má laik šanci vybrat trochu kvalitní okna?

Moderátor: Living

Re: má laik šanci vybrat trochu kvalitní okna?

Odeslatod Waltr v Úte 20. Říj 2009 19:20:17

To>Bartak- jestli to dobře chápu. Nemá cenu okno U 1 (trojsklo) když je rám U-1,5? Raději rám lepší, a klasické dvoj okno 1,1? Přece jen je plocha okna a rámu rozdíl, ne?
Nebráním se dát si lepší okna- zrovna u vás (teda myslím Decro Bzenec) jsem při nacenění prosil i o nacenění tr 88. Je nějaká speciální eventualita pro K- cihly? Oproti projektu jsem je použil když jsem někde viděl termo snímky oken.
Waltr

Odeslatod mendi77 v Úte 20. Říj 2009 19:42:18

Waltře, nejen že, profil musí být vyvážen se zasklením, ale i systémová montáž a řešení detailů musí být dotaženo do konce, od řešení ochrany izolace okna, přes ostění apod. Zkrátka tak, abys neházel perly sviním. Pokud stavíš hyper pasivní dům, tak bys o tomhle věděl, pokud stavíš běžný dům na hranici NED, tak je v podstatě jedno, jestli dáš kvalitní okna s dvojsklem nebo kvalitní okna s trojsklem (záleží jaký bude cenový rozdíl vs. návratnost). Prostě nastav si laťku energetické náročnosti a podle toho investuj do různých věcí.

Jen tak pro informaci, nemůžeš rozepsat jako předpokládáš tepelnou ztrátu a hodnoty jednotlivých izolací a zdivo? (kolik bude EPS v podlaze, na zdivu, kolik vaty plánuješ pod střechu, jaký perimetr... ono se od toho dá pak dost dobře odpichnout a poradit ti, jestli zbytečně neuvažuješ v jiné dimenzi)
mendi77

Odeslatod Bartak v Úte 20. Říj 2009 20:05:47

Waltr
jednoduše je-li rám 1,3 standard a dáte sklo 1,1 dostanete se cca na Uw 1,2 a v tomto případě máte nárok i na Zelená úsporám.
Samozřejmě Vám neřeknu, jaký je rozdíl mezi 5 a 6 komorovým oknem Trocal od Decra, ale mohu prozradit, že není velký, ale pozor pouze když porovnáme srovnatelná skla a doplňky.
Myslím, že v tomto případě bude nejrozumější cesta oblíbená zlatá střední - jak jsem psal rám kompaktní 6komora (abych vysvětlil - někteří výrobci opravdu přepaží o 1,2 komory normální profil (viz poznámka Mendiho) a najednou máme super okno, tyhle nové profily jsou již koncipovány pro vysoký tepelný odpor profilu a i komory mají svoji sílu a prostor.
Chybu neuděláte s tímto kompaktem + ať již 2sklo či 3sklo, protože i Ug 0,7 dnes není přemrštěně drahé a dodá pak oknům 100% koeficient Uw pod 0,9 a to je skvělá, ale nikoli nejlepší hodnota.
A druhá věc - rozhodně neopomeňte se zamyslet nad montáží pomocí parotěsné a voděodolné pásky, protože u novostaveb Vám ji doporučí každý rozumný projektant.
Bartak

