Poraďte s projektem

Moderátor: Living

Poraďte s projektem

Odeslatod Ajtík v Úte 02. Lis 2004 12:29:24

Ještě jednou zdravím, diskuse nad projektem paní Aleny mě přiměla k tomu vám ukázat co jsem vymyslel a nechat si poradit s projektem, protože jsme v patové situaci.
Popíšu pozemek:má obdelníkový tvar 28mx35m a sklon 10% - stoupá směrem doprava- viz obr1 na http://www.abahoa.cz/projekt/. Ulice před domem je slepá – povede pouze ke třema domkům napravo. Domky napravo budou výše asi o 3m než můj.
Vnější vzhled jsme si vybral něco takového- viz obr2 na http://www.abahoa.cz/projekt/

Z hlediska funkčnosti domku jsme si stanovil pro přízemí následující místnosti:
-kuchyň spojená s jídelnou a oddělená barovým pultem
- spížka přístupná z kuchyně (bude zde mrazák+ potraviny)
-obývací pokoj spojený s jídelnou zasouvacími dveřmi cca 150cm
-samostatné zádveří (cca 2x2m)
- zachod spojeny se sprchovym koutem a mistem pro pracku a kotel
- schody do patra z chodby
- když by vyšal nějaká místnustka na stáří, bylo by OK, když nevyjde, nedá se nic dělat

V 1.patře 3 ložnice a koupalna a možnost jednou dodělat místnost nad garáží.

Na obr3 na http://www.abahoa.cz/projekt/ jsou čtyři náčrtky přízemí. Velmi by mě zajímal váš názor na ně a který byste vybrali. Kritizujte, nešetřete mě.
Přítelkyni se nejvíce líbí ten třetí - obývákem do ulice. Já se ho trošku bojím, protože jsem měl představu že obývák bude do zahrady a bude "intimní".
Projektantovi se nejvíce líbí ten první - kuchyň ´jídelna do ulice
No a já pořád vytvářím něco jako je na tom posledním obrázku. Už na to máme studii, ale ten obývák nemá dobrou vnitřní dispozici.
No a jeden kamarád architekt nakreslil ten druhý- s ještě jednou místností dole na úkor zmenšení ostatních místností.

Co se líbí vám? Udělali byste si obývák do ulice?
Předem díky za všechny rady.
Ajtík

Re: Poraďte s projektem

Odeslatod Eva v Úte 02. Lis 2004 12:55:56

Ajtíku, záleží na tom, jak moc Ti záleží na té "místnůstce na stáří", projekt č.2 se mi docela líbí. Všechny mají své pro i proti, já bych asi volila č.4, právě proto, že ten obývák tam vychází jako takový "šišoid". Navíc není orientovaný na čistý jihozápad - to už bych nikdy nechtěla, nerada se v létě smažím víc, než je nezbytně nutno. Slepá ulice s minimálním provozem myslím není limit pro nic, tam bych si klidně orientovala i ložnici.
Eva

Odeslatod Nolwenn v Úte 02. Lis 2004 13:32:23

Ajtíku, to je fajn, že už myslíte na stáří :-)) ale myslíte taky na to, že byste měli děti? Pro takový případ není zrovna ideální z terasy a zahrady procházet do kuchyně přes celý obývák a jídelnu. A že tam budete běhat stokrát denně! My se teprve na stavbu chystáme, ale po zkušenostech posbíraných od vícero známých budeme volit výstup na terasu a do zahrady z kuchyně nebo jídelny. Pokud to půjde i z obýváku, taky dobře, pokud ne, nevadí.
Prohlížíme teď právě spousty typových projektů (jenom pro inspiraci) a ve většině z nich se chodí do zahrady z terasy. A WC je pokud možno u vstupních dveří z ulice, od terasy daleko. Nepřipadá mi to praktické. Jistěže vodit případnou návštěvu na terasu přes kuchyň není ideální, jenže my nebudeme stavět dům pro návštěvy, ale pro nás a naše děti.

