ABradio - poslouchej online!

Tenkovrstvou nebo silnovrstvou lazuru na zahradní nábytek?

Moderátor: Living

Tenkovrstvou nebo silnovrstvou lazuru na zahradní nábytek?

Odeslatod Zdislava v Pon 01. Črc 2013 9:46:00

Ahoj,
jaké máte zkušenosti s různými nátěry dřeva v exteriéru, hlavně jak dlouho vydrží, a kolik práce to potom dá obnovit, když už nevydrží.
Koupili jsme smrkový, hodně masivní nábytek, v návodu píšou, že je 1x natřený. Na zimu ho budeme uklízet do kůlny, ale jinak bude stát na nezastřešené terase.
Manžel k němu vzal docela drahý nátěr, který mu v Bauhausu doporučili, že to je to pravé - Bondex-silnovrstvá lazura, prý vydrží 5 let.
Já mám ale obavy, že silnovrstvá lazura je něco jako lak s mořidlem dohromady? Trochu mě děsí představa, jak ten nábytek po (kdoví jestli) 5 letech brousíme, je docela členitý.
Takže možnosti jsou:
- buď to natřeme tou silnovrstvou, ale asi by stejně měly nátěry tenkovrstvou lazurou pod něj přijít 2, a ten 1, co tam je od výrobce nestačí ?
- nebo koupíme tenkovrstvou lazuru a přidáme 1-2 nátěry, nevydrží to tolik, a asi budeme natírat každé 2 roky, případně předchozí bod vylepšíme nátěrem silnovrstvé lazury jen na vodorovné plochy - tam by broušení nebylo tak náročné.
Kdo máte zkušenosti, jak to s nátěry venku vypadá po letech, napište mi prosím radu, jak byste postupovali na mém místě.
Pokud budeme dokupovat tenkovrstvou lazuru, vím, že si tu nedávno někdo chválil Xyladekor. Je to silno, nebo tenkovrstvá lazura? Pokud tenko, dala by se použít i jako případný podklad pod ten Bondex, nebo se v tom případě mám radši držet stejné značky jako vrchní nátěr?
Díky za každou radu.
Zdislava

Re: Tenkovrstvou nebo silnovrstvou lazuru na zahradní nábytek?

Odeslatod macho v Pon 01. Črc 2013 11:48:41

Ahoj,
taky vždy bojuju s těma marketingovýma kecama. Jednou jsem z nich (z prodejce) vymámil rozdíl mezi tenko a tlustovrstvou lazurou a od té doby se dle toho řídím. Tenkovrstvá se používá na dřevo s vyšší vlhkosti, typicky stavební řezivo. Kdežto silnovrstvá lazura je na vysušené dřevo, typicky pulubky atd. Silnovrstvá by měla mít delší životnost (dávám alespoň 2 nátěry, první více zředěný)

Dobré zkušenosti mám se značkou John Stone. Mám natřený podbití a garážový přístřešek a za 3 roky není vidět změna (neprší na to)
macho

Odeslatod PedroKV v Pon 01. Črc 2013 13:13:14

K podbití-já si tu přečetl pár příspěvků a měl jsem jasno: tenkovrstvou, protože tu stačí ev. maličko přeškrábnout šmirglem a může jít další vrstva, narozdíl od silnovrstvé, která nehezky vypraská a je třeba ji opálit nebo pečlivě oškrábat, což není moje hobby ani na zemi, ani 7m nad.
PedroKV

Odeslatod lukasx v Pon 01. Črc 2013 13:30:48

Zdravím,
ten kdo píše o Xyladecoru jsem byl asi já. Využívám ho všude v exteriéru, takže můžu doporučit.

Ohledně silno x tenkovrstvá lazura.

Mám rozdílné přístupy: na veškeré podbití na baráku a na terasu jsem dal jen několik vrstev tenkovrstvé (konkrétně 3). Podbití, jelikož je zcela chráněno před deštěm jsem od té doby nesáhl a ani to dělat nehodlám. Nesprašuje a je barvostálé i na jižní straně ve štítech.

Na terase, kam neustále prší ji obnovuju 1x2 roky 1 vrstvu. Teda nedávno jsme se rozhodli, že se nám líbí patina té terasy, tak už neobnovujeme - Jak teď vypadá viz zde.

Co se týče nábytku a hracích sestav do exteriéru to dělám tak, že dám 2 vrstvy tenkovrstvé a navrch 2 vrstvy silnovrstvé. Je to z důvodu lepší vnitřní ochrany dřeva u té tenkovrstvé (lépe se vsákne do dřeva) a lepších "haptických" a mechanických vlastností silnovrstvé (lépe vypadá, je hladší a déle vydrží na přímém dešti - nesprašuje). Jak vypadá takový nábytek po 5 letech můžete vidět tady.

Klidně zodpovím i další otázky :)
Chcete si sami vyrobit pískoviště, houpačku nebo vláček pro děti na zahradu? Stačí se inspirovat na: Tesařík zahradní. Veškeré fotografie pocházejí ode mne Lukáš Budínský fotografie
lukasx

Odeslatod mJožka v Pon 01. Črc 2013 18:45:46

Já mám zkušenost s venkovní barvou po 4 zimách viz fotografie. Je to Tikkurila Valtti color Matné mořidlo na dřevo. Už si nepamatuji, kolikrát to řemeslníci natírali, ale na návětrné straně, kudy fouká vítr sníh z pole to na štítových kleštinách vypadá, tak jak to vypadá. Na závětrné straně a na místech, kam neprší nebo tolik nefouká to vypadá +/- pořád stejně.
Chtěl bych to opravit. Ve speciálce mi nabízejí Industrol, v Hornbachu určitě Xyladecor a 50 na 50 dle spokojenosti zákazníků Bondex. Co byste doporučili vy?
Přílohy
IMG_0124.JPG
Štít
IMG_0128.JPG
Parkovací stání
mJožka

Odeslatod PedroKV v Pon 01. Črc 2013 18:59:16

s barvou neporadím, ale jak ti na té první fotce čučí čelo trámu, tam bych dal přes čelo palubku, aby to tam nedostávalo takový kopr.
PedroKV

Odeslatod Scota v Pon 01. Črc 2013 21:46:46

Mohu doporučit Sadolin Extra, nové dřevo bych napřed napustil Sadolin Base.
Skuteční sobi, rybaření na dírkách - Levi, Laponsko: Reindeer sledge, Ice fishing, Levi
Ice fishing, Reindeer safari - Levi, Lapland: Ice Fishing, Reindeer Levi
Scota

Odeslatod gloves v Úte 02. Črc 2013 10:48:40

Ahoj,
na základě mých zkušeností, celoroubená nová chalupa, prolézažky, zahradní nábytek atd. mohu doporučit po cca 4 letech, kdy jsem prováděl i obnovu toto:

Na exterier pouze tenkovrstvý olej. Značka Astraxil. Zkušenosti v mém okolí (roubenkáři atd.), kdy se natírali i dražšími oleji, vždycky skončili na tomto oleji. Na nexponovaných místech po cca 5 letech není potřeba nic zatím přetírat, typicky jihozápadní strana již po 3 letech přetřeno a bez problémů. Stačilo vzít takovou tu "houbičku", což je vlastně velmi jemný smirkl a tím to před vlastním nátěrem přejet. Né žádné broušení, pouze opravdu spíše začištění a ihned na to přetřít.

Astraxil je sice dražší, ale vyplatí se.
gloves

Zpět na Stavba a dům