Plastová okna-profily a kování

Moderátor: Living

Re: Plastová okna-profily a kování

Odeslatod rybička v Stř 07. Bře 2007 22:29:50

:roll:
Jestli to zduvodneni o potrebe vice peny nejsou spise kecy a ve skutecnosti se jim to tak hodi, aby to okno pak na miste montaznici lepe sestavili, teda lepe receno, aby se s tim nemuseli prilis babrat, kdyz budou mit vyrobek "natesno"...
Nejsem odbornik, ale co jsem zatim o oknech nacetla, tak by to melo byt v radu max. 1-2 milimetry, mozna ani to ne.
Schvalne by mne zajimal na toto nazor nekoho, kdo tomu rozumi... Diky.
rybička

Odeslatod Sidonius v Čtv 08. Bře 2007 13:33:33

to kimli, rybička
Nenapsala jste tu nejpodstatnější informaci, z čeho máte okna. Jsou-li dřevěná, pak dilatace není problém, jsou-li ale plastová, jmenovitě z PVC je to podstatně jiné.

Dost záleží na typu směsi a obsahu plniv, ale obecně se pro čisté PVC udává koeficient roztažnosti 0,00008 /K.

Pokud se nemýlím ve výpočtu, pak při délce 4 500 mm a rozdílu teplot 50C mi vychází přímková dilatace 18 mm. Proto je nutné s tím počítat. Pokud by se na některé straně zapřel plast do ostění, došlo by k prohnutí okna a v extrémním případě až destrukci.
Sidonius

Odeslatod Sidonius v Čtv 08. Bře 2007 13:41:47

V předchozím jsem zapomněl dodat, že situace u barevných profilů je ještě horší, protože barevné plochy přímo osluněné mohou mít tepelný rozdíl až 70C.
Sidonius

Odeslatod kimli v Čtv 08. Bře 2007 14:00:31

to sidonius:
díky za vysvětlení. Samozřejmě, že se "zapřením" plastu o stěnu by nastal problém, ale při běžné mezeře plněné pěnou cca 2 cm na každé straně by to dle vašich výpočtů ještě nehrozilo. Ale bylo mi řečeno, že pěna po vytvrzení má určitou bezpečnou stlačitelnost (jestli si dobře pamatuji, tak bylo zmíněno asi 10%).
Může při velkých změnách může dojít k určitému poškození vlastností zapěněné spáry - např. po prudkém stlačení a následném navrácení rámu do původní pozice ztráta izolačních či mechanických vlastností? :S

Doporučil byste u takových sestav provést nějaká zvlášní opatření?
kimli

Odeslatod Sidonius v Pát 09. Bře 2007 7:44:18

to kimli
Ono je to trochu jinak. Těch 18 mm je roztažení plastového rámu a obecně se požaduje, aby dilatační pohyby byly pod 20 %, aby pěna zůstala v oblasti pružné deformace. Když to dopočítáte, pak Vám vyjde, že z každé strany by měla být pěna cca 45 mm.

Těsnění se provádí chemickou PUR pěnou, která má otevřené buňky ( napěňovací plyn z materiálu odchází), proto nemá tak velkou pružnou deformaci jako např. mechanické pěny, kde zůstává plyn trvale uzavřen v buňce, ale to je jiná aplikace.

Problémem pak není rychlá deformace, ale časové stárnutí a tvrdnutí struktury, kdy po čase se nemusí prostorová struktura vracet a pak vzniká dutý prostor a zhoršená izolace.

Když už jsme u toho upozorňuji na zvolení dobrého uzavření spáry mezi ostěním, protože jenom napojení silikonem určitě tu délku nevydrží.
Sidonius

Odeslatod kacabacka v Pát 09. Bře 2007 9:07:23

ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli někdo máte plastová okna - bílá, ale z venkovní strany potažená nějakou folií v barvě dřeva...já bych tyto okna chtěla, ale bojím se, aby se mi ta folie nezačala po čase odlupovat. Máte s tím někdo zkušenosti? Příp. jakou technologií by měli být ta okna udělaná, aby se to neolupovalo. díky. :ugeek:
kacabacka

Odeslatod kimli v Pát 09. Bře 2007 19:06:40

to sidonius:
děkuji za vysvětlení. Těch 45 až 50 mm pěny je tam naštěstí uvažováno. Mám objednánu i montáž parozábrany illbruck, ale to asi Vámi zmíněné dobré uzavření spáry mezi ostěním samo o sobě nevyřeší. Můžete poradit nějaké varianty řešení? A jak je podle Vás užitečné napojování omítek a zateplení ostění k rámům okna přes tzv. "s"profily (APU lišty)?

to kacabacka:
Rodiče manželky (u nichž zatím bydlíme) mají jednostranný dekor (zlatý dub) asi dva roky a zatím to nejeví známky odlepování nebo jiného poškození. Já mám objednáno totéž, jen na jiném profilu, tak doufám, že to nějakou slušnou životnost bude mít. Někteří výrobci se dušují tím, že fólie není lepená na profil dodatečně při výrobě okna, ale už se nanáší při výrobě profilů. Ale jak se skutečně může lišit kvalita u jednotlivých profilů a postupů nanášení dekorační fólie nevím. (sad) :)
kimli

Odeslatod Sidonius v Pon 12. Bře 2007 10:33:49

to kimli
Nejsem stavař, takže ideální řešení neznám, snad budou nejlepší ty APU lišty. Jen je potřeba uvažovat, že máte-li francouzská okna vysoká cca 2 m, pak horní rohy se budou posouvat cca o 1cm nejen do stran, ale i nahoru, protože spodní parapetní stranu bude okno držet. S velkou dilatací je pak potřeba počítat i v kotvení.

to kacabacka
Laminovaná fólie je poněkud náchylnější na mechanické poškození, než základní profil, ale separace vrstev nehrozí. Pokud chcete maximální kvalitu, pak můžete zvolit profily s koextruzí akrylátem. Jsou jen v barvě a nemají dezén, ale jsou kvalitnější a tvrdší než vlastní profil. Jsou ale také příslušně dražší.
Sidonius

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům