podlahového topení a izolace základů

Moderátor: Living

podlahového topení a izolace základů

Odeslatod Petr v Stř 20. Říj 2004 15:13:51

Chtěl bych se zeptat, zda někdo máte zkušenosti s podlahovým topením. Někde na netu tvrdí, že by trubky v podlaze měly být polybuten, že to je nejlepší, jinde zase, že stačí i polyethylen, ale nějaký "lepší". Zajímala by mě i skladba podlahy při povrchu jak z plovoucí podlahy, tak i dlažby. Tloušťka podlahy mě až tak moc nelimituje, protože se teprve chystám stavět, takže 5 nebo 10cm nehraje až tak velkou roli. Jak tlustou tepelnou izolaci dát do podlahy nad zemí? Uvažuju, že je obložím základové pasy polystyrenem tl 5cm na výšku zvenku po obou stranách a ještě dám stejný polystyren cca 0,5m od pasu směrem do místnosti pod beton podlahy. Na beton izolaci proti vodě a na tu ještě 10cm polystyren. Zvenku ten polystyren vytáhnu na fasádu, přikryju soklem a celé zdivo pak ještě zateplím. Jak to je se životností topení? Mám totiž obavy, aby po pár letech něco neprasklo a já nemusel kopat celý pokoj. Se kterými firmami či výrobky jste spokojeni či nikoli, jak se pohybujou cenově. Kdyžtak mi pošlete nějaké odkazy na netové adresy či odborné firmy z okolí Ostravy a Opavy. Díky moc za pomoc.
Petr

Re: podlahového topení a izolace základů

Odeslatod Jan Strnad v Stř 20. Říj 2004 19:05:04

polybutylen (PB) ma lepsi pruznost, tj, lepe se poklada. Pri teplotach vody do cca 50-6é stupnu je velmi pevny.
PEX se poklada hur (nejlepe snad typ a), ma nozsi pevnost, ale oba materialy jsou pevne pro podlahove topeni vice jak dostatecne.
Tim lepsim mate na mysli vrstvenou trubku PEX/AL/PEX, ktera ma vlozku z hliniku. Ta zarucuje nepropustnost kysliku do trubky, umoznuje trubce drzet tvar - tj. kdyz ji ohnete, tak drzi - neni tak pruzna jako PEX a trubka je pevnejsi a teplotne odolnejsi nez PEX ci PB.
Nejlevnejsi je trubka PEX, PB a vrstvena prijdou zhruba na stejne.
Zivotnost materialu se pohybuje nad 50 let, grafy zivotnosti naleznete napriklad na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=1&i=38 - obecne pri teplotach do 50 stupnu maji jak PEX tak i PB trubky zivotnost nad 50 let, urcite to bude dele nez vas zivot. Solidni systemy davaji zaruku cca 10 let.

Levne systemy: Revel Pribram, HST Zichlinek
Polybutylen: KKH Brno (www.kkh.cz)
PEX/Al/PEX: Comap Praha, Ivar,

Cenove rozpeti:
PEX - 19-25 Kc/m
PEX/AL/PEX - 22-45 Kc/m
PB - 40 Kc/m

systemova deska: 120-350 Kc/m2

rozdelovace: cca 600-1000 Kc/okruh

smesovace: cca 3000-9000 Kc

Velmi orientance lze stanovit cenu za m2 v rozmezi 400-600 Kc/m2 pri realizaci svepomoci, firma vam nauctuje cca 200 -300 Kc za m2 za praci. Podlaovku ale zvladnete polozit klidne sam, na tzv. tlakovou zkousku sui vzdy nekoho najdete.

pri nakupu ve velkoobchode muzete pocitat cca 20-30 procent dolu z doporucenyc cen vyrobce v pripade drazsich systemu, cca 5-10 v pripade levnejsich vyrobku.

Situaci v Ostrave neznam, nejdete si seznam velkoobchodu a zavolejte si k nim, co nejvice prodavaji, respektive co drzi skladem. Doporucuji se pak orientovat na tento system.

Zatepleni - na zaklady musite pouzit specialni polystyren, tj, s oznacenim XPS a nebo Perimetr. Nejmene 10 cm v prizemi je idealnich.
Jan Strnad

Zpět na Stavba a dům