Postup omítky ytong

Moderátor: Living

Re: Postup omítky ytong

Odeslatod mendi77 v Čtv 17. Zář 2009 18:57:30

marat napsal:Mendi, je stou předváděčkou spojený nějaký závazek na koupi materiálu? Zatím jsem tam nezkoušel volat, tak nevím co mám čekat.

Samozřejmě nee, objednáš si je a je to zcela nezávazné, chlapík ti maximálně řekne, kde můžeš zboží objednat. Dneska jsem se dozvěděl zajímavou novinku, že prej zaváží zboží (nevím jestli na stavbu nebo do místních stavebnin) již od 1 palety. Já potřeboval 2 palety na 500 m2. Takže začali do toho mnohem líp šlapat.
mendi77

Odeslatod marat v Čtv 17. Zář 2009 20:05:49

Já nemohl Rimat nikde v okolí sehnat, tak jsem psal přímo do Rigipsu, jestli se to dá koupit odnich, že si proto dojedu.
Doporučili mi stavebniny o kterých jsem ani nevěděl a chlapík mi hned udělal cenu.
Obchoďák Rigipsu pro tady ten region mě pak zpovídal, kdo mi řekl že Rimat neprodávají a chtěl vědět stavebiny. Tak jsem je všechny naprášil, včetně Dektraidu, kde se mi doslova vysmáli, že jedna paleta je nezajímá.
Říkal, že se jim tohle stává podezřele často.

Váhám mezi Rimatem a tím Cemixem. Zkusím tu předváděčku a tvrdost Rimatu.
Ten Cemix vypadá spíš jako štuk....když se jenom zatočí houbou, tak je hrubší, ale možná také dělám něco blbě. ;)
marat

Odeslatod mendi77 v Čtv 17. Zář 2009 20:14:52

Nemůžeš jen zatočit houbou, ale následně po zatočení se to stěrkuje velkou 50 cm špachtlí, tím se to zatahuje a kletuje do hladka (jen lehce pod velkým sklonem, prostě to uhladíš - vždy do kříže).

Já měl se sehnáním Rimatu také problém a také jsem je všechny naprášil :D Opět je to o lidech. Mě to sehnali moje stavebniny od 100 km vzdáleného partnera i když nemají s Rigipsem smlouvu. Bohužel, stavebniny, které měli Rimat mít ani netušili, že existuje něco jako sádrová omítka. V tomhle by měl asi Rigips udělat nápravu, protože na ně jejich partněři trošku kálí :smilie11:
mendi77

Odeslatod kutil v Čtv 17. Zář 2009 20:22:45

ad sadrovy omitky

ja mam na betonovy skorepine natazenou jednovrstvou omitku
http://www.profiambau.cz/photo/sekce/file/Profi_MP2.pdf

ale nekletovali jsme to, je to jen zafilcovany a pres to pak sterku Rimano Plus (s 25kg pytlem za petikilo udelali pul baraku)

vysledek nema konkurenci :)
:)
kutil

Odeslatod mendi77 v Čtv 17. Zář 2009 20:34:43

To je samozřejmě také možnost, ale na druhou stranu, proč něco tahat ve dvou krocích, když to můžu udělat zrovna a nahotovo :-) Ale chápu, že ty jsi to asi řešil skrz nerovnosti na tom betonu, což by bylo sádrovkou zbytečně drahé. Ale řešení je to určitě také ;)
mendi77

Odeslatod Martin&Lenka v Pát 18. Zář 2009 6:23:30

Ahoj všem,

přidávám odkaz na foto z omítek Rimat 100DLP od Rigips:
http://www.superdomek.cz/7_rozvody.htm

