zastínění terasy

Moderátor: Living

zastínění terasy

Odeslatod pprochi v Stř 27. Kvě 2015 12:13:38

Před několika dny jsem do stávajícího vlákna ohledně markýz přidal svůj dotaz týkající se zkušeností se zastíněním terasy. Můj dotaz neshledávám nikterak kontroverzní, proto doufám, že nebyl důvodem k odstranění toho vlákna. Tak tedy znovu…

Terasa našeho domu bude mít cca 900x400 cm, z toho část o velikosti 580x400 cm bude zastřešená. Na dřevěnou pergolu plánuji dát polykarbonátové desky, protože manželka požaduje zachovat průchod světla přes zastřešení pergoly kvůli světlu v obývacím pokoji. Tímto bychom měli zajištěný klid od deště, ne však ochranu před sluncem. Terasa je orientována na JZ, její zastínění i ochranu před nízko položeným sluncem tak nechci podcenit. Nalezl jsem vhodné řešení k zastínění, a to formou pevné markýzy s pohyblivým potahem. Takováto markýza by byla připevněná zespoda pod konstrukci pergoly a vysunovala by se dle potřeby pomocí motoru. Zastínění by tak bylo flexibilní. Existuje i varianta s přesahem proti zapadajícímu slunci. Je to elegantní řešení, ale poměrně drahé. Snad na ni našetřím, přípravu na instalaci každopádně provedu. Do té doby bych rád vyřešil zastínění terasy a k tomu bych chtěl využít zkušenosti ostatních. Jak máte prosím vyřešené zastínění terasy v případě pergoly se střechou z průsvitného polykarbonátu (napnutá látka - baldachýn, rákos nebo bambus, …)? Co byste mi v mém případě doporučili a proč?

Petr Procházka
pprochi

Re: zastínění terasy

Odeslatod noi v Stř 27. Kvě 2015 14:12:29

My máme na pergole plný polykarbonát v bronzovém odstínu a když praží sluníčko, dost to pomůže.
noi

Odeslatod jarous350 v Stř 27. Kvě 2015 14:55:15

Nad vchodovy pristresek jsem chtel taky polykarbonat. A pak kdyz jsem videl ty ceny, tak jsme radsi poridili kaleny sklo. Prvni roky je to asi jedno, ale kdyz vidim, co s tim polykarbonatem za par let je schopny udelat UVcko...
jarous350

Odeslatod frantasar v Stř 27. Kvě 2015 20:29:12

Polykarbonát je po letech na vyhození (je to prostě plast) a i to sklo - vlastní zkušenost - se špiní, zelená, je zanesené - a kdo to má pořád shora čistit. Teď bych už sklo nepoužil. Buď trámky a porůst třeba psím vínem, nebo neprůhledné zastřešení.
frantasar

Odeslatod pprochi v Čtv 28. Kvě 2015 8:13:53

Noi...jak dlouho ten barevný polykarbonát máte? Pokud několik sezon- degraduje viditelně?

Jarous350 - jste s tím kaleným sklem spokojený (viz poznámka od frantasar o jeho zanášení a nutnosti častého čištění)?

Neprůhledné zastřešení nechceme. Terasa má na hloubku 4 m, dost by to stínilo v obývacím pokoji. Na to kalené sklo se podívám, jako i barvený polykarbonát...musím o tom víc nastudovat + se poradím se stolařem a TDI.
Pokud někdy našetřím na tu pevnou markýzu s pohyblivou střechou, další zastřešení by nad ní nemuselo být. Je to však hodně peněz a tak se obávám, aby se dočasné řešení se zastřešením polykarbonátem/kaleným sklem nestalo trvalým.
pprochi

Odeslatod jarous350 v Čtv 28. Kvě 2015 13:23:00

No takhle, my to mame cca 1 rok. Od te doby jsem to 1x vycistil tim zpusobem, ze jsem si vylezl na stafle a vzal to vapkou (od listi, lejn ptaku apod.)
To sklo jsme si nechali ze spodni strany udelat matny, tim padem pripadny bordel z horni strany neni moc videt. Matne sklo je uz ale zase bohuzel o kus drazsi nez cire. Roztece mezi tramky, na kterych sklo lezi je myslim 70cm, po dohode se sklenarem jsem nechal udelat sklo o tloustce pouze 4mm. Pozadavky norem to nesplnuje, ale problem v tom nevidim.
jarous350

Odeslatod Ferin v Čtv 28. Kvě 2015 13:36:45

pprochi napsal: Neprůhledné zastřešení nechceme. Terasa má na hloubku 4 m, dost by to stínilo v obývacím pokoji.

Což je ale v létě výhoda. A v zimě/na podzim vám zas vezme světlo i ten (zabarvenej) polykarbonát.
Za mě pergola s posuvnou střechou. Dražší řešení, ale vyhovující různým situacím.
Ferin

Odeslatod noi v Čtv 28. Kvě 2015 23:49:43

pprochi napsal:Noi...jak dlouho ten barevný polykarbonát máte? Pokud několik sezon- degraduje viditelně?

Cca rok, takže osobní zkušenosti s degradací nemám. Ale nevěřím tomu, kvantum lidí má už léta zastřešení bazénu z polykarbonátu a neslyšel jsem o tom, že by to někomu degradovalo (zastřešení mého bazénu zažilo dvě zimy a žádná viditelná degradace se zatím nekoná). Jinak plný polykarbonát má narozdíl od dutinkového UV ochranu z obou stran.
noi

Další

Zpět na Stavba a dům