Porfix nebo Ytong ?

Moderátor: Living

Re: Porfix nebo Ytong ?

Odeslatod f. semelak v Pát 03. Pro 2004 12:17:52

Porfix vyrába o. i. aj tvárnice rozmeru 375x249x490 mm a to hladké, s kapsou a s kapsou + perodrážka, oproti ytongu sú teda o 10 cm kratsie.

Rozdiel v kvalite: Ytong je o nieco hustejší, lepšie sa reže. Porfix je trochu náchylnejší napr. na odlomenie rohu pri manipulácii. Je ale výrazne lacnejší, ja osobne som sa rozhodol pre Porfix a neľutujem. Použil som variantu s kapsou + perodrážka, iné by som rozhodne nebral (úspora lepidla a lepšia manipulácia).

Ak sa chystáte zatepľovať, je pre vás zbytočné ísť do hrúbky 375 mm, výhodnejšie bude použiť 300 mm (ak to odobrí statik) + hrubšia izolácia. S 300 - kami je omnoho ľahšia manipulácia a výsledná cena za m2 muriva bude nižšia. (EPS je lacnejší ako pórobetón)

Ak sa chystáte zatepľovať kontaktne s EPS, odporúčam použiť radšej tehlu.

Zdravím a prajem šťastnú ruku pri výbere.
f. semelak

Odeslatod Pavel v Ned 05. Pro 2004 17:48:06

Dobrý den,
letos jsem vybudoval RD z ¨Porfixu a stejně jako Vy jsem před tím měl dilema z čeho stavět. Ve volbě byl právě Porfix a Ytong. Porfix vyhrál k vůli ceně a navíc jsem měl dobré reference od kamaráda, který v takovém domě bydlí třetím rokem. Pravda je taková že co se rozměrů týče tak ytong je přesnější, ale až takový rozdíl oproti porfixu to není.Porfix je materiál,který je vyráběn z elektrárenského popílku, samozřejmně přehaného přes filtry tak aby byly dodrženy zdravotní normy. Základ ytongu tvoří křemičitý písek. To je asi zásadní rozdíl. Jinak výroba obojího materiálu a navíc i Yporu, který prý má snad v pomyslném žebříčku nejmenší přesnost probíhá v jednom výrobní závodu na SK, kde naproti přes silnici je elektrárna Nováky. Ze systému Porfix jsem stavěl celý domek vč. stropů a jsem spokojen. Můžu doporučit firmu na www.porfix.com, od které jsem tento materiál kupoval.(Olomouc).Pokud budete chtít vědět víc a jste od někud z blízka, není problém vidět i stavbu.Dejte mi, ale prosím na Vás kontakt, ať to neřešíme přes web.A jinak souhlasím s p. Semelakem - když Porfix (nebo i Y tong) tak z kapsami.
zdravím, jurnikp@atlas.cz
Pavel

Odeslatod Hannah v Pon 06. Pro 2004 15:10:25

Děkuji Vám pane Pavle za Váš názor.
Už jsme v podstatě rozhodnuti. Budeme budovat z Porfixu. Cena trochu rozhodla, ale i nějaká ta vlastní zkušenost. Pár vnitřních nosných ztí v přízemí domečku už z těchto tvárnic hotových máme.
Jak sám píšete, rozhodně kapsy. Jsem stejného nározu. Manipulace a úspora lepidla je znatelná.
Děkuji za vysvětlení rozdílu mezi právě Ytongem a Porfixem. Neměla jsem jasno z čeho jsou tyto tvárnice vyrobeny.

Mějte se krásně a přeji pěkné svátky.
Hannah

Odeslatod Hannah v Pon 06. Pro 2004 15:25:41

Pane Pavle, ještě jeden dotaz.

Zateploval jste ještě domeček?
Hannah

Odeslatod Pavel v Úte 07. Pro 2004 12:41:18

Zatím ještě ne, ale určitě budu. V plánu je zateplení 100mm polystyrenem. Nosné zdi jsou tl. 300mm. Snad to bude O.K. a proběhne to, když bude hodně dobře, příštím rokem.
Rovněž přeji krásné svátky.
Pavel

Odeslatod Josef Černý v Stř 08. Pro 2004 8:32:22

Porfix na svých stránkách trvdí, že jeho zeď 360 mm tlustá vyhoví na tepelný odpor normě. A nedoporučují dodatečné zateplení. Nicméně počítají se součinitelem tepelné vodivosti λD23/W.m-1.K-1/=prům. 0,11. Důležitá je poznámka prům. Nezohlednňují se v tomto výpočtu tepelné mosty např. v místech překladů nad výplněmi otvorů, rohy, napojení oken a dveří apod. Mnoho tepelných mostů vzniká technologickou nekázní při výstavbě (prominou mi svědomití stavebníci, ale mnohdy se udělá špatný detail na stavbě i dobré víře).

Tl. 300 mm samozřejmě nevyhoví současné normě ČSN 73 0540-2. Doporučuji tedy dodatečně zateplit, výrazně si zhodnotíte celou stavbu, s izolací tl. 10 cm (EPS i min. vata) dosáhnete dokonce na doporučenou hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,19 W/m2K (doporučená hodnota 0,2). Upozorňuji znova na těchto stránkách na důsledném dodržení technologických předpisů výrobců zateplevacích systémů s použitím všech systémových doplňků (lišty rohové, nadokenní, zákládací, APU na spoj izolantu ve špaletě, vhodné hmoždinky do porobetonu s tvarovým spojem - např. EJOT SPM-T plus s kotevní hloubkou 120 mm a další).

Nevím v jaké stavu výstavby jste, ale u takto dobře zaizolovaném domě (předpokládám, že jste min. stejnou "péči" věnoval výplním otvorů, podlahám a střeše), je možno uvažovat o méně dimenzované otopné soustavě, či případné využití nějakých alternativ. Doporučiji stránky www.tzb-info.cz nebo www.i-ekis.cz

s pozdravem

Josef Černý
Josef Černý

Odeslatod Josef Černý v Stř 08. Pro 2004 9:01:43

Oprava:

díky upozornění jednoho z diskutujících na jiném foru opravuji.

Naše platná norma ČSN 73 0540-2 říká, že pro vnějsí těžkou kci musí být U=0,38 W/m2K, doporučená je U=0,25 W/m2K.

Tzn. že teoreticky by vyhověla i tl. 300 mm, ale "s odřenýma ušima".

Vše ostatní platí.

Omlouvám se, připište to na vrub mé mladické nerozvážnosti nebo stařecké senilitě.
Josef Černý

Odeslatod lojza v Ned 02. Led 2005 15:33:18

Nejsem stavař a moc tomu nerozumim,
ale všiml jsem si, že u YTONGU se dost výrazně mění tepelně izonační vlastnosti cihel v závislosti na materiálu ( P2-400, P2-500, P4-500)nebo co to vlastně znamená. Jaký z těchto materiálů vyhoví pro nosnou venkovní zeď (300mm) přízemního baráčku hlavně s ohledem na mechaniské vlastnosti, nebo je to jedno? Nikde jsem si nevšiml, že by se PORFIX vyráběl ve více těchto řadách(P2-400...).
lojza

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům