Horizontální praskliny v obvodových zdech

Moderátor: Living

Re: Horizontální praskliny v obvodových zdech

Odeslatod adusada v Sob 22. Čer 2013 10:02:04

Nám se stalo něco podobného. Spodní patro bez problému, podkroví s horizontálními prasklinkami ale různá výška, zděno z ytongu. U nás to zřejmě způsobila střecha, kdy jsme si nezkontrolovali dilatace půdy (žádné nebyly), která je našroubovaná na kleštiny, a ta nám pak při silném náporu nárazového větru, kdy se prý střechy hýbe, tlačila na stěnu a někde to bohužel praskout muselo (jedna stěna na omítce jen vypraskala jako pavučina mikrovlásečnicemi skoro celá).
adusada

Odeslatod Mris v Pon 20. Led 2014 9:59:33

Dobrý den,

zkusím oživit téma a pokud někdo ze zúčastněných přišel na důvod praskání ve štítové zdi mezi prvním a druhým šárem při použití PUR pěny, prosím o zvěřejnění. Případně prosím o info jak to u Vás dopadlo, tedy za byly nutné nějaké zásahy do konstrukce.
Mám ten samý problém, kdy praskliny v příčkách se objevily po cca roce od hrubé stavby a nyní, po třech letech, se objevily praskliny ve štítových zdech :(

Díky

Mris
Mris

Odeslatod kbd v Pon 20. Led 2014 19:12:36

Přidám i já naši prasklinu.
Zdivo Heluz 30 na celoplošné lepidlo. Věnec 30 na 25 cm a na něm trámy 16x24 cm nesoucí plochou střechu. Trámy jsou kotvené M20 zabetonovanou ve věnci. Trámy byly čerstvé při montáži krovu v zimě před 2 lety. Po roce se prasklina objevila v hrubé omítce, tak jsem ji spravil perlinkou ve štuku. Letos se objevila znova. Odhaduji, že je 0,5mm široká, dlouhá 3 m na jednu stranu a 0,75 m na druhou stranu rohu.

Dotaz zní: čím to, co s tím a je to vážné? Nebo rovnou za statikem?
Díky
20140120_182807.jpg
Detail

20140120_182822.jpg
Prasklina přes roh

vnitrni.jpg
Pohled zevnitř - naznačen, který šár je prasklý

vnejsi.jpg
Pohled zvenku - naznačen, který šár je prasklý
kbd

Odeslatod leoss v Úte 21. Led 2014 12:27:57

kbd napsal:Po roce se prasklina objevila v hrubé omítce, tak jsem ji spravil perlinkou ve štuku. Letos se objevila znova. Odhaduji, že je 0,5mm široká, dlouhá 3 m na jednu stranu a 0,75 m na druhou stranu rohu.

Mám na praskliny jiný starší fígl, který se mi osvědčil. Je třeba prasklinu přetřít latexem do kterého se ještě za čerstva vtiskne pružné obinadlo. Po zaschnutí se ještě 2x přetře latexem. Spára tak zůstává pořád pružná a už dál nepraská.
leoss

Odeslatod Stoupa64 v Úte 21. Led 2014 14:06:54

Dokud vám praská jenom omítka, tak to je v pohodě, horší bude, až vám začne praskat zdivo ;) Zkuste taky zjistit, jestli se spára rozšiřuje - nahoďte na ni trochu sádry nebo ji zalepte páskou a počkejte měsíc, jestli se to roztrhlo...

Odeslatod Martin.Sali v Pát 25. Dub 2014 9:04:28

Ahoj,

mám stejný problém - prasklina ve štítě mezi první a druhou řadou (strop monolitně zalévané miako vč. věnce, železa až běda, zdivo porotherm 44 eko + broušené, s tenkovrstvým lepidlem). Stavbu jsem řešil svépomocí a snažil se opravdu nic neošidit. Myslím si, že můj problém byl ten, že při zakládání první řady nad stropem jsem měl v části cihly, kde je v kontaktu s věncem, dát pod cihlu lepenku jako dilataci a teprve pak založit na maltu. Neudělal jsem to a myslím si, že proto se drobné pohyby způsobené např. tepelnou roztažností, různými tlaky v konstrukci, případnými vibracemi stropní desky, jejím zatížením apod. přenášejí až do tvrdé spáry mezi první a druhý řádek cihel. Když jsem se koukal na skladbu konstrukcí dle podkladového materiálu od wienerbergeru, lepenka je tam mezi cihlou a betonem zakreslená ...
Tento detail jsem při stavbě nezachytil, tak se teď budu muset s prasklinou smířit. Doufám, že ze statického hlediska to problém nebude, věnec pod pozednicemi je přetažen přes roh vždy metr do štítu, tak snad je to pojistka proti případným pohybům štítů. Co si o tomhle vysvětlení myslíte? Děkuji za případné komentáře.

Martin
Martin.Sali

Odeslatod Martin.Sali v Pát 25. Dub 2014 9:38:47

Ještě taková drobnost, nedalo mi to a tak jsem se podíval do projektové dokumentace k našemu domku. Zjistil jsem, že projektant používal doporučené konstrukční návrhy wienerbergeru a zrovna v kresbě detailu založení prvního řádku ten pásek lepenky není (projekt zhotoven v zimě 2010). Aktuálně platný podklad pro navrhování od wienerbergeru (kde ta dilatace již kreslená je) je z roku 2011. Je možné, že výrobce se s popisovaným problémem u broušených cihel začal zaobírat a v návaznosti na to upravil způsob založení patra ..
Martin.Sali

Předchozí

Zpět na Stavba a dům