má, tak o tom moc dobře nemluví. Jaké jsou Vaše praktické zkušenosti?
Dostal jsem typ na kořenové čističky, ta se mi celkem líbí a začínám o ní vážně uvažovat, ale je potřeba ještě septik. Trativod budu asi muset taky vybudovat, je k tomu potřeba "hydrogeologický posudek o možnosti zasakovat" a nesmí to být v 1, a 2, ochranném pásmu.
lojza

Odeslatod Helen v Pon 21. Úno 2005 9:49:11

Doporučuji tříkomorový septik - zemní filtr- vsakovací studna nebo drenáže. K tomu vsakování budete potřebovat hydrogeologický průzkum (nevím, kolik stál, protože jsme kupovali pozemek už s platným územním rozhodnutím takže tohle řešil předchozí majitel). Vždycky bych upřednostnila septik + zemní pískový filtr před čistírnou, protože tam se může jednak lecos porouchat, což se u septiku nepřihodí, a také skladba tříkomorový septik + filtr je účinnější než leckterá domovní čistírna. Kořenová čistírna se mi taky moc líbí, ale je to problematické na provoz - prací prášky, prostředky do myčky a spol. těm rostlinám moc nesvědčí.
Helen

Odeslatod Michal v Pon 21. Úno 2005 10:17:27

Mne prave nabizeli membranovy filtr na vystupu z COV, ktery zbavi tu vodu i bakterii, a pomerne snadno se regeneruje, u jednoducheho piskoveho filtru mam trochu strach, abych si nekontaminoval spodni vodu. Preci jen budeme napojeni na studnu a sousedi v okoli by nam asi take prilis nepodekovali.
Michal

Odeslatod Helen v Pon 21. Úno 2005 10:32:05

Máme septik i pískový filtr plastový, samozřejmě nepropustný. Původně jsme uvažovali o stvabě vlastního filtru ( vyložit jámu folií atd.), ale právě proto, že máme nedaleko studnu, jsme investovali do hotových výrobků, u nichž máme tu jistotu, že jsou vodotěsné. A za pískovým filtrem už bych se mikrobiální kontaminace nebála.
Helen

Odeslatod Michal v Pon 21. Úno 2005 12:27:32

To Helen
Mohu se zeptat na podrobnosti? Od koho jste to kupovali, cena, velikost...
Asi na mail, at tu nedelame reklamu. mic1@seznam.cz

Diky
Michal

Další

Zpět na Stavba a dům