Rizika LED zarovek?

Moderátor: Living

Re: Rizika LED zarovek?

Odeslatod PedroKV v Pon 14. Led 2013 19:30:20

Akorat to chce AT zdroj, z ATX neleze napeti,dokud nema pripojeny motherboard a neprisel jsem na to,jak to ocurat.
PedroKV

Odeslatod vlada13 v Pon 14. Led 2013 20:21:44

Staci na tom konektoru k motherboardu propojit dva vyvody..taky musis pripojit nejakou zatez, jinak se zroj nerozebehne..
Mozna zkusim nejaky PC bazar..
vlada13

Odeslatod metyl v Pon 14. Led 2013 21:08:01

Typicky PC zdroj je na tom s zivotnosti obdobne jako zmineny meanwell. Je to proste delano do zarizeni u ktereho se pocita ze za 2 roky bude tak moralne zastarale, ze si vetsina lidi koupi nove - proste typicka spotrebka. Tomu je podrizena konstrukce, kvalita soucastek a navrhu, ale zase i cena. Zdroj z PC na tohle urcite nedoporuju, uz jen pro ten vetrak.
Ale pokud ho chces presto zkusit, spoj zeleny a cerny drat. muze se stat ze zdroj nepojede, budes pak muset zkusit zatizit nekterou vetev, nejcasteji 5V. Pocitej ze na 100W LED potrebujes 8.5A a ze kdyz pouzijes zdroj ktery da ve 12V vetvi prave tolik, shori bud ihned, v lepsim pripade do par dnu/tydnu. Proste to neni na tohle stavene. Zvlast kdyz bude z bazaru, tedy vetsinou uz na konci sve zivotnosti.

Cena zdroju co jsem uvadel bude patrne o neco vyssi nez 1k, ale nemusi byt nutne nijak dramaticky. Jsou urcene do prumyslu a za kvalitu proste zaplatit musis. Casem se koupi neceho takoveho stejne nevyhnes. Otazka zni, kolik ruznych smejdu budes muset vyhazet nez k tomu dojdes :-) Pri koupi pocitej vzdy minimalne s 50% vykonovou rezervou!

Zminene DC/DC moduly se daji obcas levne koupit na ebay, jsou velice spolehlive. Ja vzdy vezmu stary PC zdroj, flexou "odpajim" (jde to nejrychlejc) vsechny soucastky krome usmernovace, vstupnich filtru a smeti kolem na kterych se nema vicemene co pokazit a na uvolnene misto placnu modul. Pripadne jeste vymenim filtracni kondenzatory za kvalitnejsi. Dostanes zdroj spickovych parametru se vsemi moznymi i nemoznymi ochranami apod. ale takova uprava jiz vyzaduje alespon drobne znalosti z elektroniky.
metyl

Odeslatod daves v Pon 14. Led 2013 21:25:26

Na bazarové zdroje pozor - už to tu zaznělo. Slabé místo spínaných zdrojů jsou kondenzátory. Jsou namáhány teplotou a stářím. V levných zdrojích jsou napětím dimenzovány těsně a bez rezervy. Když přestane jít základová deska, obvykle stačí vyměnit kondenzátory v okolí procesoru a obvykle se poznají podle toho, jak jsou nafouklé. Je to častá závada i u DVD přehrávačů.

Mám tu počítače, ve kterých jsou zdroje stáří i 10 let a fungují. Na práci mám 4 jádrovou mašinu Intel na 2.4Ghz, 4GB Ram - je stará téměr čtyři roky. Jede denně cca 6 hodin a mimo procesor jej ždímá 7 harddisků. Zdroj šlape a stroj mi nepřijde morálně zastaralý ;-)

Takže s tím zdrojem bych to neviděl tak černě.
Sami se též se snažíme http://www.domeceksnu.cz
Řízení a monitoring přes internet http://emu.mysys.cz
Termovizní snímky zdarma http://zdarma.infravize.cz
daves

Odeslatod PedroKV v Pon 14. Led 2013 22:00:13

Chyba bude v častém zapínání/vypínání, můj PC tu jede několik let nonstop, občas s přestávkou o dovolené, zdroj mám druhý asi za 10 let.
PedroKV

Odeslatod metyl v Úte 15. Led 2013 7:09:38

Zapinani vetsi vliv mit nebude, je nutne si uvedomit, ze ATX zdroj jede porad, pokud je PC v zasuvce. Na zivotnost ma vliv mnoho faktoru, hlavne vsak teplota tedy zatizeni. Pokud das znackovy 600W zdroj do kanc. PC s odberem pri plnem zatizeni 300W ktere ovsem vetsinu casu nic nedela, bude zdroj studeny a jeho zivotnost mnohem vyssi.
Ony nestastne kondenzatory maji pri max. teplote povolene vyrobcem zivotnost pouze cca 1000-3000 hodin u kvalitnich typu, u "cinskych" to bude jeste mnohem min.
metyl

Odeslatod Filo v Pon 04. Bře 2013 10:27:36

daves napsal:Pro příznivce DIY řešení plošného světla tip:
http://dx.com/p/3w-160-180lm-2850-3050k ... ack-133080

Hola...

Jsem psal, ze presne tyhle mam objednany, tak uz je chvili mam doma. Prvni dojem je, ze jsem cekal, ze ta dioda bude vetsi, ma to tak 4mm v prumeru...

Dokopal jsme se konecne k tomu, ze jsme nabastlil provizorni zaojeni na vyzkouseni, napajel jsem 4 ks do serie a pak udelal tri takove ctverice. Planoval jsem dat 12ks nad jidelni stul...

Zdroj mam taky z DX na 12V.

Dojmy: sviti to jako blazen, tech 12ks je fakt delo..... blby je, ze se to hodne hreje, kdyz jsem nechal tech 12 chvili zpanutych, ohralo se to tak, ze se pajene spoje na nekolika m,istech rozpadly a samovolne se to rozsypalo :))

Je nutne to prekryt nejakym mlecnym sklem, ty bodove zdroje jsou velmi intenzivni a pohled primo do nich je neprijemny....

Budu muset vymyslet neco, nac to necim vhodnym nalepit abys e to chladilo....

Honza
Filo

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům