Koupě garáže

Moderátor: Living

Re: Koupě garáže

Odeslatod Ivan v Pát 14. Led 2005 20:53:44

Pane Johane, rozhodně nezpochybňuji, že v rámci celého procesu spojeného s převodem je odhad potřeba. Chtěl jsem říct, že k uzavření kupní smlouvy a převodu vlastnictví k nemovitosti na katastrálním úřadu není odhad potřeba. A to je skutečnost. Odhad je potřeba předložit až finančnímu úřadu při přiznání daně z převodu nemovitosti. Toto přiznání se podává až poté, co katastrální úřad provede zápis vlastnického práva ve prospěch nového vlastníka. Odhad v případě prodeje potřebuje prodávající. Vy jste to měl ve svém příspěvku obráceně.
Ivan

Odeslatod Johan v Pát 14. Led 2005 23:14:59

Pane Ivan, dovolte mi doplnit a vysvětlit: když prodávám nemovitost, tak si přece nejprve nechám udělat úřední odhad, abych věděl cenu a mohl se dohadovat na skutečné prodejní ceně s kupujícím.
Jak byste tu cenu jinak určil bez odhadu ? Každý prodávající přece nemůže znát hodnotu, znalecký odhad je určité vodítko.
Někdy chce vidět cenu od znalce i kupující, aby byl v obraze, zda dobře či špatně kupuje, někdy se dohodne prodávající s kupujícím na ceně v kupní smlouvě podle znaleckého odhadu. Ty případy jsou skutečně individuální.
Proto jsem uvedl v příspěvku zajistit odhad ceny hned na počátku řízení,
aby byl k disposici pro ty individuální případy.
Nákladům za odhad nemovitosti od znalce se stejně žádný prodávající nevyhne, i když ho úředně potřebuje až pro Finanční úřad.
Nemyslel jsem také jen na koupi garáže, protože příspěvky čtou a nejrůznější poučení shánějí různí návštěvníci těchto zajímavých stránek, včetně mě.
Johan

Odeslatod Ivan v Sob 15. Led 2005 18:42:05

Pane Johane, Vy jste ve svém počátečním příspěvku uvedl, že bez úředního odhadu nelze žádnou nemovitost převést na jiného vlastníka a to není pravda, proto jsem reagoval. Že si drtivá většina prodávajících odhad nechá udělat již před prodejem vůbec nezpochybňuji. Protože ho opravdu potřebovat budou.
Dále k tomu určení ceny. Podle mne vůbec není rozhodující kritérium pro nákup nemovitosti úřední odhad, ale cena se určuje dle nabídky a poptávky. Nebo považujete za špatnou investici koupi louky, která dle úředního odhadu má cenu 16 Kč/m2 klidně i za desetinásobek ceny (tj. 160 Kč/m2), pokud je tato louka v územním plánu určena pro výstavbu RD a můžete ji obratem prodat za 500 Kč/m2?
Nebo jiný příklad. Budete považovat za dobrý obchod koupi bytu s odhadní cenou cca 500.000 Kč v lokalitě s velkým množstvím nepřizpůsobivých obyvatel, když jiní Vaši noví sousedé by byli "šťastní jak blechy" pokud by tento svůj byt prodali za polovinu?
Ivan

Odeslatod Wulfila v Ned 16. Led 2005 10:33:45

Díky za rady. Odhad se tak či tak bude muset udělat, i když předpokládám, že bude o polovinu nižší než cena prodejní (tj. cca 40.000 vs. 85.000)- Toto je však na zajištění prodejcem. Jedná věc, co vše může zkmplikovat je doba, kterou bude trvat zapsání na katastrálním úřadě, poněvadž se prý někdy nemile prodlouží.
Wulfila

Předchozí

Zpět na Stavba a dům