Odeslatod Waltr v Stř 21. Říj 2009 7:17:58

Jelikož jsem se rozhodl že dům trochu ,,vylepším" použil jsem místo v projektu uvedých klasických 38 P+D, 40STI CB. Broušené. Do okeních a dveřních otvorů K-cihly(kritický prostup tepla kolem rámů), do podlahy dám 15 cm izolace (bylo v projektu 6 :shock: )a na střechu bylo 240 dám 30cm. A první řadu jsem vysypal perlitem. Dům je oproti projektu(sériový projekt) o půl metru vývýšen a 60 cm do země je zatepleno Ztracené bednění 10cm primetrem.Takže se snažím trochu vylepšit energetickou hodnotu domu.Na celé to přijde 4 cm tepelněizolační omítkaHasit 852.
Jde mi o to, jak poznat kde je tak nejideálnější poměr cena - užitná hodnota. Určitě by bylo nejlepří tam narvat špičku, ale otázka je zdali by to mělo smysl- :lol: no a samozřejmě cena.
Mám energetický štítek, ale moc nevím co a jak :oops:
Okna....plocha 34m2...souč. prostupu tepla 0,8.Zjistil jsem, že se počítalo s okny cca (max U=1.3 Wm K-1) tak ted nechápu co to uváděli v energetickém štítku- už to vím 0.8 Wm je pro dvojsklo oken a pro dveře dvojsklo U-1.3
Měrná ztráta budovy prostupem tepla H T 4,92
Měrná potřeba tepla při vytápění budovy e 29kW/(m3.a)
Stupeň ener. náročnosti SEN=79% To jsou hodnoty pro origo projekt.
Moc děkuji za postřehy a rady.
Možná trochu mimo- jak je řešen práh? Soused to vybetonoval, ale to mi neřijde moc rozumné, po stranách tam narvu 3cm extr polyst, a dole beton? Jak se to řeší?
Waltr

Odeslatod kacer v Čtv 22. Říj 2009 18:39:31

Jaký máte názor na okna Schüco ? Mám docela dobrou nabídku na profil 82 mm s trojsklem. Ještě na kolik Vás vyšli plastové dveře.. První nabídka 31 000 se mi zdá hodně vysoká.
kacer

Odeslatod Bartak v Sob 24. Říj 2009 20:02:39

Micha23
doufám, že jste si vybrala Alumontplast a nedala šanci polským oknům od Cieszyna ALDO
Bartak

Odeslatod Marian Figa v Ned 25. Říj 2009 1:37:59

Dobrý den,
zdravím všechny diskutující. Tak se nám tady rozjíždí opět komorová válka. 5,6,7,8 komor a ktomu lepená skla. Dělal jsem teď posouzení 8 komorových oken s vlepeným sklem bez výztuže a ejhle ona to byla 6 komora z recyklátu a s výztuží a lepené sklo bylo spíše zatmeleno než vlepeno. Zvenku však vypadalo úplně stejně jako to 8 komorové.
Mimo to jsem měl rozebrána okna od našich Polských sousedů a většina z nich byla hrubě na štíru s kvalitou, tenké výztuže, přehřáté sváry, špatně zasklené a zakované, byla však na trhu nejlevnější.

Počet komor musí souviset se stavební hloubkou profilu 4komory 60mm, 5 komor 70 - 80mm, 6 komor 80 - 90mm a tady to ve své podstatě končí, další zvyšování počtu komor nemá zásadní smysl.
Jedno z nejlepších oken na trhu Clima Design má ve své podstatě 4 komory, ale stavební hloubku 120mm a vložené termomoduly a Uf měřené je 0,7.

5 komorový Brillant Design od Rehau má ve spojení s trojsklem svoje opodstatnění a dostane se s celkovým Uw na hodnoty NED, jen tak mimochodem Uf křídla je měřených 1,1 Uf rámu 1,2.

Jinak musím souhlasit s diskutujícími, kteří tvrdí, že nejdůležitější je zvolit jako dodavatele zavedeného výrobce s tradicí a poctivým řemeslem.

P.S.
To Sifo okna s Uw 0,4 už na trhu dva roky jsou, bohužel jsou však 2x dražší než běžná okna a z hlediska návratnosti např. u pasivních domů, které nemají žádné náklady je to v nenávratnu.
Marian Figa

Odeslatod Waltr v Ned 25. Říj 2009 6:56:34

Děkuji za srozumitelné projasnění tématu. :palec_up:
Waltr

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům