Jímka

Moderátor: Living

Jímka

Odeslatod mader v Stř 21. Říj 2009 13:52:40

Dobrý den,chtel jsem se poradit ohledne jímky,jímku mame dva měsíce osazenou,napojenou a plne funkční až do doby kdy ted 4 dny pršelo,nejdříve se udelal kolem jímky kráter(sedla hlína)s čím se dá pochopitelne počítat,ale nasledujíci den nam celá jímka 9m3 vyjela z díry o 50cm smerem nahoru!!!!Jímku nam dělala firma co dům,a nechtejí to řešit,že oni udělali vše podle tech.dokumentace k instalaci jímky,Jmka je samonosna,neobetonovana o rozmerech 2400x2000,kolem obvodu byla zasypana hlínou,a na jimce cca 40cm.......
je možne po fime uplatnovat opravu v rámci záruky,její odpověd byla že neovlivní živ.pohromy a to pršelo jen 4 dny a žadny slejvak to nebyl,po druhe že na jímku působí tlak ve svahu a došlo k sesuvu půdy ktera nasledne vytlačila jímku ven!!!!!!!!
mader

Re: Jímka

Odeslatod kapitan v Stř 21. Říj 2009 15:16:45

Zkontrolujte si u výrobce podmínky osazení jímky.Často bývají označovány jímky jako samonosné,ale pak se dočtete,že je třeba "dát kotvení" atd.Určitě 4-denní déšť není pohroma.Jímku Vám s největší pravděpodobností vytlačila spodní voda,která je zřejmě vysoká.Pokud je to v kombinaci s jílem,tak je tlak enormní.Seriózní firma by to měla opravit v rámci záruky.Na druhou stranu je to pro ní nákladné a ještě hrozí,že jímka může být poškozena.
To že Vám klesla hlína je normální,neboť zemina je po zaházení "načechrana".Já jsem rovněž měl problémy s jímkou.Ta i když byla ozančena jako samonosná,tak bylo doporučeno dát roxory po délce jímky a tyto obetonovat.Jímku jsem usazoval do 3,5 m hloubky.Naštěstí jsem to udělal a nalil okolo jímky 3 m3 betonu.Problémy nastaly při velkých deštích,kdy když jsem jímku vyvezl,tak tlak spodní vody deformoval čela jímky(chyběl protitlak vody z jímky).Naštěstí nedošlo k jejich zlomení.Jímka je však trvale deformována.Dnes mám realizováno přečerpávaní jímky do kanalizace,takže čerpám vodu když je jímka naplněna a odčerpám jen nutné množství.
Před přečerpávaním jímky jsem při každém dešti měl "bolení žaludku",neboť jsem očekával její další destrukci.Chodil jsem kontrolovat i několikrát za den.
Dnes bych se určitě vyhnul samonosné plastové jímce.Když tak bych pořizoval sklolaminátovou,nebo plastovou ale s betonovým mezikružím,které chrání jímku před tlakem spodní vody.
kapitan

Odeslatod 227 v Stř 21. Říj 2009 19:55:54

zodpovědná je firma, za ni zodpovídá autorizovaná osoba, která je studovaná a měla tudíž předpokladat...
Není se čemu divit, že se jim do opravy nechce, ale to co uvedli, jsou jen výmluvy, zemina ve stavební jámě se nasytila vodou a jímka vyplavala, asi by se to stalo skoro každé jiné firmě, ale to je odpovědnosti nezbaví. Jiná věc je vymahatelnost...
A já si říkal, proč proboha dělám betonovou jímku, když plastová má jen samá pozitiva a sociální jistoty...
227

Odeslatod mendi77 v Stř 21. Říj 2009 21:37:31

Mě se stalo na jaře to samé. Je to prostě spodní vodou, která díky masivnímu roztávání sněhu stoupla a jímku vytlačila asi o 15 cm, a to i přes to, že tam byla polovina vody. Je tedy nutné jímku vykopat, prohloubit jámu a znovu usadit, poté buď napustit nebo ukotvit, na základě výtlaků jímky.
mendi77

Odeslatod marat v Čtv 22. Říj 2009 6:02:58

Jak říká Mendi + obetonovat. Napuštěná jímka je celkem k ničemu, když už doní nejde nic poslat.
Já takhle projistotu obetonoval ČOV.
marat

Odeslatod bendikk v Čtv 22. Říj 2009 8:14:46

Zdravím, tak my sme si taky pořídili plastovou samonosnou jímku (prý bez nutnosti podkl.desky a obetonování), přesto jsem jímku uložil na 15 cm bet.desku a v rozích nechali trčet trny z roxoru, pak sme prostrčili otvoru ve spodní části jímky 2 roxory na každé straně a zabetonovali patky v rozích k trnům z desky, tak uvidíme jestli to udrží tlak vody, jinak jak se tu psalo vykopat a osadit + přikotvit znovu, asi co nejdřív, protože o 50 cm zvednutí vám to muselo narušit i nátok.potrubí do jímky, takže okamžitě reklamovat a pokud to nepůjde tak sami + následně vymáhat fin.přostředky po firmy, předpokládám že máte SoD ...
bendikk

Odeslatod Anoli v Sob 11. Črc 2015 22:09:14

My jsme řešili ten problém, že je u nás spodní voda. Koupili jsme septik, který se obetonoval.
Anoli

Odeslatod PetrCBR v Pon 11. Led 2016 21:08:31

A navic s nima nemas vubec nic spolecneho, ze ? :-D
PetrCBR

Další

Zpět na Stavba a dům