Platnost územního rozhodnutí

Moderátor: Living

Platnost územního rozhodnutí

Odeslatod Jan Podhajsky v Sob 13. Lis 2004 12:19:38

Dobrý den,

chci koupit pozemek, který je momentálně veden jako orná půda s vydaným územním rozhodnutím pro stavbu RD.

Toto rozhodnutí bylo vydáno v březnu 04.

Někde jsem slyšel, že rozhodnutí má platnost pouze 2roky (+možné o rok prodloužit) a pokud se v této době nezačne stavět, propadne a je případně nutné žádat o nové. Což může být trošku problém, protože nyní je v oblasti vyhlášena stavební uzávěra.

Máte někdo zkušenosti s řešením? je složité získat znovu toto rozhodnutí?
(plánuji sice stavět, ale nevím přesně kdy.. nerad bych investoval peníze do pozemku a poté "musel" stavět)
Jan Podhajsky
 

Re: Platnost územního rozhodnutí

Odeslatod Mara Mara v Ned 14. Lis 2004 11:19:34

Obecně se stavební uzávěra nevztahuje na stavby, pro které byla vydána ke dni účinnosti tohoto nařízení pravomocná rozhodnutí - územní rozhodnutí, stavební povolení. Doporučuji samozřejmě důkladně prostudovat vyhlášku nebo nařízení obce o stavební uzávěře. Zajímat by Vás měl taky důvod vyhlášení stavební uzávěry, a jestli je trvalá nebo dočasná. Je možné, že stavební uzávěra byla vyhlášena kvůli důvodům, pro které opravdu nemá cenu pozemek kupovat.

Územní rozhodnutí, stavební povolení a rozhodnutí o prodloužení jejich platnosti jsou samozřejmě závazná pro právní nástupce navrhovatele a ostatních účastníků řízení.

Rozhodnutí o umístění stavby a rozhodnutí o využití území platí 2 roky ode dne, kdy nabylo právní moci, nestanovil-li stavební úřad v odůvodněných případech delší lhůtu; nepozbývá však platnost, pokud byla v těchto lhůtách podána žádost o stavební povolení. Dobu platnosti územního rozhodnutí může místně příslušný stavební úřad na žádost navrhovatele prodloužit (není přesně stanovena doba prodloužení), avšak jen pokud byla stavebnímu úřadu podána v dostatečné lhůtě před uplynutím platnosti územního rozhodnutí a stavební úřad pravomocně rozhodne o prodloužení platnosti územního rozhodnutí ještě před uplynutím doby jeho platnosti. Pokud by územní rozhodnutí platnosti pozbylo, nelze již o prodloužení platnosti rozhodovat. Do dvou let (nebo do prodloužené lhůty) nemusíte tedy začít stavět (ani nesmíte, to můžete až po nabytí právní moci stavebního povolení), musíte pouze podat v těchto lhůtách žádost o stavební povolení a platnost územního rozhodnutí trvá dále. Pokud v těchto lhůtách nepodáte žádost o stavební povolení, tak Vaše územní rozhodnutí o umístění stavby zanikne a pokud je stavební uzávěra generální a trvalá, tak máte smůlu a znovuzískání nového územního rozhodnutí bude nemožné.

Dále, vydané stavební povolení pozbývá platnost, jestliže stavba nebyla zahájena do 2 let ode dne, kdy nabylo právní moci, pokud stavební úřad v odůvodněných případech nestanovil pro zahájení stavby delší lhůtu. Dá se tedy říci, že platnost vydaného stavebního povolení není omezena, pokud ve lhůtě 2 let (nebo stanovené delší lhůtě) od nabytí právní moci byla stavba zahájena (obecně stačí vybudovat základové kce). Stavební úřady se však logicky brání dlouhým lhůtám provádění staveb a pravděpodobně Vám určí ve stavebním povolení podmínku, že Vaše stavba musí být dokončena do nějaké lhůty. Pokud ale tuto lhůtu nedodržíte, tak to neznamená, že stavební povolení pozbývá platnosti. Měl byste správně s dostatečným předstihem před koncem lhůty pro dokončení stavby podat žádost o prodloužení platnosti stavebního povolení ( s dostatečným předstihem proto, aby o prodloužení platnosti stavebního povolení mohlo být rozhodnuto ještě v době platnosti původního stavebního povolení). Ale i bez podání této žádosti původní stavební povolení nepozbývá platnosti, dopustíte se "pouze" přestupku proti stavebnímu řádu a můžete být pokutován.

Nicméně pokud se rozhodnete pozemek koupit, musíte pouze nejpozději v březnu 2006 podat žádost o stavební povolení, bez kterého nesmíte vůbec začít stavět (v době platnosti územního rozhodnutí bez pravomocného stavebního povolení tedy nesmíte začít stavět). Dobu platnosti původního územního rozhodnutí v oblasti stavební uzávěry Vám stavební úřad pravděpodobně neprodlouží, ale zkuste to. Třeba Vám to vyjde. Marek
Mara Mara
 

Re: Platnost územního rozhodnutí

Odeslatod Jan Podhajsky v Ned 14. Lis 2004 15:26:28

Díky moc za vyčerpávající odpověď!
Jan Podhajsky
 


Zpět na Stavba a dům

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků

TOPlist