Takže já hlasuju pro číslo 3. Přijde mi praktický a i dobře orientovaný. Sluníčko do kuchyně k snídani, obývák osvětlený dostatečně, odpoledne už asi bude ve stínu, když píšeš, že vpravo budou domy o 3metry výš.
Nolwenn

Odeslatod Nolwenn v Úte 02. Lis 2004 13:39:18

Teda chtěla jsem říct, že ve většině typových projektů se chodí do zahrady z obýváku! Ne z terasy!
Nolwenn

Odeslatod lysticka v Stř 03. Lis 2004 7:54:37

Ajtíku,
taky jsem nad tím dumala u našeho projektu. Takže líbí se mi poslední verze. Na severní stranu má být koupelna a kuchyň. V obýváku tak bude teplo celý den. záchod by měl být co nejblíž ke vchodovým dveřím. A ten výklenek v obýváku je super. Já bych tam mela čtecí nebo PC koutek.
lysticka

Odeslatod Helen v Stř 03. Lis 2004 11:16:56

Nejlíp se mi líbí č.2. Jen bych zvážila tu místnost na stáří, asi bych udělala veliký obývák, na stará kolena se dá vždy přepažit, nebo obývák + pracovna se zašupovacími dveřmi, aby se dal ten prostor propojit či oddělit podle momentální potřeby. Pak může ta tzv. pracovna sloužit i jako ubytování pro hosty. Dělat oddělenou místnost mi připadá škoda, ten prostor bude takhle málo využívaný. Navíc, pokud to propojíš, tak otevřeš obývák víc dozadu do zahrady, nikoliv do boční užší strany pozemku. Oceňuji, že vstup do WC je až z vnitřní chodby, ne ze zádveří. Do zádveří se nanosí spousta písku, bláta, v zimě prosolený marast a tudy by se mělo běhat v domácí obuvi na WC? To je naprostý nesmysl, který se vyskytuje ve většině typových projektů. Co se týče toho výklenku, bude pravděpodobně nevhodný z hlediska tepelných mostů (o tom svědčí i to, že kamarád architekt ho taky vypustil). Doporučuju dát tyhle nákresy k posouzení do diskuze na odborný server: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=1. Tam diskutují projektanti, kteří Ti opravdu kvalifikovaně poradí.
Ještě poslední připomínka: souhlasím s Nolwenn v tom, že nepraktičtější východ do zahrady je z kuchyně, nikoliv přes obývák. Máme terasu jak u kuchyně, tak u obýváku, a ten východ přes obývák téměř neužíváme. Zato do kuchyně se "courá" pořád - napít, něco na zub, přes kuchyň na záchod atd.
Ještě mi to nedá, když sis říkal o rozcupování - ten balkon v patře do ulice je nesmysl, nikdo na něm nebude sedávat a můžeš mít o to větší místnosti. Zeptej se na názor na tzb-info, asi Ti to potvrdí.
Helen

Odeslatod tomiik v Stř 03. Lis 2004 12:48:14

Naprostý souhlas s Helen, jednoznačně varianta č.2. už je z důvodu vypuštění toho děsného arkýřku:) Na první pohled je vidět, že to dělal někdo kdo má něco v hlavě. Ještě bych určitě zapřemýšlel o zrušení toho bakonu na celou šířku štítu, protože na tom obrázku ten domek vypadá spíš jako horský hotýlek v tyrolských alpách, než rodinný domek někde v české kotlině:) Jednoznačně chválím umístění wc ve vnitřní "hale" a samostatnou místnost pro pračku, sušení prádla, kotel a další potřeby pro domácnost (úklid). My jsme tuto místnost udělali průchozí, je z ní možnost výstupu do prostoru "za dům" (pracovně nazváno "za psem":) ) Tato technická místnost přímo navazuje na sklad-dílnu navíc zde bude umístěn dřez sloužící nejen k mytí rukou např. při příchodu za zahrady atd.

Co se týče výstupu na zahradu z obytného prostoru tak máme výstup z obyváku na terasu (francouzské okno) a z kuchyně (balk. dveře) do prostoru užitkové zahrádky (bylinky atd). Tady si myslím, ať každý volí to co mu bude vyhovovat. Nám například nevyhovuje ložnice v podkroví a tak ji máme v přízemí+šatna+koupelna, v podkroví jsou pouze dětské pokoje +koupelna. Garáž nemáme, autu je líp pod přístřeškem. Navíc nám přišlo hloupé budovat "bydlení" pro auto.

Stavění zdar!!! :)

P.S. To máte jen čtyři varianty?? My jich měli snad třicet než jsme byli jakž takž spokojeni. :) :)
tomiik

Odeslatod Ajtík v Úte 09. Lis 2004 14:11:16

To Tomiik:
ne ne variant bylo mnohem vice, ale už to prošlo výběrem.
No jo, já mám u té dvojky strach, že ty místnosti (jídelna a obývák budou stísněn). Myslím že samosattný obývák 4x4,5m kde by měl být krb je malý.
Ajtík

Zpět na Stavba a dům