Náš vlastní - praxí ověřený postup zde:
OMÍTKOVÁNÍ – PODROBNÝ POSTUP

PŘÍPRAVA ZDÍ:
- pokud máte Ytong, tak mírně zbrousit zdi (zbavit se největších zbytků lepidla či dalších nerovností, které vadí při osazování omítníků či při překrytí 6), u oranžových cihel to jde asi hůř ;-)
- omést koštětem
- napenetrovat zdi (válečkem, štětkou)
- vzít si dlouhou lať (2,5 metru) a vodováhu a zjistit, jak rovné jsou zdi (omítka by měla být v rovině..)
- osadit omítníky 6 mm: pokud jsou zdi rovné, po celé ploše podmazat rozmíchanou sádrovou omítkou a pořádně přimáčknout po celé ploše (v případě nějaké mezírky vypodložit malými kolíčky, které se používají na obklady, v případě nutnosti použít i hřebíčky, ale ty nezapomenout vyndat!!)
- zkontrolovat vodováhou a po osazení dalších omítníků na jednu zeď i dlouhou latí, zda jsou v rovině
- omítníky osadit max. 1,2 m od sebe, aby se vždy daly změřit 3 omítníky na zdi, zda jsou v rovině, doporučujeme i blíž, líp se to pak omítka stahuje latí
- nalepit perlinku (stačí slabou vrstvou omítky): dát jen na kritická místa a kde se střídá materiál (beton, PUR pěna, malta, apod.) - nemusí se dávat po celých stěnách!!

PŘÍPRAVA OKEN:
- na okna nalepit APU lišty (z toho důvodu není dobré si hrany okna zalepit polystyrenem, jak jsme to původně udělali my, museli jsme pak strhávat, musí se zarovnat přesně podle rámu okna - pokud jsou teda osazená do vodováhy ;-))
- okna zabezpečit igelitem (nalepením na APU lišty)

HRANY (u oken, zdí)
- možno dělat v průběhu omítání, kdy už jsou hotové zdi, které k nim vedou (možná je i lepší, líp se vyrovnává, ale zase zdržuje dotahování omítek až k oknům…)
- nařezat si pozinkované „rohové lišty“ dle velikostí oken, dveří
- nanést omítku do rohových lišt a přilepit na svislé hrany
- vodorovné hrany doporučujeme podmáznout i přímo na zdi, líp to drží – a taky mít po ruce hřebíčky a zajistit
- je nutno neustále srovnávat, mít metrovou i kratší vodováhu, i drobné odchylky a obloučky jsou pak vidět v kontextu s oknem…
- s APU lištou se nedá srovnávat vodováhou, nutno mít vhodný prostředek na držení linie
- po vytvrdnutí vyplnit zcela omítkou, aby se mohlo přetáhnout

OMÍTÁNÍ:
- Naliju 10l vody do nádoby
- nasypu 15kg omítky
- nechám ležet 3minuty
- rozmíchám omítku míchadlem
- případně trochu přidám vodu
- nanáším nerez. hladítkem na stěnu (v síle dle omítníků 6mm)
- stáhnu H latí, nebo metrovou stahovací latí
- poopravím díry, škrábance apod.
- nechám zavadnout cca 2hod
- vezmu oranžovou houbu a navlhčím stěnu vodou
- vezmu fasádní špachtli 50cm a zahladím (natupo seškrábnout tahy do kříže)
- omítka pustí "mlíko" - to použiji na vyhlazení dírek a nerovností
To rozmíchání je důležité aby se ti nedělaly hrudky – jinak je to masakr :-)
Vnitřní rohy fasádní špachtlí dle oka případně používám rohovou špachtli:
http://www.mpl.cz/file/obr_produkty/img562.jpg
Na začátku nám to nešlo ale chce to trpělivost a vaničku s vodou + hadry na stálé mytí nářadí.
A pokud se něco nepovede - existují ještě sádrové stěrky co to ve finále napraví.

Cenově se svépomocí vejdeme do 25.000,- za 230m2 (od firmy strojně 80tis) - ale holt nám to dýl trvá.

Omítkám zdar :-)
Online stavba našeho domu svépomocí od základů po kolaudaci:
http://www.superdomek.cz
E-mail: superdomek@seznam.cz
Martin&Lenka

Odeslatod mendi77 v Pát 18. Zář 2009 6:53:13

Já se svépomocí vlezl do 20 000,- za 500 m2 (20 000 stála omítka + asi 2 - 3 tisíce nářadí).
mendi77

Odeslatod Martin&Lenka v Pát 18. Zář 2009 7:06:09

mendi77 napsal:Já se svépomocí vlezl do 20 000,- za 500 m2 (20 000 stála omítka + asi 2 - 3 tisíce nářadí).

To jde :-)
Kolik ti padlo pytlů a za kolik si měl jeden?

Nám někde padlo i víc jak 5mm a také započítáváme i všechny hliníkové žebříčky, lešeníčko, profi míchač, APU lišty, rohy, špachtle, kýble... což dělá nemalou sumu :)
Online stavba našeho domu svépomocí od základů po kolaudaci:
http://www.superdomek.cz
E-mail: superdomek@seznam.cz
Martin&Lenka

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům