Postup omítky ytong

Moderátor: Living

Postup omítky ytong

Odeslatod TondaF v Úte 25. Srp 2009 16:42:22

Nechci být mistrem slepých uliček jako Jára Cimrman :) , a proto uvítám zkušenosti s nanášením vnitřních tenkovrstvých vápenocementových omítek na ytong (Salith, Knauf MVS-J, ...).
Po penetraci se to natahuje v jedné vrstvě rovným hladítkem a stahuje latí podle omítníků?
Nebo se první vrstva natahuje zubatým hladítkem, které určí tloušťku a do toho se po zavadnutí natahuje další vrstva?
Za jak dlouho se to roztáčí a čím?
Hliníkové rohy s tkaninou se mají vmáčknout do čerstvé omítky stejně jako se to dělá s perlinkou?
Dělá se dřív ostění oken nebo samotné zdi? Tloušťka omítky u ostění se "nastavuje" APU lištou a rohovou lištou?
TondaF

Re: Postup omítky ytong

Odeslatod TondaF v Čtv 27. Srp 2009 14:27:16

Nebuďte škrti a podělte se o zkušenosti ;-)
TondaF

Odeslatod mendi77 v Čtv 27. Srp 2009 14:45:42

Tondo, o omítkách jsem tady toho napsal v poslední době opravdu hodně, dělal jsem sádrové omítky, tak si to najdi, je tam popsán i postup, i nářadí...
mendi77

Odeslatod TondaF v Pát 28. Srp 2009 9:52:35

mendi77 napsal:Já jsem zatím na žádnou jinou fintu, než stahování do kříže nepřišel. Prostě jsem natahoval malým 50 cm nerez hladítkem a pak stahoval cca 1,5 m latí několikrát do kříže, dokud vše nebylo OK. Pak jsem také vysledoval, že se mi vyplatí nechat omítku trochu zavadnout a pak ji znovu do kříže strhnout, jelikož u živé, čerstvě natažené omítky nejsem schopný přiložením latě zkontrolovat roviny (lepí se na lať). Pak ji nechám chvíli odpočinout a zavadnout (ne ale moc) a roztočím ji, čímž se absolutně srovnají veškeré nerovnosti. Ale asi záleží i na typu omítky a zkušenostech každého.

Tedy celkový postup sádrové omítky je u mě takový:

- nanesu první vrstvu cca 2 - 3 mm a nechám zavadnout (neřeším zahlazení, zkrátka nahrubo na nesené, lehce stažené)

- po cca 40 minutách nanáším další cca 3 mm vrstvu a nechám cca 40 minut odpočinout (mezitím natahuju další zdi), tuhle vrstvu už srovnávám do kříže 1,5 m latí do té doby, než se vše jeví OK a zahladím hladítkem

- po mírném zavadnutí, kdy už se nic nelepí na lať ještě kontrolně přejedu 1,5 m latí do kříže, tedy vyrovnám případné obloučky, které se kopírovali při hlazení

- nechám odpočnout, roztočím to, čímž vznikne dokonalý povrch, který následně stěrkuji nerezovou špatchlí, kde mám stále možnost cokoli korigovat

Obrovskou výhodou je to, že pokud člověk něco zmastí, třeba udělá hrbolek, tak někdy vezme hoblík na polystyren a jednoduše to zarovná do roviny a přestěrkuje sádrovou malířskou stěrkou a nikdo tu opravu nepozná :-)

To je zatím můj nejlepší postup, který jsem našel. Nutno podotknout, že u sádrových hladkých omítek je nutno dbát větší pečlivosti, protože na hladkém povrchu se každá nerovnost víc vnímá při přejetím rukou. Hrubé nerovnosti, např. zařezané konce cihel jednoduše zabrušuji hoblíkem na Ytong do roviny a rohy v podstatě dělám jako špalety s hliníkovými rohy.
TondaF

Odeslatod TondaF v Pát 28. Srp 2009 10:01:44

Mendi, našel jsem Tvůj popis postupu na sádrové omítky, tak jsem to sem přidal, ať je to na jednom místě.

Mne by ale zajímal postup a zkušenosti s tenkovrstvou vápenocementovou omítkou. Do sádrových nejdu, protože ji má známý (Rimat 100DLP) a každý víkend obchází domek a zamazává díry od dětí.
TondaF

Odeslatod J.R. v Pát 28. Srp 2009 10:57:43

Ja dal klasiku, lepidlo s perlinkou a na to 2x stuk. Nevylezou cihly, nepopraska to, jedinou nevyhodu to ma ze "zed nedejcha" :D :D :D
No ale ono kdyz to pak vymalujes nejakou malbou typu primalex tak vem jed ze ti nebude dejchat ani kdyz by byla uplne hola :D
J.R.

Odeslatod mendi77 v Pát 28. Srp 2009 11:14:02

No, jenže, pokud chce někdo paropropustnost, tak je logické, že musí používat vhodné materiály a to neplatí jen o vnitřní, ale i o vnější omítce a samozřejmě o malbě. Takže bych to nepodával tak, že stejně se to něčím zapatlá, kdo chce, tak to zapatlá, kdo nechce, možnosti jsou.

Ještě bych dodal, že mě také nelezou cihly (to je jakási stará záležitost mistrů kutilů a exprimentátorů) a nic mi nepraská a to tam prosím nemám ani 1 cm perlinky, kromě přechodů, zdivo / beton nebo zdivo / traverza. Všeobecně můžu říci, že dělám vše tak, jak mi řekli v Xelle a nemám s ničím problém. Zvýšené riziko problémů podle mě nastává tehdy, když člověk kombinuje nevhodné materiály, dělá pokusy a nedodržuje postupy.
mendi77

Odeslatod forrest007 v Pát 28. Srp 2009 11:19:16

ono je to reba i o pevnosti. Ten štuk je takovy "blato" a salith je pekne pevnej. Delal jsem v baraku s obojim (mam tam 2 ruzna zdiva) a ted bych misto štuku delal finiš se Salithem.
Jak jsem tu kdysi taky shanel, jak to natahnout, tak jsem to nakonec natahoval na "několikrát" a pak zatacel, abych mel aspon ten 1 cm Salithu
forrest007

Další

Zpět na Stavba a dům