smrková terasa

Moderátor: Living

smrková terasa

Odeslatod kotulek v Úte 29. Bře 2011 10:01:03

Dobrý den, mám v plánu vybudovat u RD terasu, která bude navazovat na chodník ze zámkové dlažby. Dají se na to použít smrkové prkna o síle 28 mm? Terasa bude 4,5 x 4 m a bude sloužit jako klasické posezení. Nemáte někdo s touto podlahou zkušenosti? Jak na husto a jaké by měli být trámky pod podlahou, aby se neprohýbala? Vím, že jsou vhodnější dřeviny na terasu, ale je to pro mě finančně nedostupné. Díky všem za příspěvky.
kotulek

Re: smrková terasa

Odeslatod CZEchito v Úte 29. Bře 2011 12:11:28

Z vlastní zkušenosti Vám radím, nedělejte to. Je to vyhazování peněz, radši udělejte zámkovou dlaždu. Ale pokud je to pouze provizorně tak ano.
CZEchito

Odeslatod tola v Úte 29. Bře 2011 12:18:21

CZEchito napsal:Z vlastní zkušenosti Vám radím, nedělejte to. Je to vyhazování peněz, radši udělejte zámkovou dlaždu. Ale pokud je to pouze provizorně tak ano.

Bylo by dobré napsat důvod, z tohoto vašeho tvrzení si nikdo nic neodnese... ;)
tola

Odeslatod CZEchito v Úte 29. Bře 2011 14:18:32

Dobře. Jak všichni víme, smrkové dřevo není v exteriéru skoro vůbec odolné, po roce se do něj dá houba a začne hnít a vydrží max 5-7 let, a to ještě s každoroční údržbou, navíc je velmi měkké a každodenní používání na něm bude hodně znát když si člověk nedává hodně pozor, díry od kamínků, židlí atd. My jsme měli ze smrku provizorní venkovní schody a terasu, všude byly použity obyčejná prkna ze stavby, u schodů přidělána na 3 sešroubovaná prkna z jako rám a na terase na střešních impregnovaných latích (45x70 mm) ve štěrku. Na schodech se prkna měnila docela často, hlavně kvůli tomu že praskla (neprohýbala se) na terase o něco míň. Když jsme terasu a schody po 3 letech likvidovali tak jsem se nestačil divit. Prkna z rámu na schody u země shnilá a v některých uvnitř houba, to samé i na některých schodech. Na terase prkna zespod taky shnilá a latě se rozpadaly když jsem je vytahoval. Od té doby co jsem u známých viděl terasu z bagkirai po 5 možná více letech a byla naprosto v pořádku, žádná hniloba, dírky, sice trošku zkroucená prkna a zešedlá, ale nic jiného než tropické dřevo nebo dub bych už nechtěl. Smrk je sice ze začátku levný, ale ve výsledku když si spočítáte údržbu a životnost tak je dražší. Jediný smrk který by připadal v úvahu je thermosmrk, papírově to vypadá dobře, ale osobní zkušenost nemám.
CZEchito

Odeslatod Pavel DB v Čtv 31. Bře 2011 7:55:53

Ja mam ze smrkovych lati 40x80 molo u jezirka 3,5*2,5m, bylo to tehdy cerstve narezane, nez jsem se k tomu dostal to udelat tak se zkrivily jak svina a pri pokladani jsme to musel vselijak stahovat abych dostal vubec nejakou rovnost. Problem u nich je ze jsou vselijak jak vyschly popraskane - praskliny 3-4mm sirky nejsou vyjimkou. Myslim ze kdyz jsou desky dobre ulozene a nedotykaji se nikde terenu tak muzou vydrzet radu let bez hniloby. Jen to opotrebeni (treba trisky od poskozenych mist, vzhled atd.)

Na kolik vas vychazi m2? Ja chtel delat terasu ze sibirskeho modrinu, vroubkoaneho terasoveho profilu a vychazel nejak na 580kc, ale kdyz jsem si predstavil ze to fakt budu muset olejovat atd tak sem tam radsi dal vymyvanou betonovou i za cenu toho ze sem musel vybourat patky kterej jsem uz mel pro tramky vybetonovane a vsechen matros navozit rucne.
Pavel DB

Odeslatod ladislav_lbc v Čtv 31. Bře 2011 9:16:12

nevím, jak u sibiřského, ale my dali obyčejný modřín, terasová vroubkovaná prkna. Modřín jako jedna z mála dřevin je samoimpregnační, takže jsme ho nijak neošetřili. Za 2-3 měsíce zešednul, taková patina. a Od té doby je stejný. Máme ho dva roky, tak nemůžu posoudit trvanlivost, ale zatím vypadá v pořádku. Jo a dali jsme ho na betonový patky, takže je ve vzduchu.
ladislav_lbc

Odeslatod CZEchito v Čtv 31. Bře 2011 10:17:05

Sibiřský a tuzemský modřín se hodně liší, nejvíce v tvrdosti, někde uvádí že sibiřský je skoro stejně tvrdý jako dub, dále roste v úplně jiných klimatických podmínkách takže má hustší letokruhy. Bohužel terasové palubky z tuzemského modřínu které se u nás prodávají, obsahují většinou i hodně běli, která je úplně jiná než jádrové dřevo, kdyby byly pouze pouze z jádrového dřeva tak je to jiná. Ještě se dá uvažovat o douglasce, ale ta se skoro nedá sehnat.
CZEchito

Odeslatod karlovarsko v Čtv 31. Bře 2011 10:19:13

Nevim jak Vy ostatní, ale já takovou terasu mám udělanou, zbyly mi totiž nějaký latě ze střechy a dvojkový prkna ( 2 jakost ) tak jsem z toho udělal jednoduchou terasu, leží na štěrku frakce 16-32, a nemám problém. Jediný co bych dnes udělal jinak, je mezera mezi prknama. Původně jsem to udělal jako terasu a zaroveň plochu pro nafukovaci bazen, takže prkna jsou naražená k sobě bez mezer, ale vidím, jak to pracuje a doporučuju udělat aspoň 5 mm mezery. jinak no problem, terasa funguje už 3 roky a není tomu nic, jen to nevypadá nijak luxusně.
nijak jsem to nenatíral, nemá to smysl, prostě při nákladu co to stálo to radši po pěti šesti letech rozřežu do krbu a udělám něco podobného nebo dlažbu. ale to je o jiných investicích.
karlovarsko

Další

Zpět na Stavba a dům