Problém se zatékáním

Moderátor: Living

Problém se zatékáním

Odeslatod JirkaX v Pát 01. Pro 2017 19:14:37

Ahoj, řeším problém s vlhkostí a potřeboval bych poradit. Bydlím v novostavbě (kolaudace v roce 2009) a před cca 2 roky jsem si v chodbě všimnul fleku dole u zárubně. Myslel jsem si, že se jen jedná o špinavou zeď a flek jsem přetřel barvou. Nicméně po čase se objevil znovu. Evidentně zatéká, dýha na vnější straně zárubně se už začíná odlupovat (aktuálně až do výšky cca 20 cm od podlahy, naštěstí je zárubeň zatmelená akrylátovým tmelem, který dýhu drží u zdi). Dýha se odlupuje i z druhé strany.
Na druhé straně zdi je koupelna a sprcháč. Nicméně mezírka mezi sprcháčem a zárubní je suchá, nikdy jsem si tam vlhkosti nevšiml.
Jediným logickým vysvětlením podle mě je, že je buď špatný odpad nebo přívod vody, jen nevím, kudy se vlhkost dostala k zárubni a ještě k tomu až na druhou strany zdi do chodby.
Chtěl bych poprosit o radu, zda někoho nenapadne nějaká jiná příčina + tip na někoho šikovného, kdo by se mi na to podíval a případně to i rovnou opravil (jsem z Prahy).
Díky moc.

Roh z chodby:
Obrázek

Detail z chodby:
Obrázek

Umístění sprcháče a zárubní v koupelně:
Obrázek

Detail mezírky mezi zárubní a sprcháčem:
Obrázek
JirkaX

Re: Problém se zatékáním

Odeslatod PetrDubi v Stř 06. Pro 2017 14:43:04

Ahoj,
na těch fotkách máš ze strany sprcháče obklady, takže i když máš tam kam saháš sucho, tak pod obkladama můžeš mít klidně mokro. Takhle se ti tam může dostávat voda klidně z místa vzdáleného klidně i metr. Také záleží z čeho je ta příčka. Porobeton je nasákavý, takže skrz něj to může pomalu vlhnout. A pokud by to byly cihlovzduch (cihelné bloky, které v sobě mají vzduchové mezery), tak skrz ten ti může protékat voda klidně až od stropu..
Jedině si asi půjčit nějaký detektor, který umí vyhledat i vodu a jet s ním od té skvrny a zjistit, kudy se ti tam ta voda dostává..
Žádný učený z nebe nespadl, ale blbce jako kdyby shazovali :-D
PetrDubi

Odeslatod jabraka v Pát 08. Pro 2017 14:20:48

třeba by tu mohla působit i kondenzace vlhkosti na studené zdi.
JABRAKA
jabraka

Odeslatod JirkaX v Pon 11. Pro 2017 9:36:01

Ahoj,
jj, taky to chápu tak, že vlhkost se šíří pod obklady. Je otázka, kde vzniká – netěsnící odpad, škvíra mezi konstrukcí a zadním sklem ..... předpokládám, že někde drobně uniká voda (při větším úniku by následky byly mnohem větší), která se pak mezerou ve spáře dostane pod dlažbu a cestuje až k zárubni. Otázka je, jak identifikovat tu příčinu. Ta myšlenka s detektorem vlhkosti – něco takového existuje? A je schopné to měřit i přes cca 15 cm stěnu? Mně spíš napadlo se zkusit podívat nějakou kamerkou pod sprchovou vanu.
Jinak příčka je cihlová a jedná se o vnitřní stěnu v temperovaném bytě, takže kondenzaci na studené zdi bych spíš vyloučil.
JirkaX

Zpět na Stavba a dům