městská voda vs. studna(domácí vodárna)

Moderátor: Living

městská voda vs. studna(domácí vodárna)

Odeslatod bejwlis v Pon 23. Pro 2013 22:41:52

Zdravím, plánuji nové rozvody vody. A mam dilema. Na pozemku mam studnu i veřejný vodovod. Do domu je zavedená pouze městská voda. Přemýšlím že minimálně na wc a pračku by se mohla používat voda ze studny. Ale to znamená přivést vodu ze studny do domu. Napojit na domácí vodárnu atd. Ale vyplatí se to vůbec? Myslím tím že budu buď to platit městskou vodu a nebo elektřinu kterou spotřebuje domácí vodárna
bejwlis

Re: městská voda vs. studna(domácí vodárna)

Odeslatod Tobi v Úte 24. Pro 2013 8:05:08

Ahoj,
jsem ve stejne situaci, privod studny do domu + vodarnu jsem nechal vymenit za nove + zvlastni okruh na wc v dome.

Investice to je. ale za sebe jsem s tim spokojen. Muzu si vzdy vybrat - nejen wc, ale i garážovou vodu/zahrada, cely dum ...

Provoz vodarny (spotreba el.) bych vubec neresil, jednou za cas natlakuje nadrz a je to. Spotreba vody v domacnosti s deckama je znacna ...
Tobi

Odeslatod PedroKV v Úte 24. Pro 2013 10:54:28

Komplet vyčerpej studnu, dej pak do ní sagen, po 2 dnech ji znova vyčerpej a pak nech udělat rozbor (do 1500,-Kč). Budeš vědět, jaká je voda. Rozhodně bych ji do domu natáhl a městskou nechal buď jako zálohu, nebo třeba jen do kuchyně na vaření a pití, záleží, jak vyjde rozbor. Elektřinu za darling bych neřešil, městská voda vyjde násobně dráž (vodné, tím pádem i stočné). Nejlevnější darling se dá pořídit v baubau za 3 tisíce, my kupovali Wilo čerpadlo a 100l nádrž GWS, máme totiž málo vydatnou studnu, tak aby se mezi dočerpáváním do nádrže stihla naplnit (ta studna). No a bratru asi 11 tisíc. Šlo by to určitě i levněji, ale nechal jsem se ukecat na kvalitu. Wilo čerpadlo má tepelnou pojistku a je prý kvalitní a navíc: zkusil jsem ho nasucho na pár vteřin zapnout a je tiché, oproti provizornímu "OK" z Baumaxu.
PedroKV

Odeslatod jiri787 v Úte 24. Pro 2013 12:40:51

Cena vodného a stočného šla za poslední roky strmě nahoru, a bude hůř. Investice do vlastní vodárny se vám určitě během několika let vrátí. Máme poměrně velkou spotřebu /bazén, zalévání zahrady.../ ale neřešíme to. Městskou vodu máme jako zálohu, kdyby se něco rozbilo.
jiri787

Odeslatod -luigi- v Úte 07. Led 2014 21:14:23

ono je třeba se na to dívat jinak. Voda ze studně je surovina, kdežto městská voda je výrobek. Je to upravená kontrolovaná pitná voda. V bytě jsem za obecní vodu platil 400/měs. Teď v domě s vlastní studnou, abych měl kvalitní pitnou vodu, musím ji upravovat. Změkčovač spotřebuje pytel soli měsíčně (200,-), zářivka do UV lampy vydrží rok a stojí 2000,-, takže mě to stojí podobně, ale teď mám navíc investici do studně a úpravny a to se nikdy nezaplatí.
-luigi-

Odeslatod Petr100 v Stř 08. Led 2014 7:39:56

Stejný problém řešíme také. Kluk koupil barák. Je tam přivedena městská voda, není rozvedena. Je tam rozvod studniční vody s domácí vodárnou. Prý dobrá voda, podle původních majitelů. Nechal se udělat okamžitě rozbor vody, první výsledky 80mg dusičnanů. Takže žádná dobrá voda. Udělali jsme nový provizorní přívod městské vody do kuchyně na vaření. Bude se dělat celková rekonstrukce rozvodů. Studená městská voda bude zavedena pouze do kuchyně, na vaření. Všechny ostatní spotřebiče vody, myčka, pračka, koupelna, zahrada.......budou napojeny na studnu.
Petr100

Odeslatod Jean v Stř 08. Led 2014 11:07:39

já bych to doporučil. Mám domácí vodárnu i s instalací za cca 10tis., vodu bere z blízkého potoka. Používám ji na jen na wc a zahradu. Rozvody jsou udělány zvlášť, aby šla voda přepnout i na tu z vodovodu, např. při poruše, zamrznutí apod. Samozřejmě je potřeba dobře oddělit min. zpětnou klapkou, aby se nemohla kontaminovat městská voda.
Vodárna se za asi 2 roky zaplatila. spotřeba na wc je u rodiny s dětmi dost velká, klidně i víc než polovina. A je super zalévat a nemuset šetřit vodou. Elektřina je zanedbatelná.
Jean

Odeslatod ikov labs v Stř 08. Led 2014 11:23:36

Jean napsal:já bych to doporučil. Mám domácí vodárnu i s instalací za cca 10tis., vodu bere z blízkého potoka. Používám ji na jen na wc a zahradu. Rozvody jsou udělány zvlášť, aby šla voda přepnout i na tu z vodovodu, např. při poruše, zamrznutí apod. Samozřejmě je potřeba dobře oddělit min. zpětnou klapkou, aby se nemohla kontaminovat městská voda.
Vodárna se za asi 2 roky zaplatila. spotřeba na wc je u rodiny s dětmi dost velká, klidně i víc než polovina. A je super zalévat a nemuset šetřit vodou. Elektřina je zanedbatelná.

Tak tim se nikde moc nechvalte protoze se to NESMI- musi byt fyzicky oddelene rozvody!!!! Zadne ventily nebo klapky!!
Kontaminace rozvodu pitne vody je dost draha....
ikov labs

Další

Zpět na Stavba a dům