Peníze na stavbu?

Moderátor: Living

Peníze na stavbu?

Odeslatod PES v Pát 07. Led 2005 20:41:47

Rád bych se diskutujících zeptal, jakým způsobem ty svoje stavby financujete?
a) pokud to máte na hypotéku - nemusí se dokládat faktury? Při stavbě svépomocí si ale myslím že nějaká částka přece jde "bokem" - na fušky... To potom musíte platit z jiných peněz, ne?
b) Řešíte někdo situaci že bydlíte v bytě, stavíte svépomocí a uvažujete že se po "dostavění" přestěhujete a prodáte byt? Jak to vymyslet, aby byl byt už prodaný, já měl prachy a z nich dostavěl? Zajímají mě jenom elegantní řešení :-)
c) Dostal už někdo hypotéku i na nákup stavebního pozemku?
d) Dá se zkolaudovat stavba, kde je hotové přízemí sakumprásk a patro se dodělá "až děcka povyrostou"?

Nejsem z finančního úřadu :-), jenom mě to zajímá, protože chci taky stavět. Zatím to s financema není nic moc, banka by nám asi 1,2 mega půjčila a zbytek bych chtěl použít z ceny prodaného bytu, kde zatím bydlíme (odhadem tak 0,8 mega). Otázka je jestli se do toho vůbec pustit - když si odmyslím cenu pozemku, tak nám zbývá cca 1,6 mega na domek...
Stavěl bych asi částečně svépomocí, částečně s pomocí nějaké firmy...
PES
 

Re: Peníze na stavbu?

Odeslatod Pavel v Pát 07. Led 2005 21:09:07

No chce to mít půl "mega" naspořeno a pozemek k tomu. Z toho vyženeš stavbu aspoň půl metru nad zem, aby se dala zapsat so katastru. A na stavbu si pak vezmeš hypotéku.
Postavit a zkolaudovat jen přízemí lze bez problémů.
Pavel
 

Re: Peníze na stavbu?

Odeslatod fanda v Sob 08. Led 2005 20:21:52

Bez kapitálu do začátku to lze řešit stavebním spořením, překlenovák a potom úvěr, lze to i na pozemek a úrok vychází taky relativně docela příznivej v porovnání s hypo.
fanda
 

Re: Peníze na stavbu?

Odeslatod Zdislava v Pon 10. Led 2005 11:20:58

bod b) se běžně realizuje. Sestra kupovala byt od mladé právničky. která stavěla podkrovní byt. Přímo v kupní smlouvě měla napsané, že tam zůstane v podnájmu ještě půl roku za nezvýšené nájemné, jak dlouho tam může (pokud bude mít zájem - např. při zdržení stavby) zůstat při zvýšeném nájemném a o kolik, a kdy nejpozději musí byt uvolnit (pokud se nedohodnou jinak). To byl ovšem malý byt v cihlovém domě ve velmi žádané lokalitě. Kdyby prodávala běžný byt na sídlišti, kde je stále několik podobných bytů v nabídce realitek s dovětkem "ihned volný", asi by musela s cenou výrazně dolů. Ony takové byty se ani volné většinou neprodají za cenu, kterou inzerují realitky, z toho si nedělejte obrázek kolik dostanete. Přítelkyně, která bydlí na sídlišti ví o pár lidech, kteří dostavěli a s cenou, co inzerovala realitka se jim na byt nepřišel nikdo ani podívat. Jak se blíží termín, kdy mohou splatit bez pokuty část hypotéky, tak snižují ceny stále více.
Zdislava
 

Re: Peníze na stavbu?

Odeslatod Iva.P. v Pon 10. Led 2005 14:08:57

Mám stejné zkušenosti jako Pavel- tedy mít již pozemek a k tomu bylo asi půl mil.našetřeno hotově,na to lze již vzít hypotéku.
Pozor, nechat si určitou částku peněz hotově- řada řemeslníků pro drobné dodělávky chce peníze hotově a řada nákupů materiálu nelze vyřešit hypotékou ./ U nás byly první 4 faktury proplaceny v bance zadarmo,pak se již platí za každé proplacení - takže je nutné "šetřit" s fakturami/.
Byt jsme prodali po nastěhování do rozestavěného , ale provozu schopného domu- pak se dodělal z těchto financí zbytek - bylo to trochu o nervy,abychom se mohli do zimy nastěhovat. Pokud máte v záloze přítele nebo někoho z rodiny, aby vás finančně založil v případě časové krize , než dostanete peníze z prodeje bytu, je to fajn.
Iva.P.
 


Zpět na Stavba a dům

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků

TOPlist