Sct. Croix napouštěcí olej

Moderátor: Living

Sct. Croix napouštěcí olej

Odeslatod Esa v Pát 24. Kvě 2013 22:50:03

Projela jsem veškeré diskuze ohledně nátěru dřeva v exteriéru, ale nejsem z toho moudrá. Zmiňovaly se tady lazury Bondex, Impranal, Sokrates, Astraxil, aj, ale já se potřebuji urychleně rozhodnout, co dát na nově budovanou zastřešenou pergolu s domkem. Stavitel mi radí Sokrates. Známý má krovy napuštěny olejem, co je v názvu diskuze. Chtěla bych něco trvanlivějšího, aby to po 5 letech nevypadalo zašedle, jako mám u vchodové stříšky - trámy vybledlé, místy šedivé. Bylo to natřeno bezbarvou lazurou, bohužel nevím jakou.
Ve staré diskuzi tu kdosi natíral roubenku, také varouch se chystala na nátěr, ale už sem bohužel ani jeden z nich nezavítá, abych se jich zeptala.
Přílohy
sct-croix-napousteci-olej.jpg
sct-croix-napousteci-olej.jpg (7.88 KB) Zobrazeno 2030 krát
Esa

Re: Sct. Croix napouštěcí olej

Odeslatod kobieta v Sob 25. Kvě 2013 8:59:54

S napouštěcím olejem nemám zkušenost, takže k lazurám.
Jako základ bych použila fungicidní napouštědlo (snižuje savost, chrání dřevo před napadením brouky, plísní, apod., zabraňuje zamodrání a začernání). A navrch buď tenkovrstvou lazuru (třeba i Sokrates) a nebo olejovou lazuru ( což bych volila já).
Ať už zvolíte cokoliv nedávejte bezbarvou, nemá pigmentovou bariéru...
kobieta

Odeslatod Esa v Sob 25. Kvě 2013 11:39:24

Díky. Lignofixem už máme ošetřeno, ale je divné, že nám říkali, že i bezbarvá lazura má UV.
Esa

Odeslatod Esa v Sob 25. Kvě 2013 14:23:44

moochera napsal:Já jsem napoustela prkennou terasu na balkóně olejvoskem. Měla jsem tehdy pujcenej kyblicek od truhláře, ale na netu se větší balení dalo sehnat.
Jinak var sem pořád chodí. Napis ji sz.

Díky, už se stalo, teď letím na sraz.
Esa

Odeslatod varouch v Sob 25. Kvě 2013 15:07:24

Ahoj, dům jsme natírali Xyladecorem (modřínovej odstín, protože ten ejdinej nebyl červenej nebo oranžovej). Tenkrát ještě obsahoval jak ochranu proti broukům, tak proti plísním. Novější už má tuším jen ochranu proti zamodrání a snad nějakým plísním.

Čím tmavší olej nebo lazura, tím vyšší ochrana proti UV, protože proti UV chrání právě ty barevné pigmenty v barvě, ale zázrak bych nečekala nikde, protože sluníčko je prostě nerovnej soupeř. A navíc mu pomáhají vosy, který ze dřeva okusujou vrchní vrstvu a dělají si z ní domečky, hlavně z těch osluněných stran dřeva.

Jestli budeš mít tu pergolu ve stínu, tak ti to vydrží déle. Cokoli na slunci se musí opravdu po 4-5 letech znova natírat, pokud chceš, aby to nebylo šedé. U olejů to možná trvá o něco déle, s těma zatím venku nemám zkušenosti, natírala jsem s nima zatím vždycky jen interiérové věci. Osobně bych to řešila nátěrem teď a pak bych hleděla, aby pěkně něčím zarostla a pak už bych barvu neřešila. :)
varouch

Odeslatod JardaS v Sob 25. Kvě 2013 18:21:43

Pokud je to na ven, dejte určitě olej Astraxil, je fakt velmi dobrý, a Liboslav (hledej tady v archivu) s tím natíral roubenou chalupu.
Brexit ukázal cestu!
Evropské země se mohou vrátit k volnému obchodu a cestování bez bruselské byrokracie a obírání států o suverenitu.

http://www.svobodni.cz
JardaS

Odeslatod Esa v Ned 26. Kvě 2013 20:55:17

Díky všem za rady.
Varouch, ona to vlastně pergola není, i když já tomu tak říkám. Je to vlastně velká 5,5m dlouhá, zastřešená veranda s dvěma zděnými stranami a navazuje na zděný minidomek, kam budu dávat zahradní nábytek.

Máme také jednu stříšku se sloupy u domu natřenou Xylanderem - hodím sem fotku, ale je to teprve 3 roky. Tu jsme natírali sami , na pixle bylo - odstín přírodní. Je to tmavší barva, než máme u stříšky hlavního vchodu, kde to ale už černá, přestože je to severovýchodní strana, ta je natřená před 5r., bohužel nevím, čím to firma natřela. Nemáš nějaké foto Tvého odstínu modřínu?

JardaS: jdu pohledat, jaké odstíny má ten Astraxil.
Přílohy
DSCN3315 sloup Xylander.jpg
Esa

Odeslatod lukasx v Pon 27. Kvě 2013 7:33:45

Já s úspěchem používám už několik let Xyladecor. Nejdřív na barák (tam drží už 7 let bez jakéhokoliv přetírání krásně v původní barvě) a teď i na venkovní věci na terasu, zahradu.

Na baráku máme 3 vrstvy tenkovrstvého bez kontaktu s vodou (komplet podbití, všechny trámy, sloupky, průčelí) a i na nejexponovanějších místech (jižní stěna) je vše bez zašednutí.

Na venkovní věci teď dávám 2x tenkovrstvou lazuru a navrch 1x silnovrstvou, kterou tak po cca 3-4 letech obnovuji. Ale to jsou věci, které jsou celý rok na dešti, sněhu, mrazu (konstrukce houpačky, zahradní lavka...).

Fotky jak to vypadá si můžete prohlédnout v galerii v podpisu.
Chcete si sami vyrobit pískoviště, houpačku nebo vláček pro děti na zahradu? Stačí se inspirovat na: Tesařík zahradní. Veškeré fotografie pocházejí ode mne Lukáš Budínský fotografie
lukasx

Další

Zpět na Stavba a dům