Lazury Bori vs. Herbol

Moderátor: Living

Re: Lazury Bori vs. Herbol

Odeslatod marat v Úte 24. Kvě 2011 16:46:54

UV ochrana je kvůli blednutí barev! Ta ti je u bezbarvého laku trochu kničemu.... ;)
marat

Odeslatod henry_sk v Úte 24. Kvě 2011 20:46:55

Ale aj proti zošednutiu prirodzenej farby dreva...
henry_sk

Odeslatod marat v Stř 25. Kvě 2011 4:28:26

Tak chlapi nakonec asi skončíme u Herbolu. Astraxil je v Praze a okolí nekoupitelnej. Jediný dealer je Špína a synové a ti nemají ani vzorníky, vše je na objednávku a dokonce vám před objednávkou neřeknou ani cenu. Nato se jim můžu .....!

Fascinuje mě, kolik prodejen třeba údajně prodává Bori lazury, ale když tam přijdete, tak nemají ponětí o čem mluvíte a cpou vám Luxol.
A mimo Luxolu všichni prodávají Tikkurilu!
marat

Odeslatod JardaS v Stř 25. Kvě 2011 7:45:34

když jsem sháněl informace o nátěru, oslovil jsem člověka, který v r. 2004 stavěl a natíral roubenku. V r. 2008 mi napsal tohle:
cituji:

...použili jsme lazuru od firmy Herbol a byl jsem přesvědčen,
že to bylo to nejlepší co jsme mohli koupit, ale čas ukázal,
že to není ideální nátěr. Hlavně v místech kam svítí celý den
slunce je nátěr mizerný a místy se dokonce loupe.

Je pravda, že jsme nepoužili podkladní nátěr Herbol, a že by
to s ním bylo možná o něco lepší, ale tenkrát ho prezentovali
hlavně jako ochranu proti škůdcům a houbám a to jsme již
měli ošetřeno jinak. Každopádně Herbol vzhledem k ceně je
pro nás zklamání a nikomu bych ho nedoporučil. Bohužel v našem
případě asi už nepůjde jednoduše nátěr vyměnit za jiný takže
budeme přetírat. Herbol uvádí, že první přetření by mělo být
provedeno po 5 letech a pak až po 30 letech. Ale nyní tomu
už příliš nevěřím.
Netroufám si radit jinou alternativu. Truhlář, který u nás pracoval
doporučuje klasický Luxol, ale s tím, že se musí častěji obnovovat.
Další varianty jsou Sadolin a Xyladekor, ale nevím jestli jsou
lepší nebo horší. Zajímavá varianta, o které bych alespoň uvažoval
je vosk. My jsem s ním natřeli interiér, ale na plechovce psali, že
ho lze použít i na venkovní nátěry. Něco málo o tom píšou na stránkách
http://www.pnz.cz/. Jsme s ním velmi spokojeni (použili jsme Holz Wachs), ale jestli by stejná spokojenost byla i s venkovním nátěrem to je otázka.
Takže nedokážu poradit, protože zkušenost mám pouze s Herbolem a ten
příliš nedoporučuji. Asi bych zkusil spíš ty olejové nebo voskové barvy,
ale zkuste najít někoho kdo s tím má praktické zkušenosti.

A je pravda, že jsem nechal před 10 lety natřít bílým Luxolem pár oken u rodičů - dneska se to může natírat znova.
Tak jsem na základě informací tady na Livingu (Liboslav) šel do Astraxilu. Prodejna Holín u Jičína č.p.42, p. Groh, tel: 777 591 153, míchaj na počkání, slevy dohodou.

marat napsal:Tak chlapi nakonec asi skončíme u Herbolu. Astraxil je v Praze a okolí nekoupitelnej. Jediný dealer je Špína a synové a ti nemají ani vzorníky, vše je na objednávku a dokonce vám před objednávkou neřeknou ani cenu. Nato se jim můžu .....!
Fascinuje mě, kolik prodejen třeba údajně prodává Bori lazury, ale když tam přijdete, tak nemají ponětí o čem mluvíte a cpou vám Luxol.
A mimo Luxolu všichni prodávají Tikkurilu!
Brexit ukázal cestu!
Evropské země se mohou vrátit k volnému obchodu a cestování bez bruselské byrokracie a obírání států o suverenitu.

