Jake vybrat topeni?

Moderátor: Living

Re: Jake vybrat topeni?

Odeslatod Filo v Úte 08. Bře 2011 13:18:19

jaroslav Šalý napsal:za prvé jsem se bavil o jiném výkonu a za druhé i to není problém (myslíte, že se nevyrábí?) mrkněte např. na HITEMA

Pane Saly... to je strelba trochu mimo... Jasne, ze jde udelat TC s takhle velkym vykonem... ale to co odkazujete je urcene na opacny problem, takze uchladit... Kdyz to ma topit, musi to teplo nekde vzit... a vzit z okolniho vzduchu pri teplote -10 radove megawatty asi nebude zase tak snadne a jsem si vpodstate stoprocentne jisty, ze tato uloha uz ma jine, mnohem efektivnejsi reseni... Proste pri techto vykonech topit tepelnym cerpadlem s COP prinejlepsim 3 elektrikou, ktera byla vyrobena v tepelne elektrarne s ucinnosti 30% je zhovadilost ekonomicka i technicka...

TC je zajimave pri vetsich tepelnych ztratach, za predpokladu, ze celkovy pozadovany vykon je v rozumnych mezich (cca nekolik malo desitek kW) a zaroven existuji omezeni, ktere znemoznuji nebo alespon vyrazne znesnadnuji pouziti jinych medii. Dejme tomu, kolem tech 20 kW to vychazi pouzitelne. Jsem osobne presvedcen, ze pri potrebe nejakych 50+ kW uz zacnou byt zajimava jina reseni treba na bazi biomasy.

Honza
Filo

Odeslatod jaroslav Šalý v Úte 08. Bře 2011 16:45:39

v podstatě potvrzujete co jsem napsal předtím, tak nevím o čem se bavíme. Já jsem jen reagoval na vás, kde jste zpochybňoval moji odpověď
a plynové tepelné čerpadlo s topným výkonmem 200kW jsem konstruoval již v roce 85
jaroslav Šalý

Odeslatod Filo v Úte 08. Bře 2011 17:04:31

stale tvrdim, ze premisa cim vetsi ztraty tim vice se vyplati TC je prilis zjednodusujici vykrik. Principielne ano, nicmene z hlediska ekonomiky je casto lepsi reseni a z hlediska environmentalniho je prinot TC podle me dost diskutovatelny i v tech relativne malych vykonech (alespon pokud se bavime o vytapeni).

Honza
Filo

Odeslatod jaroslav Šalý v Úte 08. Bře 2011 17:10:25

já jsem snad nic co je s tímto v rozporu nepsal
nebo ano? kde?
jaroslav Šalý

Odeslatod Filo v Úte 08. Bře 2011 18:19:32

Nechme toho flamewaru, je zbytecny...

V kontextu diskuse je tvrzeni, ze cim vetsi tepelna ztrata tim vic se vyplati TC sice v zasade pravdive, ale jde o:

a) pomerne znamou pravdu (vychazi z velke investicni narocnosti TC)
b) nijak neprispiva k reseni problemu diskuse... pri vysokych ztratach objektu (zejmena uvazovane velikosti) jsou temer vzdy efektivnejsi metody, jak situaci resit, nez je metoda kladivo spocivajici v pouziti tepelneho cerpadla s tim, ze to je rpece cool, eko a zeleny a vse to resi...

To je cele...

Honza
Filo

Odeslatod jaroslav Šalý v Úte 08. Bře 2011 18:58:55

samozřejmně, pak jde jen o to které opatření je efektivnější, zda-li například zateplit a použít jiný systém vytápění, (jaký?), nebo zateplit a použít tepelné čerpadlo?
a jsem u hranice použití tepelného čerpadla......
jaroslav Šalý

Odeslatod melkor v Úte 08. Bře 2011 20:17:42

jaroslav Šalý napsal:čím větší TZ, tím více se vyplatí TČ.
Čím větší TZ, tím větší TZ. Tečka.

A zůstává jenom otázka, jestli se bude řešit příčina (vysoké TZ) nebo následky (vysoké platby).

PS: To první je napořád.
melkor

Odeslatod jiri77 v Stř 05. Říj 2016 20:38:15

Pořizování TČ je podle mě u většiny dnes stavěných domů ekonomický nesmysl. Vstupní náklady, ve vašem případě ještě zvýšené o přípojku plynu, se nevrátí.
jiri77

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům