Jak začít se stavbou

Moderátor: Living

Jak začít se stavbou

Odeslatod izobel v Čtv 18. Lis 2004 10:37:33

Již delší dobu tady sleduji různá témata, ale já jsem na úplném začátku.
S přítelem jsme se dohodli, že si postavíme na vesnici menší domek. Zdědila jsem se sestrou starý dům s větším pozemkem a mám dilema. Udělat rekonstrukci starého nebo svoji část zbourat a postavit nové. A taky nevím čím začít - projekt, stavební povolení, hypotéka atd. Můžete mě poradit i dobré firmy ve zlínském kraji.
izobel

Re: Jak začít se stavbou

Odeslatod Jarda v Pát 19. Lis 2004 14:26:48

Dobrý den,
doporučuji následující postup (vlastní zkušenost):
1/ prostudovat diskuze a články na internetu a vybrat si:
- vnitřní a vnější dispozice (my jsme studovali typové domky a nic nám úplně nevyhovovalo, ale získali jsme aspoň trošku představu)
- materiál z čeho stavět (na to je výborný server www.tzb-info.cz)

2/ najít si projektanta a začít řešit projekt
3/ v průběhu řešení projektu zajít na stavební úřad a poptat se jaké papíry budete potřebovat
4/ začít schánět papíry (nám to trvalo cca. 2-3 měsíce)
5/ po sehnání papírů a dokončení projektu podat žádost o stavební povolení (event. spojit územní rozhodnutí se stavebním povolením).

Dál už nevím, teď nám běží řízení (už 3 měsíce :-((( )

Jarda
Jarda

Odeslatod Hollex v Pát 19. Lis 2004 14:48:40

Né že bych tomu nějak rozuměl, ale něco podobného jsem také řešil.
Zdědil jsem dům z 50. let. Pozval jsem si tam odborníka a ten mi řekl, že by bylo lepší to zbourat a postavit znovu (měl asi pravdu). Nicméně demolice by vyšla na celkem dost peněz a navíc bych zboural dům, za který by někdo byl schopen ještě zaplatit.
Jelikož to byl dům v městě podařilo se mi ho výhodně prodat a koupiul jsem podstatně levnější parcelu cca 3km od města.
Ještě než jsem ji koupil zašel jsem na obecní úřad jak je to s územním plánem. Ten je velice důležitý. Jestliže parcela není v územním plánu nemá cenu se o ni zajímat. Další věc je dostupnost sítí.
Pak je dobré dojít na stavební odbor na městském úřadě. Tam Vám poradí co všechno budete potřebovat pro povolení a zároveň jaké jsou požadavky na umístění stavby (o tom rozhoduje obor rozvoje a architekt města). Pak podle těchto a vašich osobních požadavků můžete hledat projekt. Tady jsou tři základní varianty. 1. Vyberete si typový projekt, 2. Typový projekt + úpravy, 3. Nechat si vytvořit projekt na míru. Ad 1. Tato varianta je nejlevnější. Ceny projektů jsou již od 14.000,-. Problém je však najít dům, který by vám vyhovoval tak jak je. Jestliže nevyhovuje, nastává varianta 2. Tady je třeba zvážit zda se nevyplatí si nechat vytvořit projekt namíru (což je varianta 3.). Protože typový projekt stojí třeba 20.000,-, ale pakliže požadujete úpravy, mnohdy i nepříliš podstatné, projekt najednou stojí 50.000,-. Varianta 3. vyjde vždy pravděpodobně nejdráž, ale nemusí to být o přiliš mnoho, ale dům bude přesně podle vašich představ.
Vždy je však listovat v typových projektech a utvářet si představu o tom jaký dům bych chtěl, jak velký, co by měl splňovat....
No a dále.... Když už je hotový projekt můžete žádat o územní rozhodnutí o umístění stavby (obor rozvoje). Následně pak můžete žádat o stavební povolení. Tato dvě řízení je možné sloučit do jednoho a zkrátit tím dobu vyřízení. V mém případě to sloučit nechtěli, ale i přesto to trvalo jen 2,5 měsíce (asi jsem měl kliku). Nejlepší varianta je toto svěřit do rukou projektanta, který ví co a jak a je schopen to vyřídit rychleji.
Když povolení nabyde právní moci, můžete začít stavět. Ale to už by bylo na delší povídání...
Jak říkám nejsem odborník, ale snad to pomohlo.
Ještě snad... myslím, že na téhle adresy by mohli být nějaké infomace: http://www.garten.cz/daz/clanky.php
Hollex

Odeslatod Helen v Pon 22. Lis 2004 8:29:51

K rozhodnutí, zda rekonstrukci nebo zbourat a postavit nový, bych docela určitě pozvala zkušeného stavaře, který odhalí i to, co laik nepostřehne. Naši sousedi tak učinili, doporučil zbourat a stavět nový, jenže oni na něj stejně nedali a pustili se do rekonstrukce. Teď ji dělají sedmý rok a ještě nejsou komplet hotovi. Navíc říkají, že si koupili nejdražší obvodové zdivo široko daleko, protože ta rekonstrukce se hodně prodražila. Jinak my jsme si stanovili finanční limit a začali hypotékou, abychom věděli, zda na ni dosáhneme a jestli nám půjčí tolik, kolik budeme potřebovat.
Helen

Odeslatod izobel v Pát 26. Lis 2004 11:31:39

Díky všem za rady. Chtěla bych stavět menší přízemní domek asi 4+1, pouze jedna koupelna, kuchyň a obýv. pokoj zvlášť, přístřešek na garáž, nahoře jen půda. Nemáte náhodou někdo typ na dobrého projektanta nebo i na typový domek.
izobel

Zpět na Stavba a dům