http://www.svobodni.cz
JardaS

Odeslatod Filo v Stř 25. Kvě 2011 12:29:56

JardaS: p. Groh - prodava i BORI , na zaklade zkusebniho nateru primo u nej na moje prkna jsem prave bral Bori a ne Astraxil, protoze ten ty prkna nesaly vubec a vpodstate by to s tim neslo natirat.

marat: z Prahy ses u toho Jicina za chvili... p. Groh byl prijemny a na na vetsi mnozstvi debrany bori dal slusnou cenu.

Henri_sk: UV ochrana je tam zejmena kvuli barevnym zmenam vlastniho dreva. Barevne pigmenty zajistuji UV ochranu, bezbarve lazury ne, protoze neni nic, co by tem UV paprskum branilo pristupu ke drevu. UV zpusobi zmenu barvy dreva, nejprve ztmavne a posleze zesedne az zcerna. Treba PNZ ma nejaky specialni olej na modrinove a cedrove drevo, ktery je bezbarvy, ale obsahuje nejake castecky stribra ci co a vyzledkem ma byt, ze mas bezbarvy nater, ale s UV ochranou.

Honza
Filo

Odeslatod marat v Stř 25. Kvě 2011 17:09:05

Když on je problém i v ceně. Mě vychází, že za oleje bych dal prakticky 2x tolik co za značkovou lazuru..! I třeba nejlepší Remmers lazura vychází o 30% levněji, než PNZ nebo Astraxil.

Také není nikde psáno, že olej opravdu vydrží déle než lazura..! Já prošel poctivě, české, slovenské a polské diskuze a nikde nejsou zkušenosti s olejovými nátěry (venkovními) delší než cca 3 roky.

Nerad bych zaplatil kruté peníze a za 5 let přetíral úplně stejně jako u Herbolu a spol.Přece jenom natírám 800m2 a tam už si nemůžu dovolit experiment. U tenkovrstvých lazur je životnost jasně dána a vyrábí je kvanta výrobců. Předělat 100m2 podbití, protože ten olej zežloutne, je určitě jednodušší, než vyměnit plaňky na 250m plotu!

Dnes jsem zjistil, že lazury vyrábí i Primalex! Stojí doslova "pár šupů"...mám dojem, že tam byla cena 300/2,5l. Ale zkoušet je nebudu.
marat

Odeslatod Jenda.D v Stř 25. Kvě 2011 17:52:07

Já jsem primalex lazuru koupil.Když jsem se ptal profinatěrky čím mám natřít , doporučil mi luxol a dat 1/5 fermeže do něj.Tak uvidíme ;)
Nalil jsem do toho primalexu tu fermež a vypadá to bez problemu už 3 rok.Jsu zvědav za jak dlouho to přetřu
Jenda.D

Odeslatod CZEchito v Čtv 26. Kvě 2011 8:37:59

My jsme použili tenkovrstvou lazuru Remmers a po 2 letech je zatím vše v pořádku, dokonce i na zábradlí kde je pro květináče takový kastlík a furt na to prší tak je ta barva stejná.

Bohužel oleje jsou dražší než lazury, máme olejem Bondex odstín ořech natřené venkovní schody z tropického dřeva Garapa, zatím první rok. Na zimu jsme schody natřely normálním bezbarvým olejem ale co se stalo po zimě na to jsem docela koukal, v místech kde na schodech ležel sníh ta barva slezla, naštěstí lze olej dobře opravovat tak jsem vzal kartáč a wapku a všechno umyl a odstranil to co se odlupovalo a znovu natřel a vše je zase ok.

Oleje bych doporučil pouze na pochozí plochy, tam se lazura nemá používat, takže na plot určitě lazuru.U té Remmers je i docela dobrá vydatnost.
CZEchito

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům