Postup omítky ytong

Moderátor: Living

Re: Postup omítky ytong

Odeslatod TondaF v Pát 11. Zář 2009 11:02:09

Dík za krásné obrázky. Ještě poraďte, jak se pracuje s hliníkovým rohem. Usazuje se do roviny s omítníky nebo se to má o nějaký milimetr utopit? Nechci místo rohu z omítky udělat hliníkový ;-)

S jakými omítníky se líp dělá - plast nebo pozink? Koukal jsem, že jsou docela široké, nepotrhá to při vyndavání omítku? Za jak dlouho se mají vyndat a začistit?
TondaF

Odeslatod mata_h v Pát 11. Zář 2009 12:03:31

Omítníky (ať už plastový nebo pozink) se v omítce nechávají. Počítá se nejspíš s tím, že se přetáhnout štukem. Vyzkoušel jsem to v garáži nechat v sádrové omítce a nelíbilo se mi to, takže nakonec stahuju přes hlazený drát (průměr 5). Po vyndání zůstane jen drážka, kterou zamažu (pokud se moc neflákám s natažením zdi :).
Rohový profil nakonec dávám pozink (risknul jsem to i do sádrové omítky). Hliníkový se kroutil a při přetažení slabou vrstvou vylejzal ven. Pozink roh má větší náběh přes roh, takže stačí lehce podmazat (podkládám si kouskem plastu, který pak vytáhnu) tak, aby roh byl v rovině s omítníky, boky jsou pak o nějaké cca 3 mm utopené.
Jak stavíme na: http://stavba.hlozkovi.cz
mata_h

Odeslatod marat v Úte 15. Zář 2009 20:52:54

Tak já dneska otestoval jeden pytel sádrovky od Cemixu 016. První omítka v životě.

Z 25kg pytle jsem udělal 2,4m2, což je mnohem míň než jsem čekal. Cena je tak 67Kč/m2 bez penetrace vč. DPH.
Omítku jsem natahoval na VPC bloky Vapis napenetrované Sokratem cca 1:4.
Poznatky:
1. Kvalitní rozmíchání je naprosto kritická věc. Jediná hrudka zhatí celé dílo. Zatím nedokážu odhadnout ideální tekutost směsi.
Míchání vrtačkou je kničemu. Zkusím použít míchačku, do ručního míchadla se mi nechce investovat.
2. Omítka strašně rychle vysychá! Tak po 15min už jí musím ředit vodou, aby se dala natahovat. Než stahovací latí srovnám druhý metr, tak první už můžu hladit houbou.
3.Alespoň na první dojem, omítka drží jak ďas. Kus natažený mimo zkušební metr mi uschnul a pak šel jen velmi těžko seškrábat.
4. Po uhlazení houbou, má omítka vzhled štuku. Ale na uhlazení je asi lepší nerez hladítko.

Může někdo napsat vydatnost Rimatu 100 DLP? Mám na něj celkem rozumnou nabídku, ale muselo by zněj být víc m2.
marat

Odeslatod mata_h v Úte 15. Zář 2009 21:34:51

Rimat 100 DLP na Ytong, natahováno přes 5mm hlazený drát - z jednoho pytle (30 kg) cca 6,5 m2 (podle technického listu by to mělo být cca 7,5). Bez ředění se s tím dá rozumně dělat tak hodinu. Ideální hustota při míchání 10 litrů vody na 15 kg směsi. Míchám vrtačkou, akorát jsem musel koupit lepší vrtačku s vyšším výkonem (Black and Decker z Baumaxu za 500,- to neutáhnul :lol:
mata_h

Odeslatod marat v Úte 15. Zář 2009 21:59:55

mata_h napsal:Rimat 100 DLP na Ytong, natahováno přes 5mm hlazený drát - z jednoho pytle (30 kg) cca 6,5 m2 (podle technického listu by to mělo být cca 7,5). Bez ředění se s tím dá rozumně dělat tak hodinu. Ideální hustota při míchání 10 litrů vody na 15 kg směsi. Míchám vrtačkou, akorát jsem musel koupit lepší vrtačku s vyšším výkonem (Black and Decker z Baumaxu za 500,- to neutáhnul :lol:

To znamená, že by mě Rimat přišel na 64kč/m2 vč. DPH. To je prašť jako uhoď.

Já na míchání používám profi vrtací kladivo Bosch 800W a dneska na té omítce začalo trochu smrdět, tak půjdu radši do míchačky. Ta omítka je dost viskózní a brzdí metlu. :(

Můžu se zeptat, jestli ten drát nějak vyvažuješ? Tady někdo mluvil o dávání omítníků do vodováhy, ale mě to připadá zbytečný. Zdi mám rovný, tak jsem jen přilepil omítník na zeď a stahoval.
marat

Odeslatod TondaF v Stř 16. Zář 2009 8:57:13

marat napsal:Můžu se zeptat, jestli ten drát nějak vyvažuješ? Tady někdo mluvil o dávání omítníků do vodováhy, ale mě to připadá zbytečný. Zdi mám rovný, tak jsem jen přilepil omítník na zeď a stahoval.

Jaký jsi použil omítníky? Nechával si je ve zdi nebo to jde vytáhnout a zapravit?
TondaF

Odeslatod jakub.samsa v Stř 16. Zář 2009 10:22:32

na míchání používám --> vrtačka EVP 16-2F3 pouze na 1. rychlost
můžu jen doporučit
- příklep toho navrtal už dost
- parádně provrtává i 25 cm trámy vrtákem 25mm
- nemá problém se žádným promícháním jakékoliv omítky

http://www.narex.cz/web/Catalogue/ArtDe ... ArtID=2021
jakub.samsa

Odeslatod mata_h v Stř 16. Zář 2009 13:43:07

Já si pořídil na míchání http://jdem.cz/b5q33 - ani mi nešlo o to, co to umí, ale aby to mělo výkon. Výhodou pro míchání plynulá regulace otáček (kolečkem si nastavím max. otáčky + spouští ještě můžu regulovat) a pomalý rozjezd (takže se neohodim i když dám hned max :). Zatím spokojenost. Ale to už odbočuju od tématu.
mata_h

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům